Galen Kimdir? - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Mart 02, 2018

Galen Kimdir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Galen Kimdir? 

Galen, M.Ö. 129 yılında doğu Roma İmparatorluğu’ndaki Pergamon kentinde dünyaya gelmiştir. Günümüzde Türkiye Bergama’da. Bergama, Galen’in büyümesi için ideal bir yerdi; antik zamanların en önemli kültürel şehirlerinden biriydi, oldukça entelektüel bir topluluktu. Kütüphanesi yalnızca İskenderiye Büyük Kütüphanesi tarafından iyileştirildi.


Galen’in babası Nicon çok iyi bir mimar ve matematikçiydi. Oğlu için Bergama’nın en büyük beyinlerinden biri olması için onu çok sıkı bir eğitimde yetirştirdi. Oğlunun klasik Yunan geometrileri, felsefesi, mantık ve edebiyat alanlarında yüksek standartta eğitim görmesini sağladı. Babası Galen’e, herhangi bir düşünce okulunu takip etmemeyi, kendisi için düşünmeyi ve her meseleyi kendi mülkiyetinde yargılanmasını öğretti. Dönemin düşünce felsefe akımları ile zaman kaybetmemesi gerektiğini empoze etti.

Galen Kimdir?
Galen Kimdir? 

O zamanlardaki diğer varlıklı insanlar gibi, Galen’in ailesi köle sahibiydiler ve tüm rutin işleri yapmak için köle kullanıyorlardı. Galen, zamanının çoğunu tıpta çalışmak için harcadı, ancak Galen felsefe hakkında düşünmeye de gizliden devam etti. En iyi doktorların felsefeyi tıp ile karıştırdıklarına inanmaktaydı.

Galen, dönemin yerel hastanelerinin birinde stajyer doktor oldu ve yaklaşık dört yıldır tıpta kullanılan yöntemleri öğrenmiş ve başta ünlü bir doktor olan Satyrus’tan eğitim almıştır.

Babası Nicon öldüğünde Galen’e büyük miktarda miras bıraktı. 20 yaşında olan Galen, Tıptaki son teknikleri öğrenmek amacıyla tüm Akdeniz’i dolaştı. Seyahatlerini büyük İskenderiye tıp fakültesinde bitirdi ve burada yaklaşık beş yıl okudu. Galen, burada öğrenebileceği şeylerin hepsini gördü.

28 yaşında Bergama’ya geri döndü. Babasından miras kalan maddi güç ile dönemin şartlarında öğrenebileceği tüm tıbbi öğretileri gördü. Galen, seçkin bir doktor olarak Bergama’ya geri döndü. Antik tıbbın farklı doktrinlerini Akdeniz’in dört bir yanından öğrenerek 12 yılını geçirmişti. Etkisiz teknikleri ve etkili teknikleri görmüş ve çeşitli becerilerini geliştirmeye çalışarak kendi becerilerini uyguluyordu.

Bergama’nın Başkâhin Tapınağı’nın gladyatörlerine doktor oldu. Galen’e göre, bu uygulamadaki dört yılı onun tıbbı daha yakından öğrenmesini sağladı. Galen, gladyatörlerin sağlığı ve güçlü bir vücut için sağlıklı diyetin önemini tespit etti.

Vücudun çeşitli bölümlerinin işlevlerini görebilmesine izin veren gladyatörlerin ‘pencereler’ olarak gördüğü yaralarını düşündü. Yaraları tedavi etmenin en iyi yollarını öğrendi ve iyi hijyen uygulamalarının ne kadar önemli olduğunu gördü. Büyük papazın hayranlığını kazanarak gladyatörler arasındaki ölüm oranını inanılmaz bir şekilde düşürdü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder