Baş Ağrısının Nedenleri Ve Çözümleri - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Eylül 07, 2018

Baş Ağrısının Nedenleri Ve Çözümleri

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Baş Ağrısının Nedenleri Ve Çözümleri 

Baş ağrısı boyun ve sırtın üst kısmı ile kafatasınız çevresinde oluşan acı hissine verilen ortak addır. Pek önemsiz gibi gözükse de büyük sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Birçok sebebi olmasına karşın yaygın olarak sebepleri şunlardır: Stres, Migren, Göz Yorgunluğu, Dehidrasyon, Düşük Kan Şekeri, Sinüzit. Bunların yanı sıra ise ender olarak şu sebeplerden başınız ağrıyor olabilir:Menenjit, Ensefalit, Beyinsel, Anevrizmeler, Aşırı Yüksek Tansiyon, Beyin Tümörleri.


Genellikle kısa sürede kendiliğinden kaybolan baş ağrısı kişiye bağlı olmak üzere oldukça şiddetli ve uzun süreli olabilmektedir. Uzun süren baş ağrısı durumlarında mutlaka hekiminizle iletişime geçmenizi öneririz. Bu dertten kısa sürede kurtulmanın çeşitli tıbbi yolları bulunmaktadır. Aspirin, Parestamol, İbuprofen gibi hafif ağrı kesici ilaçları kullanmanız derdinize kısa sürede çare olabilir.Öncelikli olarak Baş Ağrısından Kurtulmak için birkaç kısa öneride bulunabiliriz.

Baş Ağrısının Nedenleri Ve Çözümleri
Baş Ağrısının Nedenleri Ve Çözümleri 

1. Karanlık ve Sessizlik
Karanlık ve sessiz bir ortamda uzanmanız ve mümkünse uyumanız baş ağrınızı önemli ölçüde azaltacaktır. Özellikle migren sebebi ile baş ağrısı çeken hastalar için bu yöntem yüksek ihtimal ile işe yarayacaktır.

2. Açık Hava Yürüyüşü
Eğer hava şartları müsaitse açık havada yapacağınız kısa bir yürüyüş ile baş ağrısı probleminiz çözebilmeniz mümkün. Bunu yaparken nefesinizi doğru kullanmalı ve bolca temiz hava solumalısınız. Ancak büyük kentlerdeki hava kirliliği nedeniyle baş ağrınız daha şiddetli bir hal alabilir.

3. Masaj
Baş ve çevresine yapılacak küçük dokunuşlar ile baş ağrınız bir nebze hafifleyebilir.

4. Sıcak Duş
Sıcak bir duşun ardından vücudunuzdaki tüm gözenekler açılacak ve deriniz nefes almaya başlayacaktır. Ardından gelecek rahatlama mutlaa baş ağrınızda da bir düzelmeye yarayacaktır.

5. Soğuk Kompres
Başınıza koyacağınız soğuk su yada buz torbası hücrelerinizi bir anda şoka sokarak baş ağrınızın kesilmesine yarayabilir. Ancak buzu uzun süre aynı bölgede tutup hücrelerin hissizleşmesine yol açmamaya dikkat etmelisiniz.

6. İlaç
Tüm bunların çare olmadığı yerde tıbbi yöntemlere başvurmanın zamanı gelmiş demektir. Hafif baş ağrısı kesecek ilaçları kullanarak probleminizi giderebilirsiniz. Ancak bu yöntemde işe yaramadığı taktirde mutlaka bir hekime görünmenizi tavsiye etmekteyiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder