Mevsimler nasıl oluşur - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 17, 2018

Mevsimler nasıl oluşur

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Mevsimler nasıl oluşur

Dünyamız, güneş etrafında bir yörüngede dönmektedir. Bu dönüşü yaparken, eğik bir açı oluşturmaktadır. Güneş ışınları, eğik bir şekilde dünyaya belirli açılar ile ulaşırlar. Bu ışınlar, dik ve düz olarak dünyaya geldiklerinde yaz ayları, ışıkların daha uzak bir şekilde dünyaya geldiklerinde kış mevsimini yaşarız. Bu, dünyanın yörüngesinde dönerken, güneşe yakın ışık almamız ve uzak noktadan ışık almamızla ilgili bilimsel bir gerçektir. Böylece mevsimler oluşmaktadır.


İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış’a yol açan neden, dünyanın güneş etrafında dönerken ekseninin eğik olmasıdır. Dünya ekseni, kuzey kutup noktası ile güney kutup noktası arasındaki varsayılan çizgidir. Güneşin etrafındaki yörünge ile dünyamız, 66 derece 33 saniyelik bir açı oluşturmaktadır. Kuzey kutup noktası önce güneşe doğru, sonra ters yöne doğru yatar. 

Mevsimler nasıl oluşur
Mevsimler nasıl oluşur

Bu yüzden mevsimler ortaya çıkmaktadır. Dünya üzerinde yaz ve kış sürekli güneşi dik olarak alan tek nokta ekvator çizgisidir. Bu çizgi üzerinde güneş, sürekli dik ve yakın olarak ışık vermektedir. Bu nedenle, bu bölge çevresinde sürekli yaz ayı yaşanmaktadır. Fakat çok yağışlı olan bölgeler de vardır. Mevsimsel sıcaklık farklarının oluşması, bölgenin denize uzaklığı ile değişebilir. 

Denize yakın olan kesimlerde sıcaklık çok fark yaratmaz, fakat denize uzak olan bölgelerde sıcaklık farkları çok olmaktadır. Bunun nedeni, suyun yavaş ısınması ve yavaş soğumasıdır. Deniz yüzeyinden uzaklaştıkça hava soğumaya başlar. Bu nedenle, yüksek bölgelerde kışlar soğuk ve yazlar serin geçmektedir.

Mevsim değişiklikleri tarım, hayvancılık üzerinde oldukça etkilidir. Ayrıca, bazı canlılar daha sıcak bölgelere göç ederler ve kış uykusuna yatarlar. Çiçekler ve bitkiler, kış aylarında kendilerini korumaya alırlar ve yaz aylarında canlanırlar. Yaşam, dünyanın yarattığı iklim değişiklikleri ile programlanır. Bu bir döngüdür ve dünya kurulduğundan bu yana işlemektedir. Mevsim değişiklikleri olmasaydı, şu an hayatımızda pek çok değişiklikler olurdu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder