Dört Kardeştiler Kitap Özeti Gülten Dayıoğlu - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ocak 28, 2019

Dört Kardeştiler Kitap Özeti Gülten Dayıoğlu

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Dört Kardeştiler Kitap Özeti Gülten Dayıoğlu

dort-kardestiler Kitabın Adı: Dört Kardeştiler
Yazarı: Gülten Dayıoğlu
Sayfa Sayısı: 160
Yayın Evi: Altın Kitaplar
Yayın Tarihi 2013 – 49. Baskı
Kitabın Türü: Çocuk Kitapları
Orijinal Dil: Türkçe
ISBN: 9754050996


Çevirmen:
HangiSoru – Puanı: [ratings results=”true”]
Dört Kardeştiler Kitap Özeti Gülten Dayıoğlu, Gülten Dayıoğlu Kitapları, Dört Kardeştiler, Dört Kardeştiler Gülten Dayıoğlu, Dört Kardeştiler Kitabının Yazarı, Dört Kardeştiler Kitabının Sayfa Sayısı.


Dört Kardeştiler Kitap Özeti
Annesi ölmüş olan ve babası bir koruda çalışan dört kardeş köpekleri Korkmaz ve dedesi ile birlikte kutu gibi ,harabe bir evde yaşıyorlardı. Kardeşlerden en büyüğü olan Feten 13 yaşında, diğer kardeşi olan Habibe ise 6 yaşında,evin diğer miniği  Döndü 5 ve evin en küçük çocuğu olan Yaşar ise 2 yaşında idi.Babaları köyün korucusu olan Hasan Bey dürüst bir kişiliğe sahipti.Anneleri  Yaşar’ı doğururken ölmüştü.Evin yükü,dört kardeşin en büyüğü olan Feten’in omuzlarındaydı.

Anneleri ölen kızlar daha çok küçük idiler.Bu dört kardeşe evdeki dedeleri bakıyordu.Dedesi,ona yol gösterip akıl veriyordu.Bu topal ve yaşlı dede çocuklara iyi bakmaya çalışıyordu.Babaları ayda yılda bir çocuklarına bakmaya gelir, ihtiyaçlarını giderir,konu komşuyu çocuklarına iyi bakmaları için tembih ederdi.Babalarının gelmediği günlerde ise çocuklar korunun yolunu tutarlardı.Karşı köyün insanları bu köyün korusunu çekemez arada sırada koruya keçilerini gönderirler  bu yüzden dolayı da  kavga ediyorlardı. Yine böyle bir olayda silahlar ateşlenmiş ve  Hasan Bey de orada hayatını kaybetmiş. Babalarını da kaybeden bu 4 kardeş dedeleri ile yalnız kalmışlardır. gulten_dayioglu_dort_kardestiler

Dedeleri de yaşlanmıştı artık bırakın bu 4 çocuğa bakamıyordu.Zaman ilerliyor ve yavaş yavaş komşuları da onları unutmaya başlıyordu.Dedeleri de hasta olan çocuklar hiç bir şeyin farkında değildiler. Feten hem kardeşlerine bakıyor,hem yemek yapıyor,hem de Yaşar’la ilgileniyordu. Dedesi de çalışıp para kazanamayacağı için kardeşi Yaşar’ı da alıp köydeki kazlar ile keçileri güdüyorlar ve bunun karşılığında da yemek alıyorlardı.Yaşar git gide büyüyor,büyüdükçe de arzuları ve istekleri daha da artıyordu.Yaşar artık okula başlamıştı. Feten bir gün evde otururken dedesi fenalaşıp gözleri önünde hayatını kaybettiğini gördü.Aradan uzun  bir süre geçtikten sonra,köye bir komutan gelir.Komutan şehre götürmek için 2 tane kız çocuğu  istediklerini köy muhtarına bildirir ve  muhtarda Döndü ve Habibe’yi komutana verir.

Feten kardeşlerinin gitmemesi için elinden gelen her şeyi yapar fakat muhtarda,komutanda fikrinde ısrarcıdır. Feten bu olanları yavaş yavaş unutmaya çalışır.Ardan bir müddet geçince komutan tekrar köye gelir ve bir çocuk daha istediklerini köy muhtarına bildirir.Bunun üzerine muhtar bu sefer de Feten’i evden zorla alarak abla kardeşi ayırır. Feten geldiği yerde çok eziyet ve işkence görür.Ve evden kaçmak isterken evin sahibi Feten’i yakalar ve onu eve kilitler. Feten bundan sonra evden çıkamayacaktır.Bir gün Feten evde kilitliyken bir anda yangın çıkar. Feten kendini dışarı zor atar ve kurtulur.Eli yüzü yara bere içinde olan Feten’i annesi de artık evde kabul etmez.Ve köyüne geri gönderir .Feten otobüse sevinçle binerken  sessizce şu sözleri mırıldanır:”Geliyorum…”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder