Kırmızı Pazartesi Kitap Özeti (Gabriel García Márquez) - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ocak 31, 2019

Kırmızı Pazartesi Kitap Özeti (Gabriel García Márquez)

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Kırmızı Pazartesi Kitap Özeti (Gabriel García Márquez)

kirmizi-pazartesi-ozetiGabriel García Márquez’in 1981’de yayımlanan 7. romanı Kırmızı Pazartesi öldürüleceği, ölecek olan kişi dışında çevredeki herkes tarafından bilinen bir cinayeti anlatmaktadır. Cinayet romanın başında anlatılmakla birlikte roman akıcılığından ve okunurluğundan bir şey kaybetmemektedir. İşlenecek olan bu cinayet namus cinayeti üzerine gerçekleşecektir.



Usta yazar, çocukluk yıllarını geçirmiş olduğu yörede tanıklık ettiği bir cinayet olayını romanında anlatıyor.

Usta yazar Kırmızı Pazartesi’de, sadece bir cinayet romanı değil, romanda toplumun benzer davranış biçiminin resmini de çiziyor.

Kırmızı Pazartesi Kitap Özeti, Kişileri, Karakterleri

Kırmızı Pazartesi’de yazar Santiago Nasar isimli başkarakterin namus cinayeti üzerine iki kardeş tarafından öldürülmesini anlatıyor. Santiago Nasar, yakışıklı çapkın cesur bir delikanlıdır. Santiago Nasar’ın yaşadığı kasabaya birgün esrarengiz bir kişilik olan Bayardo San Roman gelir. San Roman varlılık bir kişidir. Kasabada gördüğü Angela’ya ilk görüşte aşık olur ve kızı ister. Ailesi bu isteği memnuniyetle kabul eder. Ve kasabada herkesin beklediği ve önemsediği beklenen düğün hazırlıkları başlar.

Düğün gecesi Angela’nın bakire olmadığı öğrenilir. Aile tarafından baskı yoluyla bunu yapan kişinin kim olduğu öğrenilmek istenir ve Angela isim olarak Santiago Nasar’ın ismini verir. Bu zamandan sonra Angela’nın iki kardeşi Santiago Nasar’ı öldürmek için hazırlıklara başlar ve bu durumdan kasabadaki herkesin haberi olur.

Kardeşler herkese Santiago Nasar’ı öldüreceklerini ve onu aradıklarını söylese de birçok kişi buna inanmayıp bu haberi önemsemez. Cinayet olacağından şüphenelenen ve engellemek isteyenler ise Santiago’ya ulaşmak ister fakat ulaşamaz.

Sonunda iki kardeş bıçak darbeleriyle Santiago Nasar’ı delik deşik ederler. Kardeşler cezaevine girer. Damat olan San Ramon kasabadan kaçar.

Angela’nın gerçekte kim ile birlikte olduğu bir sır olarak kalır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder