Evde Gül Şerbeti, Gül Çayı Ve Gül Şurubu Nasıl Yapılır? - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 24, 2018

Evde Gül Şerbeti, Gül Çayı Ve Gül Şurubu Nasıl Yapılır?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Evde Gül Şerbeti, Gül Çayı Ve Gül Şurubu Nasıl Yapılır?

Evde Gül Şerbeti, Gül Çayı Ve Gül Şurubu Nasıl Yapılır?
Gül, en güzel kokan çiçeklerdendir. Peygamber efendimiz aleyhisselamın da teninin gül koktuğu meşhurdur. 


Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki: (Gül koklayınca, salevât-ı şerîfe getirmelidir. Çünki, mubârek teri, gül gibi kokardı. )

Evde Gül Şerbeti, Gül Çayı Ve Gül Şurubu Nasıl Yapılır?
Evde Gül Şerbeti, Gül Çayı Ve Gül Şurubu Nasıl Yapılır?

Herkese Lazım Olan İman kitabında buyruldu ki: (Peygamber efendimiz aleyhisselamın teri gül gibi güzel kokardı. Bir fakîr kimse, kızını evlendirirken, kendisinden yardım istemişdi. O ânda verecek şeyi yokdu. Küçük bir şişeye terinden koydurup verdi. O kız, yüzüne, başına sürünce, evi misk gibi kokardı. Evi (güzel kokulu ev) adı ile meşhûr oldu.)

Bugünkü yemek tarifleri köşemizde gül çayı, gül şerbeti ve gül şurubunun yapılışını anlattık.

Gül çayı tarifi (1. Tarif)

1 su bardağı taze gül yaprağı (kırmızı, sarı, beyaz, dilediğinizde gülden yapabilirsiniz)
1,5 su bardağı
Bal
Taze gül yapraklarının beyaz kısımlarını çıkarın. Yoksa çayınız acı olur. Gül yapraklarını yıkayıp havlu ile kurulayın. Tencereye su koyun, orta ısıda kaynama noktasına kadar ısıtın. Yaprakları içine atıp 3 saniye kaynatın, ocağı kısın ve yapraklar koyu hale gelen kadar yaklaşık 5 dk kaynatın. Karışımı süzün. Balla tatlandırın.

Gül şerbeti tarifi

7-8 adet gül
1 su bardağı toz şeker
Şerbet için;
1 su bardağı gül şurubu
2 tane limon
Toz şeker
Su
7-8 tane gülün yapraklarını 1 su bardağı şekerle karıştırıp bir gece bekletin. 2 limonu ekleyip ezin. İçine 4 su bardağı su katın. Şerbeti 2 saat buzdolabında soğutup servis yapın.

Gül çayı tarifi (2. Tarif)

2 tatlı kaşığı kurutulmuş gül yaprağı
2 adet kuru karanfil
1 parça kakule
1 yemek kaşığı bal
1 tutam yeşil çay (isteğe bağlı ekleyebilirsiniz)
Bir tencereye bir bardak su dökün. Gül yaprakları, karanfil ve kakuleyi ekleyin. Beş dakika kaynatılır. Bir bardağa süzüp, dökün. Bal ile tatlandırın.Ayrıca yeşil çaydan bir tutam ekleyerek deneyebilirsiniz. 

Gül çayı (3. Tarif)

Kurutulmuş gül yaprağı
Toz yeşil çay
Eşit oranda toz yeşil çay ile gül yaprağını karıştırın. Hava geçirmez bir kavanoza koyun. Çay yapmak istediğiniz zaman kullanın.

Gül şurubu tarifi

1 kilo toz şeker
1 çay kaşığı limon tuzu
1 limon
2 su bardağı su
500 gr. kokulu gül yaprağı
Gül yapraklarının dibindeki beyaz kısımları tek tek kesip bol su ile yıkayıp ardından süzün. Süzdüğünüz gül yapraklarını, su, limon tuzu ve öncedensıkılmış limonun suyu ilave edilerek ağzını sıkıca kapatıp bir kavanoza koyun. Gül kokusunun suya işlemesi için 1 hafta kavanoz açılmadan bekletilmesi gerekir. Yapraklar suya rengini verdiğinde elde edilen gül suyunu süzün, içerisine şekerin yarısını ilave ederek iyice karıştırın. Kalan şekere çeyrek litre su ilave ederek şekerli su karışımını hazırlayın. Başka bir şişede her iki karışımı karıştırın ve ağzı hava almayacak şekilde serin bir yerde saklayın. Servis edilirken su bardaklarına iki parmak şurup konularak üzerine soğuk su eklenir ve arzuya göre buz ilave ederek servis edilir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder