Tembel Metabolizma İçin Doğal Tedaviler - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Nisan 04, 2018

Tembel Metabolizma İçin Doğal Tedaviler

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Tembel Metabolizma İçin Doğal Tedaviler

Bazal metabolizma vücudun işleyişini sürdürmesi için gerekli kalori oranını belirler. Herkesin metabolizması farklıdır ve bazen insanlar kilo vermekte zorlanınca, suçu tembel ve durgun metabolizmalarına atarlar. Ama, genlere rağmen, metabolizmanız üstünde kontrolünüz var. Egzersiz ve doğru beslenme alışkanlığını birleştirdiğinizde metabolizmanızı önemli ölçüde hızlandırabileceksiniz. Metabolizmanızı yavaşlatacağı için günde 1000 kaloriden az yemeyin ve protein, magnezyum ve B vitaminleri açısından zengin besinlerle beslenin.


 1. Kahvaltı Yapmak
Kahvaltı metabolizmanızı hemen hızlandıracak, günün ilerleyen saatlerinde sağlıklı olmayan yiyecekleri atıştırma isteğine gem vuracaktır. Araştırmalar kahvaltının metabolizma hızını %10 kadar artırabildiğini gösteriyor. Şeker oranı düşük, enerji oranı yüksek besinlerle kahvaltınızı hazırlayın.

Tembel Metabolizma İçin Doğal Tedaviler
Tembel Metabolizma İçin Doğal Tedaviler

 2. Düzenli Olarak Atıştırmak
Metabolizmanız yeterince yemediğiniz zaman yavaşlayacaktır. Ama gün boyunca küçük, sağlıklı atıştırmalar yapmak tam tersi bir etki gösterecektir. Bu şekilde yiyerek kan şekerini dengede tutacak ve enerji düzeyinizi artıracaksınız. Ana öğünlerinizde proteine daha fazla yer verin. Protein kas kütlesini artıracağı için yağ ve karbonhidratlardan daha fazla metabolizma hızınızı artıracaktır. Tavuk, hindi, balık, yumurta, fasülye ve mercimek yüksek protein ve düşük yağ oranına sahip besinler.

3. Egzersiz
Egzersiz kaloriler yakar ve metabolizmayı hızlandırır. Haftada 5 gün koşma, bisiklet sürme, hızlı yürüme, yüzme gibi aerobik aktiviteler bu konuda yardımcı olacaktır. Egzersiz rutininize güç antrenmanları da eklerseniz, daha da etkili olur. Ağırlık kaldırmayı, şınav ve mekik çekmeyi deneyin. Ama bir medikal problemden rahatsız olanlar yeni bir egzersiz programından önce doktoruna danışmalı.

4. Vitamin Alımı

B vitaminleri ve magnezyum açısından zengin bir diyetiniz olsun. B vitaminleri sağlıklı bir sinir sistemi için çok önemlidir. B vitaminleri besinlerin metabolize edilmesine ve enerji düzeyinin yükselmesine yardım ederken, bu vitaminlerin eksikliği metabolizma hızının azalmasına sebep olur. Magnezyum minerali ise metabolizmanın optimum düzeyde çalışmasını sağlar ve kas, sinir ve kalp fonksiyonlarına yardım eder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder