Türklerde Peygamber ve Ehli Beyt Sevgisi Özet - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 02, 2018

Türklerde Peygamber ve Ehli Beyt Sevgisi Özet

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Türklerde Peygamber ve Ehli Beyt Sevgisi Özet 

Türklerde Peygamber ve Ehli Beyt Sevgisi nasıldır? Türklerde Peygamber ve Ehli Beyt Sevgisi hakkında özet bilgi
.
TÜRKLERDE PEYGAMBER VE EHL-I BEYT SEVGİSİ
Müslüman olan Türkler, Hz. Muhammed’e (s.a.v) büyük bir sevgi beslemiştir. Onun örnek hayatını yaşamlarında uygulamışlar, ondan kalan her türlü mirasa sahip çıkmışlardır. Topkapı Sarayı‘nda bulunan kutsal emanetlere veren değer bunun bir göstergesidir. Ayrıca Peygamber Efendimizin adı camilere güzel yazılarla yazılmış, hilye-i şerifi (Hz. Peygamberimizin fiziksel özelliklerini ve güzelliğini anlatan eserlere verilen genel ad) evlere tablolar halinde asılmıştır.

Hz. Peygamberin ev halkına ehl-i beyt ismi verilmiştir. Türkler Hz. Fatıma‘yı (r.a) “Fatıma anamız”, Hz Ali ‘yi de “Yiğitlerin şahı” (Sah-ı Merdan) olarak anmıştır. Peygamber Efendimizin kızı Hz. Fatıma’nın (r.a) ve damadı Hz. Alin’inin (r.a) Hz. Hasan (r.a), Hz. Hüseyin (r.a). Hz. Zeynep (ra) Hz. Ümmü Gülsüm (r.a) ve Hz. Muhsin (r.a) adında beş çocukları dünyaya gelmiştir. Peygamber Efendimize duyulan saygı onun soyundan gelenlere de gösterilmiştir. Osmanlı devletinde Hz. Peygamberimizin soyundan gelenlerin kayıtları özel olarak tutulmuş ve korunmuştur. Bu kayıtların tutulup korunması için “Nakibü’l-Eşraf” ‘ adında özel bir kurum kurulmuştur. Bu kurum, kayıtlarına Hz. Hasan’ın (r.a) soyundan gelenleri “şerif”, Hz. Hüseyin’in (r.a) soyundan gelenleri de “seyyid” olarak kaydetmiştir.

Ona olan sevgi ve bağlılığın bir sonucu olarak çocuklara onu hatırlatacak Muhammet, Ahmet ve Mehmet gibi isimler konulmuştur. Peygamber Efendimizin adı anıldığında sevgi ve saygı ifade eden “salat ve selam ona olsun” anlamında “Allahümme salli âlâ Muhammed” denilmiştir. Şairlerimiz, Hz. Muhammed’e duyulan sevgiyi anlatan birçok naat (Hz. Peygamberimiz’ in niteliklerini övmek, ondan şefaat dilemek amacıyla yazılan şiir) yazmıştır. Mevlid-i Şerif de bunlardan biridir. Mevlit, Süleyman Çelebi’nin yazdığı bir eserdir.

Osmanlı Devletinde, Peygamberimizin doğum gününde, padişahında katıldığı “mevlit alayı” düzenlenirdi. Hz. Peygamberimize duyulan bu sevgi günümüzde her yılın nisan ayında düzenlenen “Kutlu Doğum” etkinlikleriyle devam etmektedir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder