Kalça, Kalça Kemiği Eklemi Neden Ağrır Kanserden mi Ne İyi Gelir? - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 24, 2018

Kalça, Kalça Kemiği Eklemi Neden Ağrır Kanserden mi Ne İyi Gelir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Kalça, Kalça Kemiği Eklemi Neden Ağrır Kanserden mi Ne İyi Gelir?

Kalça, Kalça Kemiği Eklemi Neden Ağrır Kanserden mi Ne İyi Gelir?
Kalçamız, kemik, kıkırdak, kaslar ve bağlardan oluşur. Vücuttaki en büyük mafsallı eklemdir ve uyluk kemiği ile leğen adlı iki kemikten oluşur. Kalça etrafındaki ağrı, birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Kalça ağrısı çoğu zaman bacağa da vurur.


Sol Ve Sağ Kalça Ağrısı Nedenleri

Kalça, Kalça Kemiği Eklemi Neden Ağrır Kanserden mi Ne İyi Gelir?
Kalça, Kalça Kemiği Eklemi Neden Ağrır Kanserden mi Ne İyi Gelir?

Kalça kemiği etrafındaki ağrı, kemikler, eklemler, kaslar, tendonlar, bağlar, sinirler, kan damarları gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Çoğu zaman dokuların iltihabı kalça ağrısına neden olur. Kalçada ağrının olası diğer nedenleri şunlardır;

Kemik erimesi
Kalçada kireçlenme
Kas romatizması
Yumurtalık, kemik, kalça kanseri
Kalça kemiği çatlaması
Eklem iltihabı
Kalça bursiti (malça eklemini yanındaki sıvı dolu kese olan bursa’da iltihaplanma). Bursa, iki kemik arasında kaygan bir zemin olulturan ve kemikler arasındaki sürtünmeyi azaltan yapıdır.
Kemiğin avaskülar nekrozu (kemiğe az kan girmesi sonucu, bölgesel olarak kemik ölümü)
Ostemomyelit (kemikte enfeksiyon)
Toksik Synovitis (ergenlik başlangıcında çocuklarda görülen bir tür kalça eklemi iltihabı)
Tendonit (kasın aşırı kullanımı nedeniyle oluşan tendonun çekilmesi)
Sinir sıkışması
Belde ağrı da kalçaya vurabilir
Aşırı kilolu olmak
Enfeksiyon
İncinme veya burkulma
Kemik çıkıntıları (kemik kenarlarında oluşan kemik fazlalıkları) veya kalçada gerçekleşen diğer anormallikler
Gelişimsel kalça çıkığı
Yaşlı insanlarda bu sorun, eklem iltihabı sonucu ortaya çıkar. Eğer sorunun kaynağı buysa, eklem iltihabı tedavisi ilaçları sorunu çözecektir
Özellikle ileri yaştaki kadınlarda, kemik erimesi de bu soruna neden olabilir. Bir diğer neden ise, kalça kemiğinde meydana gelen çatlak veya kırıklardır. Bunlar bir kaza sonucu oluşabilir yada kemik erimesi sonucu oluşabilir.
Bir diğer durum ise osteonekrozdur. Bu durumda, kemiğe giden kanın azalması sonucunda, kemiğe giden oksijen miktarı da azalır ve kemik oksijensiz kalır.
Bazı sırt ve omurga sorunları da bu soruna neden olabilir. Eğer sebep buysa, problemin sebini tedavi etmek, sorunun geçmesini sağlayacaktır. Bel kaslarının aşırı efor sarfetmesi sonucuda bu sorun oluşabilir.
Kalça Veya Bacak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalçanızda ağrı varsa Fizik Tedavi doktoruna gitmelisiniz.

Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

Kalça ağrısının tedavisi, soruna neden olan probleme bağlı olarak değişir. Örneğin bu durum enfeksiyondan kaynaklanıyorsa doktor antibiyotik, romatizmadan kaynaklanıyorsa romatizma ilacı reçete edebilir. Doktorunuz fiziksel muayene sonrasında, röntgen veya tomografi isteyebilir. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar verebilir.

Kalçam Ağrıyor Kalça Ağrısı İçin Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Soğuk Kompres

Kalçadaki ağrıyı ve şişkinliği gidermenin en kolay ve hızlı yollarından birisi, soğuk komprestir. Soğuk, kan damarlarınızı küçültecek ve bölgeye giden kan miktarını azaltarak, şişmeyi önleyecektir. Ayrıca ağrıyı da azaltır.

Buz küplerini havlu ile sarın.
Bu havluyu, ağrıyan bölgeye 10-20 dakika boyunca bastırın.
Ağrı geçene kadar bu yöntemi günde 2-3 defa uygulayın.
Not: Buzu doğrudan cildinize temas ettirmeyin.

Sıcak Kompres

Evde kalça ağrısı veya iltihabı tedavisi uygulamak isterseniz, sıcak kompres en iyi yöntemlerden biridir. Sıcak kompresin sıcaklığı, bölgeyi rahatlatacak ve iyileştirecektir. Kan damarlarını açmaya yardımcı olur ve bu da kanın vücutta daha kolay dolaşıp, besin maddelerini dağıtmasını sağlayarak, toksinleri vücuttan atar. Sıcak kompres, ağrıyı azaltacak, kan dolaşımını hızlandıracak ve kas spazmlarını rahatlatacaktır. Genellikle, 2 saatte bir olmak üzere 5-15 dakika sürelerle uygulanır. Bunun için sıcak su torbası kullanabilir yahut temiz bir atleti ütü ile ütüleyip ısıtıp ağrayan bölgeye sarabilirsiniz.

Prof. Dr. Ahmet Maranki’den Kalça Ağrısı İçin Doğal Çözüm

Malzemeler

2 yemek kaşığı Buğday Kepeği
2 yemek kaşığı kil
1 yemek kaşığı deniz tuzu
1 kapak biberiye yağı
1 kapak menekşe yağı
1 tane maden suyu
Hazırlanışı

Yukarıdaki malzemeleri aktardan temin edebiliriz. Bütün malzemeleri karıştırıyoruz. En son maden sodasını da azar azar ilave ederek çamuru elde ediyoruz. Daha sonra ocağa koyup dayanabileceğimiz sıcaklığa getirip ağrıyan yerlere sürüyoruz ve streç film sarıp bekletiyoruz. Geceden yapıldıysa mümkünse sabaha kadar. Her gün en az bir saat yürüyüş yapıp aynı şekilde bir hafta boyunca çamuru uyguluyoruz.

Dr. Feridun Kunak’dan Kalça Ağrısına Bitkisel Çözüm

Malzemeler

1 bardak kepekli un.
1 fincan zeytinyağı.
1 çorba kaşığı kekik.
1 çorba kaşığı lavanta.
1 kapak papatya yağı.
1 fincan süt
Hazırlanışı

Bütün malzemeleri karıştırıp ve lapa haline gelene kadar kaynatıp. Vücudun dayanabileceği sıcaklığa gelene kadar soğumaya bırakın. Lapayı ağrı olan kalça bölgesine koyun. Üzerini sararak iyice soğuyuncaya kadar bekletin. Lapayı aldıktan sonra bölgeyi susam yağı, pelesenk yağı ve papatya yağı karışımı ile masaj yaparak rahatlatın. 3-5 gün uygulanacak olan bu uygulama, basit kalça ağrıları için olduka faydalıdır. Öncelikle kendi vücudunuzu kendiniz tanıyorsunuz. Bazı ağrılara sıcak uygulamak zararlıdır ve sıcağı sevmez. Ağrılarınızın sıcağı sevip sevmediğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Eğer sıcakta ağrılarınız artıyorsa bu uygulamayı yapmayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder