Ischia Adası Nerededir? Hakkında Bilgi - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 26, 2018

Ischia Adası Nerededir? Hakkında Bilgi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Ischia Adası Nerededir? Hakkında Bilgi 

Ischia Adası nerededir? İtalya’da bulunan adalardan Ischia adasının özellikleri, konumu, hakkında bilgi.


Ischia Adası
Ischia Adası, İtalyanca isola d ischia, Latince aenaria, İtalya’nın güney kesiminde, Napoli’nin tam güneybatısında adadır. Campania yönetim bölgesindeki Napoli ilinde, Miseno Burnunun karşısında yer alır; Napoli Körfezinin kuzeybatı girişindedir. Yüzölçümü 47 km2 olan ada hemen hemen tümüyle volkanik kayaçlardan oluşmuştur; en yüksek noktası, 788 m yüksekliğinde sönmüş bir yanardağ olan Epomeo’dur.

Ischia Adası Nerededir? Hakkında Bilgi
Ischia Adası Nerededir? Hakkında Bilgi 

Yanardağın ilk kez İÖ y. 2200’de lav püskürttüğü saptanmıştır. Romalı bilgin Plinius da (Yaşlı), İÖ 7. yüzyılda dağın lav püskürtmesi sonucu buradaki ilk Yunanlı kolonicilerin adadan ayrılmak zorunda kaldığını belirtir. İÖ 470’te gene aynı nedenlerle bir Syrakusa (Siracusa) garnizonu adadan kaçmıştır. Epomeo, Roma döneminde de birkaç kez lav püskürttü; bilinenler arasında sonuncusu 1301-02 yıllarında gerçekleşti ve anakaradaki Baiae’ye (Baia) kaçan ada halkı dört yıl boyunca geri dönmedi. Daha yakın zamanlarda ise adada şiddetli depremler oldu; 1883’te meydana gelen son depremde Casamicciola kasabası tümüyle yıkıldı.

Adaya Eski Yunanlılar Pithekousa (büyük olasılıkla “maymunlar adası”), Romalılar da Aenaria adını vermişlerdi. Ortaçağdan başlayarak ada çoğunlukla anakaradaki egemenlik mücadelesinden kaynaklanan çeşitli saldırı ve istilaların hedefi oldu. Çok verimli volkanik toprakları olan ada, Epomeo adlı şarabıyla ünlüdür. 

Buğday, zeytinyağı ve turunçgiller de ekonomisinde önem taşır. Ischia’da çıkarılan kilin Cumae (Cuma) ve Puteoli’deki (Pozzuoli) eski çömlek fırınlarında kullanıldığı sanılmaktadır. Ilıman iklimi, güzel manzarası ve çok sayıdaki kaplıcasıyla Ischia, bir sağlık ve tatil merkezi durumundadır. Önemli kasabalar adanın kuzeyinde toplanmıştır; bunlardan yönetim ve piskoposluk merkezi Ischia, bir ortaçağ şatosunun bulunduğu balıkçı kasabası Ischia Ponte’yi ve Ischia Porto’yu da içine alır; öteki kasabalar arasında Casamicciola Terme, Lacco Ameno ve Forio sayılabilir. Ischia Adasına Napoli ve Pozzuoli’den düzenli gemi, Pozzuoli’den ayrıca feribot seferleri vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder