Tekerlemenin Faydaları Nelerdir ? - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Eylül 08, 2018

Tekerlemenin Faydaları Nelerdir ?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Tekerlemenin Faydaları Nelerdir ? 

Ses benzerliği olan kelimelerin hızlı bir şekilde söylenmesine tekerleme denir. Özellikle ana sınıfı, ilkokul ve ortaokul öğrencileri tekerleme öğrenmeyi ve tekrarlamayı çok sever. Çocuklar kendilerini o kadar çok teknolojik aletlere kaptırmış durumlardalar ki onları eğlendiren bir edebi tür çocuğun ilgisini çeker. Özellikle okumaya, düşünmeye üşenen çocuklar tekerleme ile çok eğlenirler ve dillerini daha rahat kullanmayı öğrenirler.Özellikle kekemelik gibi dili kullanılırken yaşanan sorunların en iyi çaresi bu kişilerin sık sık tekerleme söylemele


ridir. Böylece birbirine benzer olan sesler arka arkaya söylenerek dili kullanmak kolaylaşır.
Tekerlemelerde hızlı okumanın amacı zor olanı başarabilmektir. Aynı zamanda tekerleme söylenirken söyleyen kadar çevresindekilerde hoş vakit geçirir.

Tekerlemenin Faydaları Nelerdir ?
Tekerlemenin Faydaları Nelerdir ? 

Hızlı okuma becerisini geliştirmek için de tekerleme söyletilebilir.
Tekerlemeler çocuğun kelime hazinesini geliştirir, kafiyelidir.
Tekerlemeler kültür varlığımızdan ortaya çıkmıştır. Halk edebiyatı türlerindendir.
Hafıza yeteneğini geliştirir.
Daha güzel konuşmayı öğretir.
Zekayı geliştirir.
Dil- beyin koordinasyonu sağlanır.
Dikkat gelişimi sağlar.

Çocuğun sosyalleşmesine katkı sağladığı gibi toplum karşısında konuşmaktan utanan çocukların da daha rahat olmalarını sağlar.

Tekerlemeyi söylemeyi öğrenen çocuğun özgüveni artar.
Okullarda hangi derste olursa olsun öğretmenler çocuklara tekerleme söyletmelidir. Böylece derse karşı motivasyon da artar.

Her çocuğun yaşına uygun edebi türler vardır. Mesela bir makale ilkokul çocuğuna hitap etmez. Bir masal da lise öğrencisine basit ve sıkıcı gelebilir. Ama tekerlemenin hoş vakit geçirtebilme özelliği sayesinde kreş yıllarından lise yıllarına kadar her dönem öğrencilerin hoşuna gider. Çünkü saçma sözlerde tekerlemenin içinde bulunabilir. Ama en önemlisi kelime hazinesinin ve dil yeteneğinin en çok geliştiği yaşlarda çocuklara tekerlemelerin tekrar ettirilmesidir. Bu yaş ise daha Ana sınıfı yaşıdır. Sadece okullarda değil anne- babalar ve büyüklerde çocuklara tekerleme öğretebilir. Küçük çocuklar büyüklerinden masal dinlemeyi, bilmece ve tekerleme öğrenmeyi çok severler. Bu çağlarda öğretilenler hayatları boyunca fayda olarak geri döner.

Okuma ve konuşma güçlüğü çeken öğrencilere mutlaka tekerleme söyletilmelidir.Masalların başında da tekerleme olur. Anadolu’nun farklı yörelerinde farklı isimleri vardır.

En çok bilinen ve eğlendiren tekerlemeler de oyunların başında söylenen tekerlemelerdir. Bunlara sayışmaca da denir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder