Manon Opera Konusu (Jules Massenet) - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Haziran 03, 2018

Manon Opera Konusu (Jules Massenet)

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Manon Opera Konusu (Jules Massenet) 

Manon operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Manon Operası konusu, özeti, hakkında bilgi.


MANON
Beş perdelik operadır.
Metin: Henri Meilhac ve Philippe Gille.
Bestecisi:Jules Massenet
İlk oynanış: 1884 Paris.
Türkiye’de ilk oynanış: 1954 Ankara.
Başlıca kişiler: Guillot Morfontain (Bas), De Bretigny (Bariton), Çavuş Lescaut (Bariton), Manon Lescaut (Soprano), Chevalier de Grieux (Tenor), Comte de Grieux (Bas).
Konunun geçtiği çağ ve yer: 18’inci yüzyılda Fransa’da Amiens, Paris ve Havre yolu.

Manon Opera Konusu (Jules Massenet)
Manon Opera Konusu (Jules Massenet) 

Konusu:
Amiens’de bir han avlusunda yaşlı ve zengin Guillot ve Morfontaine yanında üç hafifmeşrep kızla eğlenmekte, beri yanda çavuş Lescaut yeğeni Manon’u getirecek arabayı beklemektedir. Arras’da bir manastıra giden Manon gözükür. Kız, güzelliğiyle yaşlı çapkının ilgisini çekmiştir. Çavuş arkadaşlarıyla birkaç kadeh içmek üzere ayrılınca genç ve yakışıklı Chevalier de Grieux yaklaşır. İki genç birbirlerini ilk görüşte sevmişlerdir, Guillot’nun arabasına binerek Paris’e doğru yola çıkarlar. Aradan bir süre geçmiş, iki sevgili bir apartmanda mutlu bir yaşam geçirmeye koyulmuştur. Bir gün çavuş Lescaut yanında Manon’u pek beğenen De Bretingy adlı yaşlı zenginle gözükür. 

Chevalier kızla evleneceğini söylemekte, De Brétigny bir köşede kıza kendisiyle gelmesi için yakarmaktadır. İki adam çıkınca kapı çalınır, Chevalier açmaya gider, bir gürültü olur, babası delikanlıyı zorla kaçırmıştır. Bir panayırda Manon yanında De Brétigny ile görünür. Bu sırada yaşlı bir adam yaklaşır; de Brétigny’nin arkadaşıdır ve Chevalier’nin babası Comte de Grieux’dür. Manon’u tanımadığından onlara oğlundan bahseder, onun St. Sulpice manastırında dersleri izlediğini söyler. Manastırda yalnızlıktan yakınan ve Manon’a olan aşkını unutamayacağını söyleyen delikanlı onu birden karşısında görür, bütün direnci kırılarak kızı izler. Bir otelin oyun salonunda kumar oynanmakta, sevgililerin eski tanıdıkları da toplanmış bulunmaktadır. Chevalier durmadan kazanmaktadır. Büyük para kaybeden Guillot delikanlıyı hile yapmakla suçlayarak polisleri haberler. Manon, Guyan’a sürgün cezasına çarptırılmış, Havre’a götürülmektedir. Bitkindir, hasta ve açtır. Bu sırada babası tarafından kurtarılan Chevalier gözükür. O da sevgilisiyle Amerika’ya gidecek, orada mutlu bir yaşam geçireceklerdir. Kız önce büyük bir umut ve kıvanca kapılır, sonra sevdiğinin kollarına cansız düşer.

Operanın konusu etkisini yüzyıllarca sürdüren bir romandan, Abbé Prévost’nun «Les Aventures du Chevalier de Grieux et Manon Lescaut» adlı yapıtından alınmış, tatlı ve lirik melodilerle dokunarak Massenet’nin en kalıcı verimi olmuştur.

Tanınmış bölümler: «Voyons Manon, plus de chiméres» (Manon), «Adieu, notre petite table» (Manon), «En fermant les yeux» (De Grieux), «Ahí Fuyez douce imagen» (De Grieux).

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder