Omuz Tutulması Nedenleri ve Tedavisi - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 25, 2018

Omuz Tutulması Nedenleri ve Tedavisi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Omuz Tutulması Nedenleri ve Tedavisi

Omuz tutulması çoğu zaman geçici kas problemlerinden kaynaklanmaktadır. Ancak omuz tutulması bölgesel kalıyorsa, boyun tutulması gibi başka sorunlar görülmüyorsa donuk omuz adı verilen ve hastanede tedavi gerektiren bir sorun söz konusu olabilir.


 Omuz Tutulması Neden Olur?
1) Hareketsizlik Veya Soğuk Etki
Omuz tutulmasının en yaygın nedenidir. Uzun süreli yatak istirahati gibi nedenlerle omuzların hareketsiz kalması omuz tutulmasına yol açabiliyor. Bazen masa başı işlerde çalışanlarda da görülebilir. Omuzda tutulma ile birlikte boyun ve sırt tutulmaları da görülüyorsa, problem büyük ihtimalle hareketsizlik, soğuğa maruz kalma gibi etkenlerin yol açtığı geçici kas sorunlarıdır.

Omuz Tutulması Nedenleri ve Tedavisi
Omuz Tutulması Nedenleri ve Tedavisi

2) Donuk Omuz
Omuz tutulmasının belirtileri bölgesel kalıyorsa, donuk omuz söz konusu olabilir. Bu hastalıkta omuz eklemini çevreleyen kapsül iltihaplanıyor ve kalınlaşıyor. Bu durumun nedeni genellikle net değildir. Ancak aşağıdaki etkenler donuk omuz riskini artırabilir:

40-60 yaş arasında olmak
Kadın olmak
Kol ve omuz yaralanmaları
Omuz civarına uygulanan cerrahi müdahaleler
Şeker hastası olmak (donuk omuz riskini neden artırdığı bilinmiyor)
3) Omuz Manşeti Yırtığı
Omuz manşeti, omuz hareketlerini kontrol eden kas grubunun adıdır. Rotator cuff yırtığı da denilen omuz manşeti hasarları, omuz tutulmasına yol açabilir.

4) Tendinit
Omuz tendiniti, Omuz tendonlarında az miktarda kalsiyum birikmesi neden ile ortaya çıkan hastalıktır. Şiddetli ağrıya ve omuz tutulmasına yol açabilir.

Omuz Tutulması Nasıl Geçer?
Omuz tutulmasına iyi gelen tedavi yöntemleri şunlardır:

1) Germe Egzersizleri
Omuz egzersizleri, omuz tutulmasının en önemli tedavilerinden biridir. Aşağıdaki hareketleri sırasıyla uygularsanız, omuzda tutulma genelikle geçer:

Sarkaç Germe: Bir masanın kenarına gelin, sağlam elinizle masadan destek alarak hafifçe öne doğru eğilin. Tutulan omzunuzu sarkıtın, gevşeyin. Kolunuzla soldan sağa ve sağdan sola onar kez daireler çizin (her gün). Omuz tutulması azaldıkça, dairenin çapını artırın.

Havlu Germe: 1 metre uzunluğundaki bir havlunun iki ucunu, havlu arkanızda yatay kalacak şekilde tutun. Sağlam olan kolunuzla havluyu kaldırarak diğer omzunuzdaki gerilimi hissedin.

Parmak Yürüyüşü: Bir duvarla aranıza küçük bir adım mesafe koyun (ayaktasınız). Tutulan kolunuzdaki parmaklarınızla bel seviyesinden duvara temas edin. İşaret ve orta parmağınızla bir örümcek gibi yukarı tırmanın. Omzunuzun izin verdiği kadar yukarı çıkın.

Koltukaltı Germe: Sağlam olan kolunuzla tutulan kolunuzu tutarak yüksekçe bir masanın üstüne bırakın. Yavaşça dizlerinizden bükülün, kolunuz yere paralel hale gelsin.

Yeterince iyileştikten sonra sağlam elinizi kullanarak tutulan dirseğinizden kavrayın. Göğsünüze doğru çekin.

2) Kuvvetlendirme Egzersizleri
Gerilmemiş halde iken omuz genişliğinizden daha dar olacak bir lastik egzersiz bandı edinin. Sonrasında aşağıdaki egzersizleri uygulayın:

İki elinizle tutun. Dışa doğru germeye çalışın.
Bir ucunu kapı koluna tutturun. Tutulan kolunuzla içe doğru gerdirin.
Yeterince iyileştiğinizi hissettikten sonra, kolunuzun ağırlığını kullanarak egzersizler yapabilirsiniz.
Ağırlık egzersizlerini bir süre daha yapmamalısınız.
3) Sıcak Ve Soğuk Uygulama
Kas sorunlarından kaynaklanan omuz tutulması vakalarında sıcak ve soğuk uygulamalar hızlı rahatlama sağlayacaktır. Önce yapılan soğuk uygulama kaslardaki mini iltihapları yok ederken, sonrasındaki sıcak uygulama kan dolaşımını iyileştirerek iyileşme sürecini hızlandırır.

Aşağıdakiler de kas sorunlarından kaynaklanan omuz tutulması vakalarında önerilebilir:

Susuz kalmayın.
İbuprofen, naproksen gibi iltihap giderici ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
Profesyonel bir masözden hizmet alabilirsiniz.
Bir fizik tedavi uzmanına danışabilirsiniz.
4) Donuk Omuz Tedavisi

Başlangıç aşamasındaki donuk omuz vakalarında masaj, ağrı kesiciler ve egzersiz yeterli olmaktadır. Bazen ağrı kesici ve hareket açıklığını artırıcı etkisi için steroid şırıngalar vurulabilir. İleri seviyedeki donuk omuz vakalarında artroskopik kapsül gevşetme, hidrodilatasyon gibi cerrahi müdahaleler gerekli olabilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder