Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar 2019 - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Şubat 16, 2019

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar 2019

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar 2019

Anasayfa » Maaş Yardımı » Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar 2019
  Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar 2019Fakirlik Maaşı
Yazı İçindekiler [Gizle]

Fakirlik Maaşı
Fakirlik Maaşı Nedir?
Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?
Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?
Fakirlik Maaşı Ne Kadardır ?
Fakirlik Maaşı Gerekli Evraklar Nelerdir?
Fakirlik Maaşı Nereden Alınır?
Fakirlik Maaşı Ne Kadar Süre alınır?
Fakirlik Maaşı Sorgulama
Sosyal Devlet anlayışı ile yönetilen bir ülke olduğumuzu düşünürsek herkesin refah seviyesinin aynı olması gerektiğini varsayabiliriz. Ama maalesef bazı şartlar bu imkânı sağlamıyor. İşte tam bu noktada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ve belediyelere çok iş düşüyor. Bu süreçte her insanın eşit olması gerektiğine inanarak destek amaçlı bir para yardımı yapılıyor ve bu yardım ile Sosyal Devlet anlayışını yerine getirilmiş oluyor.

Fakirlik Maaşı Nedir?
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ve belediyelerin yaptığı birçok yardım çeşidi vardır bunlardan biri de nakdi yardımdır. Nedir bu nakdi yardım? Muhtaç insanların ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı her ay verilen bir Muhtaçlık Maaşı olsa da halk arasında ki adı “Fakirlik Maaşı” şeklindedir. Durum böyle olunca da başlıkta bu şekilde belirtilirse daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşılır düşüncesi ile sizlere bu yazıyı bu şekilde hazırladım.

Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?


Fakirlik maaşı adından da anlaşılacağı gibi geçimini sağlayamayacak halde olan gariban, kimsesiz, ihtiyaç sahibi, muhtaç insanlara verilir.

fakirlik maasi
fakirlik maasi

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?
Vakıflar Genel Müdürlüğü bu sorunun cevabını daha net bir ifade ile şu şekilde sıralandırmıştır:Devlet tarafından bağlanmış maaşı olmayan (dul, yetim maaşı vb.)

Herhangi bir geliri olmayan veya aylık toplam geliri muhtaçlık sınırı altında olan

Yüzde 40 ve üzeri iş gücü kaybı olan engelli

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan

Anne ve babası ölmüş 18 yaşından küçük çocuklara

Benzer İçerik:  PTT Fakirlik Maaşı Sorgulama
Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış kişilere fakirlik maaşı alır.

Fakirlik Maaşı Ne Kadardır ?
İnsanlarımızın her zaman olduğu gibi en çok üstünde kurduğu kısım olan soru “Fakirlik Maaşı Ne Kadardır?” sorusudur. Bu durumu da yine Vakıflar Genel Müdürlüğü şu şekilde bir açıklama getirmiştir:

2017 muhtaç aylığı 643,05 TL

2018 yılı için maalesef henüz bir açıklama gelmemiştir.

Böyle bir resmi açıklama geldiği gibi onu da yazıma ekleyeceğiniz konusunda kesinlikle şüpheniz olmasın.

Fakirlik Maaşı Gerekli Evraklar Nelerdir?
Fakirlik maaşı için başvuru formunun doldurulması eğer herhangi bir engel durumu varsa engelini belirten sağlık raporunu da yanına koyup durumu belirtmesi ve formu posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne şahsen yollaması yeterli olacaktır. Bunun haricinde Vakıflar Genel Müdürlüğü sitesinden de aynı şekilde başvuru yapılabilmektedir.

Fakirlik Maaşı Nereden Alınır?
Fakirlik maaşı hak doğduktan sonra PTT veya Ziraat Bankası aracılığı ile maaşlar yatar. Ve en yakın PTT veya Ziraat Bankası’dan  maaşlar alınır.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar Süre alınır?
Maaşlar hazırlanan evraklara göre düzenlendiği için ihtiyaç sahibinin durumuna konumuna göre herhangi bir engel teşkil edecek durum olmadığı sürece her ay alınır.

Fakirlik Maaşı Sorgulama
Https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresine tıklayıp tıkladıktan sonra açılan sayfada bilgileri gerekli yerlere girerek giriş yapabilirsiniz. . E-Devlet girişi için T.C kimlik numarası, şifresi için de PTT’den şifre alarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Yazımda gerekli bilgileri başlıklar ve kısa cümleler halinde size açıklamaya çalıştım umarım faydalı bir bilgilendirme olur. Evraklarınızı doğru bir şekilde hazırladığınız sürece incelemeler sonucu karar verilip gerekli adımlar atılacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder