Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 19, 2018

Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
Diş eti iltihabı (gingivitis) ağız bakterileri nedeniyle ortaya çıkar. Araştırmalara göre diş eti iltihabı olan kişilerde kalp hastalıklarının görülme riski %25 daha fazla.


Diş Eti İltihabı Belirtileri
Sağlıklı bir diş etinin rengi pembedir. Dişleri korur ve güvende tutar. Sağlıklı diş eti fırçalandığında veya dokunulduğunda kanamaz.

Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş eti iltihabı her zaman ağrılı olmadığı için fark edilemeyebilir. Erken dönemdeki belirtileri şöyledir:

Kırmızı ve şişkin diş etleri
Diş fırçalandıktan sonra veya diş ipi kullanımı sonrası kanama
Diş eti üzerinde beyaz leke veya plak
Erken dönemde tedavi edilmeyen ve önlemi alınmayan diş eti iltihabı, ilerleyen dönemlerde dişleri etkileyebilir. Bu dönemde görülebilecek belirtiler şunlardır:

Nefeste kötü koku
Diş ve diş eti aralarında iltihap
Ağızda oluşan kötü tat
Yemek yerken zorlanma
Ağzın kapanışında veya diş diziliminde değişme
Diş kaybı
Diş eti apseleri (diş veya diş eti altında oluşan içi iltihap dolu şişkinlikler)
Bazı nadir diş eti iltihabı vakaları doku ölümü içeren bir süreç içine girebilir. Böylesi bir durumda aşağıdaki daha ağır belirtilerin biri veya daha fazlası görülebilir:

Kanama
Ağrılı diş etleri
Diş etlerinin çekilmesi
Ağızda metalik tat
Aşırı tükürük salgısı üretimi
Konuşma ve yutkunma güçlüğü
Yüksek ateş
Diş Eti İltihabının Nedenleri
1) Diş Plakları (Tartar)
Diş eti iltihabının en yaygın nedeni diş plaklarıdır. Yetersiz ağız temizliği sonucunda bakteriler diş üzerinde plak üretir. Plak ve plakların neden olduğu diş taşları, diş etini savunmasız bırakır ve diş eti iltihabına neden olurlar.

Kırık, sıkışık, çarpık veya çürük dişler diş plağı ve diş taşı oluşumu için daha geniş bir alan oluşmasına meydan verirler. Daha zor temizlenmeleri de süreci hızlandırır.
Aşırı şeker ve karbonhidrat tüketimi plak oluşumunu hızlandırır.
2) Yenilenme Sorunları
Sigara ve diğer tütün mamulleri diş etlerinin yenilenebilme yeteneklerini kısıtlar, diş eti iltihabına yakalanmasını kolaylaştırır.
Benzer şekilde C vitamini eksikliği gibi gıda yetersizlikleri diş eti hücrelerinin yenilenme hızını düşürerek diş eti iltihabına neden olabilir.
Şeker hastalığı kan dolaşımının kalitesini düşürerek yenilenme sorunlarına yol açar.
3) Hormon Değişiklikleri
Ergenlik çağına girmek, hamilelik ve menopoz gibi süreçler insan vücudunda hormon değişikliğine neden olur. Hormonlardaki bu yükseliş veya düşüş diş etlerindeki kan damarlarını bakterilere ve kimyasal tahrişlere daha açık hale getirerek diş eti iltihabına yol açabilir.

4) Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması ve Kanser
Kanserler ağız iç dokusunun yapısını bozarak ağzı bakteri saldırısına daha açık hale getirir. Dil, dudak ve damak kanserleri böyle bir etki gösterebilir.

Vücudun herhangi bir bölgesini etkileyen kanseri tedavi eden yöntemler (kemoterapi, radyoterapi) bağışıklık sistemini baskılar. Bu yüzden savunmasız kalan diş etleri iltihap kapabilir.Benzer şekilde stres de bağışıklık sistemini zayıflatarak diş eti iltihabına yol açabilir.
AIDS hastaları aynı nedenle diş eti iltihaplarına daha yatkındır.
5) Ağızdan Nefes Almak
Sürekli ağızdan nefes almak, dudakların koruyamadığı diş etlerinde tahriş ve iltihaba neden olabilir.

Ayrıca şu kişilerde diş eti iltihabı daha sık görülmektedir:

Kriz ve yüksek tansiyon ilaçları kullanan
Organ nakli olan
Dilantin ve boğaz iltihabı önleyici gibi tükürük salgısını düşüren ilaçlar kullanan
Diş Eti İltihabı Tedavisi
Diş eti iltihabına iyi gelen etkili doğal tedaviler vardır. Eğer iltihap şiddetliyse, doktorunuz tarafından farklı tedaviler uygulanabilir.

1) Ev Tedavileri
Erken dönemde fark edilen çoğu diş eti iltihabı vakası, evde alınan önlemlerle giderilebilmektedir. Bu önlemler temelde plak oluşumunu engellemeye ve diş etini kuvvetlendirmeye yönelir:

Diş Fırçalama: Ağrısa veya kanasa bile günde iki defa dişinizi fırçalayın. Diş fırçasını 45 derecelik açı ile diş eti altını hedefleyerek tutun.

Hassas hareketlerle dilinizi ve diş etlerinizi de fırçalayın. Diş ipi kullanın.

Tuzlu Su: Tuzlu su ile gargara yapın. Antibakteriyel, florit içerikli diş macunu kullanın.

Beslenme: Bakterileri önlemek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için aşağıdakileri uygulayın:

Zerdeçal, bal ve sarımsak tüketin.
Bir yemek kaşığı susam, Hindistan cevizi veya ay çiçek yağını ağzınıza alın, çalkalayın.
Karbonatlı su ile iki dakika gargara yapın
Adaçayı için
Çay ağacı yağı yüksek derecede antiseptiktir. Kullandığınız yağlara birkaç damla damlatın.
Yoğurt tüketin
C vitamini destekleri alın
2) Diş Hekimince Uygulanan Tedaviler
İleri düzeydeki diş eti iltihaplarında yukarıdaki uygulamalar yetersiz kalabilir. Bu durumda diş hekiminize danışınız. Diş hekimi dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi gibi tedavilerle diş yapısını, düzenini sağlayarak diş plağı ve diş taşı oluşumunu azaltır. Bazı ileri düzeydeki diş eti iltihaplarında aşağıdaki yöntemler gerekli hale gelebilir:

Diş eti küretajı: Bu tedavide diş etinin iltihaplı bölümü kazınır. Diş etinin yenilenebilmesi için alan açılarak iltihap giderilir.

İndirme ameliyatı: Tartar ve plak oluşumunu engellemek için diş etlerinin aşağı doğru indirilmesi ameliyatıdır. Çekilen diş etleri yerine oturtularak sıyrılan derinlik kapatılır, dişler koruma altına alınır.

Yönlendirilmiş doku yenilenmesi: Bu tedavi ile kemik ve diş eti dokusu uyarılarak gelişmesi ve yenilenmesi yönlendirilir. Genelde diş eti indirme ameliyatı ile birlikte uygulanır. Tedavi esnasında ağ benzeri kumaşlar diş minesi ile diş eti arasına yerleştirilir. Bu sayede diş etinin yanlış yere doğru büyümesinin önüne geçilir, kemik ve et dokusunun tekrar birbirine bağlanması sağlanır.

Yumuşak doku nakli: Bu tedavi ile diş etleri diğer bölgelerden alınan dokularla desteklenir. Destek dokular genellikle üst damaktan veya yanak içinden alınır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder