Elementlerin Özellikleri Nelerdir? - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ekim 23, 2018

Elementlerin Özellikleri Nelerdir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Elementlerin Özellikleri Nelerdir?

Aynı cins atomlardan oluşan, fiziksel ya da kimyasal yollarla kendinden daha basit ve farklı maddelere ayrılamayan saf maddelere element denir. Elementler çok sayıda atomdan oluşur ve elementleri oluşturan atomlar aynı cins atomlardır. Çok sayıda aynı cins atom birleşerek görünür boyuta geldiklerinde elementleri oluştururlar.Element tanımı ilk defa Robert Boyle tarafından yapılmıştır. Eğer bir madde daha basit maddelere parçalanamıyor ve daha basit maddelerden meydana gelmiyorsa bu madde elementtir.

Elementlerin Özellikleri Nelerdir?
Elementlerin Özellikleri Nelerdir?

Bir elementi oluşturan bütün atomların büyüklükleri ve atomların arasındaki uzaklık aynıdır. Fakat bir elementin atomları ile başka bir elementin atomlarının büyüklükleri ve atomların arasındaki uzaklıkları farklıdır. Aynı elementten yapılan farklı maddeler de aynı cins atomlardan oluşurlar.Elementler fiziksel özelliklerine göre katı, sıvı ve gaz halinde bulunabilir ve elementi oluşturan atomların birbirine olan uzaklığı elementin katı, sıvı ve gaz haline göre değişebilir.Demir, bakır, altın, alüminyum, hidrojen, oksijen, karbon ve iyot doğada bulunan elementlere örnektir.

ÖRNEKLER :

1- Demir elementini oluşturan atomlar demir atomlarıdır.Demir elementini oluşturan en küçük tanecikler demir atomlarıdır.Demirden yapılmış farklı maddeler de aynı demir atomlarından oluşurlar.2- Bakır elementini oluşturan atomlar bakır atomlarıdır.Bakır elementini oluşturan en küçük tanecikler bakır atomlarıdır.Bakırdan yapılmış farklı maddeler de aynı bakır atomlarından oluşurlar.3- Demir elementini oluşturan demir atomları ile bakır elementini oluşturan bakır atomları birbirinden farklı büyüklüktedir.


Elementlerin Özellikleri1-) Kendi özeliğini taşıyan en küçük yapı birimleri atomlardır.2-) Aynı cins atomlardan oluşurlar.3-) Kendinden daha basit ve farklı maddelere ayrılamazlar.4-) Saf maddelerdir.5-) Homojendirler.6-) Sembollerle gösterilirler.7-) Belirli erime, kaynama, donma ve yoğunlaşma sıcaklıkları vardır.8-) Fiziksel özelliklerine göre katı, sıvı ve gaz olarak gruplandırılırlar.9-) (*) Kimyasal özelliklerine göre metal, ametal ve soygaz olarak gruplandırılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder