Minerallerin Vücuttaki Görevleri Nelerdir? - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 04, 2018

Minerallerin Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Minerallerin Vücuttaki Görevleri Nelerdir? 

Vücudun kendi kendisine oluşturamadığı inorganik maddelerdir. Bedenin sağlıklı kalabilmesi için çok gereklidir ve olmazsa olmaz maddelerdir. Eksikliği vücutta çok ciddi sorunlar yaratır. 20’ye yakın mineral vardır ve bu mineraller dengeli beslenme sonucunda yeterli oranda vücuda alınırlar.


Minerallerin Görevleri Ve Faydaları Nedir?

Minerallerin Vücuttaki Görevleri Nelerdir?
Minerallerin Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

8529_4Vitaminlerle beraber çalışırlar. Vitaminlerle diğer besin maddelerinin faydalı bir şekilde kullanılmasına yardım ederler.
Sağlıklı kemik ve diş yapısı için çok önemlidirler.
Kalbin düzenli çalışmasını sağlarlar.
Dolaşım ve sinir sistemi için çok önemli yardımcıdırlar.
Vücudun su dengesinin korunmasını sağlarlar.
Vücuttaki pek çok fonksiyonun diğer bir ifade ile bütün organların görevlerini düzenli bir şekilde yerine getirmelerinde doğrudan etkilidirler.
Eksikliği Nelere Yol Açar?

Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu mineral eksikliği görülür. Ya da alınan minerallerin gereğinden fazla kaybedilmesi de mineral eksikliği anlamına gelir. Pek çok hayati görevin yerine getirilememesine neden olur ve böylece çok ciddi sağlık problemleri meydana gelir. Bu açıdan yeterli sıvı alımı, düzenli ve dengeli belenmek vitamin sağlanması için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Minerallerin alınması kadar kaybedilmemesi de çok önemlidir. Sigara ve alkol kullanımı mineral kaybının en başta gelen etmenleridir. Bunun yanında fazla terleme, ishal, idrar söktürücü ilaçlar sıvı ve mineral kaybetmeye yol açar. Bu açıdan bakıldığında alkol ve sigaradan uzak durulmalı, günlük alınması gereken sıvı miktarının mutlaka alınması gerekir. Hamilelik döneminde, bebek ve çocuklarda ve sporcularda mineral ihtiyacı daha yüksek seviyededir.

Hangi Mineraller Vardır?

Demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum, çinko, bakır, fosfor, iyot, potasyum, bor, selenyum, kükürt, krom, flor ve manganez vücutta bulunan ve bulunması gereken minerallerdir.

Dengeli ve düzenli sıvı alımı ve beslenilmesi hu minerallerin eksikliğinin giderilmesinde ilk faktördür. Vücutta bir mineralin eksikliğinin görülmesi halinde ya dışarıdan bu mineral içerikli ilaçlar alınır ya da bu minerali içeren besinlerin ve sıvıların tüketilmesine ağırlık verilir. Bu sayede vücutta eksikliği görülen mineral tamamlanmış olur. Yukarıda sıralanan her mineral vücutta belli oranda bulunmalıdır ve her birisinin farklı vücut açısından farklı görevi ve fonksiyonu vardır. Eksikliği asla vücut açısından kabul edilebilir bir durum değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder