Kan Hücreleri - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ekim 25, 2018

Kan Hücreleri

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Kan Hücreleri

Kanda, yapı ve görevlerine göre alyuvarlar, akyuvarlar ve kan pulcukları olmak üzere üç çeşit kan hücresi bulunur.1-) Alyuvarlar :


Kanda en fazla bulunan kırmızı renkli kan hücrelerine alyuvarlar denir. Alyuvarların kırmızı rengini yapısındaki hemoglobin maddesi verir.


▪ Alyuvarlar, hemoglobin sayesinde akciğerlerden aldıkları oksijen gazını hücrelere, hücrelerde oluşan karbondioksit gazını akciğerlere taşır.▪ Alyuvarlar, kemiklerdeki kırmızı kemik iliğinde üretilir ve üretildiklerinde çekirdeklidir. Alyuvarlar olgunlaşıp kana karışacağı zaman çekirdeklerini kaybeder.▪ Alyuvarların ömürleri kısadır. Yaşlı alyuvarlar, karaciğer ve dalakta yok edilir.▪ Alyuvarlar, memeli hayvanlarda çekirdeksiz, diğer omurgalı hayvanlarda çekirdeklidir.▪ Hücre zarları ince ve esnek olduğu için kolaylıkla şekil değiştirebilir ve en ince kılcal damarlara girebilirler.

2-) Akyuvarlar :Kanda en az sayıda bulunan, en büyük ve beyaz renkli kan hücrelerine akyuvarlar denir.▪ Akyuvarlar, vücudu mikroplara karşı korurlar. Akyuvarlar vücuda giren mikroplara karşı antikor, toksinlere karşı antitoksin salgılarını üreterek ya da mikropların etrafını uzantıları ile sararak onları içine alıp parçalayarak savaşır.▪ Akyuvarlar, kemiklerdeki sarı kemik iliğinde ve lenf düğümlerinde üretilir.▪ Akyuvarların ömürleri kısadır.▪ Akyuvarlarda lizozom diğer hücrelerden daha fazla bulunur.▪ Akyuvarlar, bütün canlı hücrelerinde çekirdeklidir.▪ Mikrobik hastalıklarda sayıları artar.3-) Kan Pulcukları :Kandaki en küçük ve renksiz kan hücrelerine kan pulcukları denir.▪ Kan pulcukları, kanın pıhtılaşmasını sağlar, pıhtılaşma için gerekli olan proteinleri üretir.▪ Kan pulcukları, kemiklerdeki kırmızı kemik iliğinde üretilir.▪ Kan pulcuklarının ömürleri kısadır.▪ Kan pulcuklarında çekirdek bulunmaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder