Norfolk Adası Hakkında Bilgi - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 23, 2018

Norfolk Adası Hakkında Bilgi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Norfolk Adası Hakkında Bilgi 

Norfolk Adası nerededir, nereye bağlıdır? Norfolk Adası konumu, özellikleri, tarihçesi, bitki örtüsü, iklimi hakkında bilgi.


Norfolk Adası

Norfolk Adası Hakkında Bilgi
Norfolk Adası Hakkında Bilgi 

Norfolk Adası; Büyük Okyanusun güneybatısında Avustralya’ya bağlı toprakdır. Sidney’in 1.676 km kuzeydoğusunda yer alır. Yüzölçümü 35 km2, uzunluğu 8 km, genişliği 5 km dolayındadır. Volkanik bir oluşum olan adanın toprakları genellikle engebelidir. Deniz düzeyinden yüksekliği ortalama 110 m’dir. Yükseklik Bates Tepesinde 319 m’ye, Pitt Tepesinde 318 m’ye ulaşır. Adanın güneyinde bulunan Kingston, ana yerleşim alanı ve yönetim merkezidir.

Büyük bölümü lateritli toprakla örtülü yatay bazalt lav akıntılarının oluşturduğu ada geniş bir alana yayılmış denizaltı kayalıklarından dik bir biçimde yükselir. Bazı kayalıkların deniz düzeyinden yüksekliği 90 m’yi aşar. Kingston ve kuzeyde Cascade’ deki liman, kıyı şeridinin kayalıklardan oluşmadığı birkaç yerden biridir. Toprak verimli olmakla birlikte, bitki örtüsünün zayıf olduğu yerlerde kolaylıkla aşınıma uğrar. Yıllık sıcaklık ortalaması 15°C’dir; yağış miktarı 1.300 mm’yi aşar. 275 m yüksekliğindeki volkanik doruk Phillip ile bir kireçtaşı oluşumu olan Nepean güney kıyısı açıklarında uzanan küçük adalardır. Norfolk’un büyük bölümü tarla ve otlak olarak kullanıma açılmışsa da geniş toprakları kapsayan salonçamı (Araucaria excelsa ya da A. heterophylla) adanın bugün de belirgin bir özelliğidir. Bitki örtüsü bakımından geniş bir çeşitliliğe sahip olan adada kanguru, yarasa, kaplumbağa, çeşitli balık türleri ve deniz kuşları bulunur.

Adanın nüfusu, İngiliz “Bounty” gemisinde isyan çıkaran ve 1856’da Pitcairn Adasından getirilen gemicilerin, daha sonra da Avustralya ve Yeni Zelanda’dan göç ederek yerleşenlerin soyundan gelir. Günümüzde göç sıkı bir biçimde denetlenmektedir.

1960’lardan bu yana Norfolk Adasının en önemli ekonomik etkinliği turizmdir. Adalıların büyük bölümü otellerde, gümrüksüz satış mağazalarında ve başka turistik işyerlerinde çalışmaktadır. Tarım geçimlik düzeyde yapılır; başlıca ürünler kentiya tohumu, tahıl, sebze ve meyvedir. Ayrıca salonçamı tohumu ihraç edilmektedir. Hayvancılık ve balıkçılık da yerel olarak önemlidir.

Adanın yöneticisi Avustralya genel valisi tarafından atanır. 1979 Norfolk Adası Ya-sası’na göre dokuz üyeli, seçilmiş bir yasama meclisi vardır. Yasama meclisi üyeleri arasından seçilen yürütme konseyi çeşitli bakanlık görevlerini yerine getirir. Yasa. Avustralya’nın ada üzerindeki yetki ve haklarını sürdürmesini sağlar ve yasama meclisinin yetkilerinin genişletilmesini öngörür. Yargı organları, Yüksek Mahkeme ile Sulh Mahkemesi’nden oluşur. Eğitim parasız ve 6-15 yaş arasında zorunludur. Ada okullarının öğretmen gereksinimi Yeni Güney Galler Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanır. Adada küçük bir hastane de vardır.

Adayı 1774’te bulan İngiliz gemici Kaptan Cook buraya Norfolk dükünün onuruna Norfolk adını verdi. 1788’de Yeni Güney Galler’deki Avustralya kolonisi ada üzerinde hak iddia edince, İngilizlerin Büyük Okyanustaki ikinci sömürgesi durumuna geldi. 1788-1814 ve 1825-55 dönemlerinde Norfolk ceza kolonisi olarak kullanıldı. Ertesi yıl, “Bounty”de isyan çıkaran gemicilerin soyundan gelen Pitcairn Adası halkı Norfolk’a yerleştirildi. Norfolk Adası 1914’ten bu yana Avustralya toprağıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder