İlim İlim Bilmektir İle İlgili Kompozisyon - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 10, 2018

İlim İlim Bilmektir İle İlgili Kompozisyon

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

İlim İlim Bilmektir İle İlgili Kompozisyon

Konu: “İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen. Ya nice okumaktır.”(Yunus Emre)


İLİM ÖĞRENMEKLE İNSAN OLUNMAZ
İlim, evren ve olayların bir bölümünü konu alan, deneye dayanan usul ve gerçeklerden faydalanarak, yasalar oluşturmaya çalışan, düzenli bilgi anlamını ifade eder.

İlim İlim Bilmektir İle İlgili Kompozisyon
İlim İlim Bilmektir İle İlgili Kompozisyon

İlim öğrenmek, birçok alanda çalışma ve araştırmalar yapmak demektir. Daha önceden bu alanlarda yapılan çalışmalar insana yol gösteren bir anahtar gibidir. Onların ışığında yeni buluşlar ve teoriler meydana getirilir. İlim, devamlı araştırmayı gerektirir. Konu hakkında ne kadar araştırma ve arşiv varsa incelenir. Birçok deney yapılır. Çok yüksek bir sabır gerektiren, araştırma ve incelemeler yapılması sonucunda, yeni ve bilinmeyen birçok bilgi elde edilir.

İlim sahibi olmak için, sadece bilgi sahibi olmak yetmez. İnsan kendini ve ne olduğunu da bilmelidir. Yaptığı ve yapacağı çalışmaların, dünya ve insanlık için önemli icatlar, buluşlar olacağının bilincinde olmalıdır. Mütevazı ve sabırlı olmalıdır. Kendisini diğer insanlardan, daha farklı ve üstün olarak görmemesi, temel kuralı olmalıdır. Çünkü büyüklük, mütevazilikle başlar, hoşgörüyle yol alır. Aksi hâlde, ilim öğrenmenin, okumanın hiçbir değeri olmayacaktır. Kendini bilen insanın kendine güveni olur. Ünlü düşünür Voltaire de bu konuda “Kendine güvenen herkes, dünyayı idare edebilir.” demiştir.

Okumakla insan olunmaz. İnsan olmak, zor zanaattır ve insan olmanın yolu kendini bilmekten geçer. İnsan kendini bilmediği sürece istediği kadar okusun, ilim sahibi olamaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder