İdeal İle İlgili Kompozisyon - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 02, 2018

İdeal İle İlgili Kompozisyon

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

İdeal İle İlgili Kompozisyon

İdeal, dünyayı yaşatan harikulade bir kuvvettir, konulu kompozisyon, yazı örneği. İdeal konulu kompozisyon, makale.


İdeal İle İlgili Kompozisyon
YAŞAMA GÜCÜ
Savaşlar yapılıyor, pekçok kişinin kanı dökülüyor 20. yüzyıl dünyasında bile…

«Îdealeri uğruna ölenler» ya da «İdeallerine kavuşma yolunda neler neler çekenler» her gün radyo bültenlerini, gazete sütunlarını dolduruyor, ideallerine ulaşanların sevinci, her yerde yansıyor.

«İdeal, geleceğin yaratıcısıdır» demiş büyük Türkçümüz Ziya Gökalp. İdeali uğruna, yaz-kış, soğuk-sıcak demeden çalışanları, yıpranmış bir imparatorluktan taptaze, yeni bir devlet yaratmayı ideal edinenleri alkışlamış yazılarıyla.

Galile, inandığı, savunduğu ideali uğruna ölümü göze almış. Son bir şansı bile kullanmayıp: «Dönüyor işte» demiş paslı kafalara. Birisi, dünyayı elde etmek istemiş, ideal edinmiş onu: Adına, «Büyük İskender» demişler. «İnsanlığın kurtarıcısı» sanını almış bir ulu adam, ideali uğruna çarmıha gerilmiş. Bir başkası, binlere, onbinlere kafa tutmuş. Öteki, «İdealim uğruna ölürüm» demiş. Uzun boylusu, idealine erişebilmek için zorlukları buz gibi eriteceğini söylemiş. Şu kısa boylu mimar, ölünceye dek uğraşması da gerekse idealine ulaşacağına and içmiş.

İdealistler, şu ihtiyar dünyamızın gidişini değiştirmişler. Sarışını, esmeri, kumralı, sporcusu, filozofu, hepsi, hepsi «ideal» için yaşar olmuşlar. Yazılar yazmak, evler, anıtlar dikmek, özgür yaşamak, uygar bir düzeye çıkmak «İdeal» olmu|. Kaplumbağa bile, karınca bile, ideali uğruna ölmeyi amaç edinmiş.

Her iyi şeyden örnek alması gereken biz Türk çocuklarının yapacağı ilk ve tek şey, Var gücümüzle dünyayı yaşatan bu kuvvete sarılmak, başkaca herşeyi kafamızdan silkip atarak, «İdealistler» defterine kocaman, pırıl pırıl sayfalar eklemektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme