23 Nisan Çocuk Bayramı kaç gün tatil? - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Nisan 06, 2017

23 Nisan Çocuk Bayramı kaç gün tatil?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
23 Nisan Çocuk Bayramı kaç gün tatil?
Dünyada kutlanan ilk çocuk bayramı olan 23 Nisan’da okullar kaç gün tatil?.. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ne tür etkinlikler yapılıyor?.. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan, son yıllarda yabancı ülkelerden gelen çocuklarla daha da coşkulu kutlanmaya başlandı. Aylar öncesinden başlayan hazırlıklar sonucu Atatürk’ün çok güvendiği çocuklar, sanki onun huzurundaymış gibi sevinç içinde gösteriler düzenliyorlar. 

2 sene öncesine kadar 23 Nisan’larda ertesi günü de kapsayan 2 gün tatil yapılırdı. Fakat değişen yönetmelikle artık tek gün resmi ve idari tatil oluyor. 23 Nisan, 2015′te perşembe gününe denk geliyor. Kısaca 23 Nisan’ın neden ve nasıl bayram ilan edildiğine de değinelim…

23 nisan kaç gün tatilTürkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu 23 Nisan 1920 günü, tam bir sene sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Ulusal Egemenlik Bayramı ilan edilmiştir. 1929 yılında ise Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir. Sadece Türk çocuklarına değil, bütün dünya çocuklarına armağan edilen, 23 Nisan, Türkiye’nin milli bayramıdır.

Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. “Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.” diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince çok güvendiği öğrencilere bırakılması geleneğini başlatmıştır. 23 Nisan’da yönetim birimleri bir süreliğine çocuklara bırakılır.


Her 23 Nisan’da çocuklar törenlerde konuşmalar yapar, şiirler okurlar oyunlar sergiler. Gece fener alayları düzenlenir. Her milli bayramda olduğu gibi tüm yurdu sevinç kaplar. Yaşanan acıların sonunda elde edilen zaferler için öncelikle Atatürk olmak üzere tüm şehitler saygıyla anılır…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder