Replika Ürün Ne Demektir ? - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 16, 2018

Replika Ürün Ne Demektir ?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Replika Ürün Ne Demektir ?

Replika ürünün anlamı nedir?
Sözlükte replika sözcüğünün anlamı, bir şeyin başka bir şeyin birebir kopyası şeklinde olması demektir. Günümüzde yakın geçmişten çok daha yoğun bir şekilde replika ürünlere rağbet gösterilmektedir. Replika çanta, telefon,ayakkabı ve saat gibi ürünler neredeyse her işportacıda karşımıza çıkan, pazarlarda dahi artık satılmakta olan ürünler haline gelmiştir. Bu ürünlerin içerisinde en çok rağbet gösterilen alan ise replika telefonlardır.


Replika ürünün anlaşılma kıstasları
Genel olarak her replika ürün taklidi olan ürünün birebir aynısı olsa da; içerik olarak bakıldığında üretim yerlerinde, ağırlıklarında, kullanılan materyallerinde ve her şeyden önce fiyatlarında ciddi farklılıklar olduğu görülebilmektedir.

Replika Ürün Ne Demektir ?
Replika Ürün Ne Demektir ?

Teknoloji çağında olduğumuz şu günlerde, sürekli olarak yeni kavramlar türediğinden bazı bireylerin “replika” ürün tabirini daha öğrenmeye fırsatı olmayabilmekte ve replika adı altında satılan ürünlere bilmeden de olsa rağbet gösterebilmektedir. Bu yanılgıya düşülmesinin en büyük nedeni orijinal görüntüde olan ürünlerin normal piyasasındaki fiyatlarından çok daha düşük olmasıdır.

replika-tekstil-urunleri

Ayrıca kullanıcıların yanılmasına büyük sebep olacak durumlardan biri de, bu tip ürünlerin orijinal markasındaki ürünüyle yan yana koyulduğunda bile ayırt edilemeyecek özellikte olmalarıdır. Bunun dışında piyasada başlıca az önce belirttiğimiz gibi ayakkabı, telefon, çanta gibi ürünlerin dışında son zamanlarda müthiş bir güneş gözlüğü replikası, kozmetik ürünlerin replikası, parfüm replikası ve bilindik marka kıyafetlerin replikası resmen kendi içerisinde bir sektör haline gelmiştir.

Replika ile orijinal ürünler arasındaki temel farklar
Aldığınız replika ürünlerde size herhangi bir garanti belgesi sunulmaz, bu yüzden aldığınız ürün en olursa olsun bir sorun çıktığında gidip satın aldığınız yerde hak iddia etme şansınız bulunmamaktadır. Ancak orijinal ürün aldığınızda en ufak sorunda ücretsiz servise verip ürününüzü son kalitede geri teslim alma imkanınız bulunmaktadır.

Replika ürünlerin satıldığı dükkanlarda herhangi bir yasal dayanağa dayanan resmi belgeler kullanıcıya sunulmamaktadır. Bu sebepten ötürü şikayetçi olacağınız herhangi bir durum olsa dahi elinizde hiçbir yasal dayanak bulunmamaktadır. Bunun dışında orijinal ürünlerde ise tam tersi bütün yasal belgeleriniz elinizde bulunmakta ve sizlere yasal süreç için tüm imkanlar tanınmaktadır.

replika-gozluk

Replika ürünlerde müşteri memnun kalmadığı sürece ürünü iade etmek gibi bir durum söz konusu edilmemektedir. Ürünü beğenmeseniz bile kullanma durumunda bırakılırsınız ancak orijinal ürünlerde hem iade garantisi hem de para iadesi garantisi bulunmaktadır.

Replika ürünlerin, taklidi olduğu ürünlerin piyasasına göre oldukça büyük fiyat farkları bulunmaktadır. Orijinal şekilde piyasa değeri 1000 küsürlerde ya da daha da yüksek rakamlarda olan ürünlerin replikalarının fiyatları en fazla 400’e kadar yükselebilmektedir. Kullanıcılara bu noktada “satılamadığı için son indirime girmiş ürünler” olarak inandırılmaya çalışılan bu ürünlerin orijinallikle hiç bir bağlantısı bulunmadığı ve alıcıların bu tür yalanlara aldanmamaları gerekmektedir.

Replika ürüne denk gelmemek için dikkat edilecekler
Alışveriş yaptığınız yerin replika ürün konusunda çok fazla önemi vardır. Örnek verilecek olursa; akıllı telefon modellerinden birini satın aldığınızda, sadece bu telefonların büyük bayilerde ve yüksek fiyatlara satışa sunulduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Alelade bir dükkanda ve hatta sokak tezgahlarında satılan ürünlerin orijinallikle hiç bir bağlantısının bulunmadığı unutulmamalıdır.

replika-tabletler

Alacağınız ürün elinizle tartılabilir bir ürünse (telefon, gözlük, saat vb.) mutlaka ürünü elinize koyarak ne kadar ağır olduğunu test etmeniz önerilir. Özellikle teknolojik ürünlerin replika mallarında ucuz ve kalitesiz ürünler kullanıldığından ağırlıkları çok daha hafif olabilmekte ve kendilerini daha kolay ele verebilmektedirler.

Ürünlerin piyasa fiyatlarının satın alınmadan önce öğrenilerek ona göre alışverişe çıkılması, ürünlerin satın alınırken orijinal mi replika mı olup olmadığını anlamak için oldukça etkili bir yöntem olmaktadır. Yani son dönemlerde oldukça yüksek fiyatlara satılan cep telefonlarının sizin baktığınız dükkanda 500-600 tl civarında bir rakama satıldığını görüyorsanız o ürünlerin replika olduğundan artık şüphe duymamanız gerekmektedir. Bunun dışında aynı şekilde 300-400 TL’ye satılan gözlüklerin 20 TL’ye, 400-500 TL’ye satılan saatlerin 50 TL’ye satıldığını görmeniz ise de aynı şekilde bu ürünlerin replika olduğuna kesin bir işaret niteliğindedir.

replika-saatler

Ürünün orijinalliğinden emin olup alım satım işlemini gerçekleştirdikten sonra, ürününüz için size mutlaka bir garanti belgesi ve ücretinin ödendiğine dair bir fatura tebliği yapılması gerekmektedir. Çünkü daha sonraki süreçlerde kullandığınız ürünle ilgili ortaya çıkabilecek herhangi bir problem sonrasında, bu ürünü aldığınız yere götürüp gereğinin yapılmasını talep etme hakkınız bulunmaktadır. Hem garanti belgesi hem de faturanız, sizin ilerleyen süreçlerde ürünle alakalı bireysel olarak bir takım şeylerle uğraşmamanız adına garantiniz olacaktır. Bu sebeplerden ötürü mutlaka ama mutlaka alışveriş sonrasında elinize bu belgelerin geçmesine dikkat etmeli, belgeler size verildikten sonra da bu belgelerin orijinal damgalı olup olmadığını kontrol etmeniz önerilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder