Kışlık Domates Sosu Tarifi Resimli Anlatım - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 24, 2018

Kışlık Domates Sosu Tarifi Resimli Anlatım

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Kışlık Domates Sosu Tarifi Resimli Anlatım

Kışlık Domates Sosu Tarifi Resimli Anlatım
Sezonda domates bolluğu varsa bu durum domates sosu hazırlamanız için iyi bir fırsat sağlar. (Evde domates sosu nasıl yapılır?) isimli makalemizde bu sosun yapılışını resimli olarak anlattık. Domates sosu ve domates püresinin yapılışı aynıdır. Tek farkı domates püresini yaparken dilerseniz domatesin kabuklarını soyabilirsiniz. Hazırladığınız domates sosunu kavanozlarda saklayarak bütün kış hormonsuz, güvenle kendi yapmış olduğunuz sosları tüketmenin keyfini yaşayabilirsiniz.


Malzemeler

Kışlık Domates Sosu Tarifi Resimli Anlatım
Kışlık Domates Sosu Tarifi Resimli Anlatım

900gr domates (900 gr. domatesin kabaca hesabı 1- 2 büyük domates 2-6 orta boy domates 3-16 erik domates 4-50 çeri domates şeklindedir) 
Tuz, şeker ve tat için biber

1.Adım

Olgun ve sulu domatesler seçin. Biz 900 gram domatesle yaptık siz dilerseniz daha çok domates kullanabilirsiniz. Yalnız domates miktarı arttıkça pişirme süresi de uzayacaktır. Öncelikli olarak domatesleri bir tasa koyup suyu israf etmemeye dikkat ederek iyice yıkayın. Temiz bir havluyla kurulayın. Domatesi gelişi güzel doğrayın. Büyük bir tencereyi dilimlediğiniz domateslerle doldurun. Alüminyum yerine paslanmaz çelik ya da porselen tencere kullanın çünkü domatesin asidik içeriğiyle alüminyum reaksiyona girerek renk kaybına ya da lezzet eksikliğine neden olur.

2.Adım

Dilerseniz patates ezici ya da tahta kaşık kullanarak domatesin içindeki suyun çıkması için ezin. Veya dilimlediğiniz domatesleri rondodan yahut blenderdan geçirin. Bu sayede tencere domates suyu ve domates parçaları ile dolacak. Kaynamaya yetecek kadar sulu olması gerekir.

3.Adım

Tenceredeki içeriği kaynatın. Yanmaması için sürekli karıştırın. Yumuşak ve çorba kıvamında olana kadar pişirin. Bu, yaklaşık 15-20 dk sürecektir.

4.Adım

İsterseniz baharat ekleyin. Bir tutam tuz, şeker ya da diğer baharatlardan ekleyebilirsiniz. Şekerin tatlılığı domatesin asitliliğini azaltmaya yardımcı olur.

5.Adım

Ocaktan alın sıcak sıcak cam kavanoza doldurup kapağını güzelce kapatıp kavanozu ters çevirin. Kuru, karanlık ve serin yerde muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca hazırlamış olduğunuz domates sosu soğuduğunda buzdolabına da kaldırabilirsiniz.

6.Adım

Ertesi gün domates sosunu koyduğunuz kavanozları kontrol edin.Kavanozundan taşan sos var ise kapağını açıp sosu tekrar ısıtıp, tekrar kavanoza doldurup yeniden kapağını hiç kullanılmamış olarak değiştirip, bekleme sürecine yeniden başlayın.

7.Adım

İşte domates sosunuz hazır! Bu domates sosunu ister yemeklere, ister çorbaya isterseniz de menemene katabilirsiniz. Afiyet olsun!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder