Kurt Seyit ve Şura Kitap Özeti - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ocak 28, 2019

Kurt Seyit ve Şura Kitap Özeti

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Kurt Seyit ve Şura Kitap Özeti

kurt seyit ve şuraKurt Seyit ve Şura Kitap Özeti
Nermin Bezmen’in yazdığı Kurt Seyd & Shura romanı gerçek yaşamdan esinlenilmiştir. Kurt Seyd (Seyit) gerçek bir kişi ve Nermin Bezmen’in dedesidir. Kitap özellikle Kıvanç Tatlıtuğun başrolünde oynadığı Kurt Seyd ve Shura dizisi ile oldukça ilgi görür hale geldi.Biryanda 1890’lar Çarlık Rusya’sı diğer yandan 1920′ler Türkiye’sine uzanıyor. Kitap tarihi bir aşk üzerine kurgulanmış fakat kitap aşk kitabı olmakla birlikte tarihi, acıları, ayrılıkları ve hasreti de oldukça etkili işliyor. Kitabın ana karakteri Kurt Seyd Rus çarı Nicholas’ın askerleridir. Babası Mirza Eminof’dur( Üstğm. Seyit Eminof). Seyt yakışıklı bir askerdir. Shura soylu Verjenskylerin daha 15’inde olan güzel kızıdır. Başka bir deyişle Alexandra Julianova Verjenskaya. Seyit ve Şura’nın yolları bir partide buluşur ve ilk görüşte aşk burada başlar.

Buluşuyorlardır artık. Shura Seyt’in çevresiyle tanışır. Bir müddet geçtikten sonra ayrılık gelip çatar. Seyt savaşa gider. Aşklarını kalplerinde yaşatır ve mektuplaşırlar. Ardından Bolşevik ihtilali olur. Seyt bolşeviklerin ölüm listesinde bulunur ve Rusya’dan, Türkiye’ye kaçar.

Yanındaki silahları da Mustafa Kemal’in Kuva-yi Milliyesine verir. Shura aşkıyla beraber ülkesini terk eder. Ailelerini son kez görecek olan Seyit ve Şura özlemlerini birbirlerine duydukları aşkla bastırıyorlardı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder