Enez Tarihi - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Haziran 03, 2018

Enez Tarihi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Enez Tarihi 

Marmara bölgesinin Ergene bölümünde Edirne iline bağlı bir ilçe olan Enez’in tarihi ile ilgili olarak kısaca bilgilerin yer aldığı yazımız.


Enez (eski adı ile Enos veya Inoz), Ortaçağ’da Cenevizli Gattilusiler tarafından kurulmuştur. Kasabada ve çevresinde Bizans devrine ait kalıntılar vardır. Nispeten iyi korunmuş olan sûrların içinde kalan alanın genişliği eski Enos’un oldukça önemli müstahkem bir şehir olduğunu gösteriyor. Bugün kıyıdan içeride kalan Enez, kurulduğu zaman Trakya’nın önemli bir limanı idi.

Enez Tarihi

Enez Tarihi 
XIV. yüzyılın sonunda kalabalık bir şehir olan Enez, Ege Adaları ile Trakya arasındaki ticareti kendisinde toplamıştı.

Bizans devrinde İmroz ve Semadirek adaları Enos Prensliği’ne bağlı idi. Şehir Fatih Sultan Mehmet tarafından karadan ve denizden kuşatılarak 1456’da alındı. 

XIX. yüzyılın başında burada yün, devetüyü, pamuk, deri, ipek, balmumu, kıl ve bakır üzerine oldukça büyük bir ticaret yapılıyordu. Küçük çapta gemiler Meriç’ten Edirne’ye kadar gidiyordu. Balıkçılığı gelişmişti. 

XX. yüzyılın başında Enez 857 evli, 2.383 nüfuslu bîr kasabaydı. Arka arkaya savaşlar ve istilâlar sırasında harap olan kasaba ancak son yıllarda canlanmaya başlamış, 1953’te ilçe merkezi olmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder