6. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Sayfa 70 - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ekim 08, 2017

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Sayfa 70

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Sayfa 70

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 70 yayınımızda kitap içinde ve ünite sonunda bulanan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 70 Etkinlikler sizi zorlayabilir ve her konunun cevaplarını yapamayabilirsiniz. Bu konu içinde sitemizden yardım olarak cevap anahtarlarına doğru ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı İlk Türklerde Törenler Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Sevgi Yayınları 3. Ünite İpekyolu’nda Türkler Sayfa 70 İlk Türklerde Törenler Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 70 Cevabı

Kök Türklerde aile, düğün törenleriyle yapılan evlenme sonucu kurulurdu. Kız istemeye giden oğlan, kız evine kalıng (kalın) adı verilen başlık parası öderdi. Bu kalıng kadına ait olurdu.
Günümüzde evlenecek kişi “başlık parası” ödüyor mu? Bu törenin geçmişle bağlantısını nasıl açıklarsınız?

Cevap: Günümüzde bazı bölgelerde hala başlık parası ödenmektedir. Çok fazla bağlantısı olmasa da kültürler arasında alış-veriş olduğundan bu gelenek Türklerden günümüze kadar taşınmıştır diyebiliriz. Bu da kültürlerin birbirleriyle olan etkileşimlerine örnek oluşturmaktadır.
Türklerde babanın kızına çeyiz yapması bir yükümlülük olarak görülüyordu. İlk Türk topluluklarında gelin giden kızın çeyizine “sep” derlerdi. Kaşgarlı Mahmut’un verdiği bilgiye göre gelinin akrabaları çeyizi hazırlamak için aralarında yardımlaşmaktadırlar.

 • Gelinin çeyizinde neler olabilir? Listeleyiniz.

Cevap:  Halı, kilim, kap kacak, çadır malzemesi, el işi için boya nakış iplik, eğer zengin bir aile kızı ise hayvan olabilir.
• Günümüzde çeyiz hazırlanıyor mu? Çeyiz hazırlığında ne tür yardımlaşmalar olmaktadır?

Cevap: Elbette hazırlanmaktadır. Küçük yerleşimlerde mahalleli toplanarak birbirlerinin çeyizinin oluşturulmasına yardım etmektedir. Mesela yorganlar yastıklar dikilmekte örtüler ütülenmektedir. Bunun yanında her türlü ev dizme olayında yardımlaşma görülebilmektedir.
Kök Türkler düğün için “törün” sözünü kullanmışlardı. Düğünlerde yarışlar düzenleyerek, güreş yaparak, kopuz (Orta Asya’daki Türk topluluklarında yoğun olarak kullanılan telli bir çalgı) eşliğinde türküler söyleyerek eğlenirlerdi.

 • Günümüz düğünlerinde hangi etkinlikler yapılmaktadır? Belirtiniz.

Cevap: Kına merasimi, halay çekme, takı takılması, kuşak bağlama, dans etme gibi benzer etkinliklerin düğünlerde yer aldığını gözlemleyebiliriz.
• Kök Türkler Dönemindeki düğün ile günümüz düğünleri arasında hangi benzerlikler ve farklılıklar var? Bu benzerliklerin ve farklılıkların nedenlerini nasıl açıklarsınız?

Cevap: Elbette farklar da vardır benzerlikler de vardır.O dönemin teknolojisi müzik aletleri, gelin damatın ve insanların giyimleri, gelenek ve görenekleri, araç kullanımı, balayı kavramı gibi birçok farklılıklar vardır. Düğün yemeği geleneği hala devam etmektedir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 70
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 70


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 70 da yapmış olduğunuz soruların doğruluğunu test edebilir, yapamadığını ve anlamadığınız soru ve cevaplara sitemizden size örnek teşkil etmesi amacıyla faydalanabilirsiniz. 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 70

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 70

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 70 Cevapları buradan birebir yapmanız sizin faydanıza olmayacak bilakis sizi tembelleştirecektir. Bu da istediğimiz bir geri dönüt değildir. Bu nedenle uyarılarımızı lütfen dikkate alınız. Öncelikle siz kendiniz yapmayı deneyin. Buradaki amacımız size yapamadığınız sorularda, ya da aklınıza takılan, yerlerde yardımcı olmaktır. Kopyala-yapıştır şeklinde yapmak size bir fayda sağlamaz

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 70

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 70 hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. Cevaplar yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. Bazı sorular yorum gerektirdiği için herkesin yorumu farklı olabilir diye cevapları kısa tutmaya özen gösteriyoruz. Kendiniz kitaptaki etkinliklerini yapın, kendiniz tamamen bitirdikten sonra çözümlerinizi buradaki çözümlerle karşılaştırın. Bu vesilesiyle daha etkili bir öğrenme sağlanmış olacaktır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 70

Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla, çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde mevcuttur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder