Gökyüzü Neden Mavi Renkli Görünür? - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 04, 2018

Gökyüzü Neden Mavi Renkli Görünür?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Gökyüzü Neden Mavi Renkli Görünür?

Evren hakkında her geçen gün bambaşka bilgiler gün yüzüne çıkmaktadır. Doğaya ait kavramların sorgulanması beraberinde farklı teorileri de getirirken, insanların çevreye olan merakı da bilim insanlarını yönlendirmektedir. Gökyüzünün maviliği de bu anlamda öne çıkan konular arasındadır. Hiç düşündünüz mü, gökyüzü niçin mavidir?


Güneşin Renkleri ile Gökyüzü Renginin İlişkisi

Gökyüzü Neden Mavi Renkli Görünür?
Gökyüzü Neden Mavi Renkli Görünür?
Gökyüzünün maviliğinden önce güneşin rengini konuşmak gerekir. Her ne kadar sarı renk ile özdeşleşse de güneş aslında sarı değildir. Güneş ışığı doğrudan doğruya beyaz renklidir, yani aslında herhangi bir renk değil de tüm renklerin karışımı denebilir. Bu konuyu ispat etmek ise oldukça olasıdır. Kristal bir avizenin herhangi bir parçasını güneşe doğru tutarsanız, kristalin gelen güneş ışığını kırarak pek çok renge ayrıştırdığını gözlemleyebilirsiniz. Gökkuşağı renkleri gibi olacak olan bu kırılma anı, aslında güneş ışığının farklı renklerden oluştuğunu; fakat uygun ortamda bu renklerin kendini gösterdiğini ispatlamaktadır. Söz konusu güneş rengi mor, mavi, sarı, turuncu, kırmızı ve yeşil renklerin karışımıdır.

Gökyüzünün mavi rengi ise işte bu kırılma durumu ile alakalıdır. Güneşten gelen ışıkların atmosfere teğet geçmesi ve ancak bir kısmının atmosferce emilmesi, şu anki gökyüzü maviliğini sağlar. Çünkü atmosferden geçtiği sırada mor tarafta kalan ışıkların kırmızı taraftaki ışıklara göre daha çok dağıldığı ve atmosfer tarafından da en çok mavi ışığın kırılıp ayrıştığı fark edilebilir. İşte bu noktada, dünyadan bakan bir kişinin gökyüzünü mavi ve güneş ışıklarını da beyaz ile sarı arası bir renk olarak görmesi mümkün olur.

Ya Atmosfer Olmasaydı?

Atmosfer sayesinde kırılan ışıkların dünyayı aydınlattığı muhakkaktır. Eğer ki atmosfer olmasaydı, güneş yine oldukça parlak ve beyaz görünecekti; fakat gökyüzü tıpkı akşam vakitleri gibi karanlık kalacaktı. Aynı zamanda güneş gibi diğer yıldızlar da ortaya çıkacaktı.

Burada bir diğer soru da güneşin batarken ve doğarken aldığı farklı renk tonları ile ilgili olabiliyor. Normalde parlak beyaz olan, fakat atmosferle renklerine ayrışan güneş ışıkları nasıl olur da ufka yaklaştığı zamanlar turuncu ya da kırmızı rengi alabiliyor?

Güneşin ufukta alçalması ile beraber güneşin dünyadaki bulunulan noktaya açısı da değişmektedir. Ufka yaklaşan güneş aslında daha da uzaklaşmaktadır. İşte bu nedenle de havada daha çok kalan güneş ışıkları çok daha fazla moleküller ve parçacıklar arasından geçip göze ulaşmaktadır. Yani güneş ışıkları daha çok yansıtılır ve dağıtılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder