Deve Dikeni Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar Çayı Nasıl Yapılır Demlenir? - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 22, 2018

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar Çayı Nasıl Yapılır Demlenir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar Çayı Nasıl Yapılır Demlenir?

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar Çayı Nasıl Yapılır Demlenir?
Deve dikeni papatyagiller ailesinden olan, sağlığa faydaları nedeniyle  yaklaşık 2000 yıldır kullanılagelen bir bitki türüdür. En bilinen faydası, karaciğeri ve vücudu toksinlerden, zehirli atıklardan arındırması, karaciğere detoks uygulaması, karaciğer yenilemesidir. Deve dikeni bitkisinin sağlığa faydalarından bazıları; karaciğeri toksinlerden arındırması, yağ yakmaya yardımcı olup kilo verdirmesi, çeşitli kanserleri tedavi etmesi, mantar enfeksiyonlarını tedavi etmesi, bazı ilaçların yan etkilerine karşı koruması, Alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlatması, kalp hastalıklarını önlemesi ve şeker hastalığı belirtilerini azaltması olarak sayılabilir.


Deve dikeninin tüm bu faydalarından yararlanmak için deve dikeni içeren kapsül vitamin ilaçları kullanabilir, deve dikeni tohumundan çay demlenip bu çay içilebilir. İlaç kullanmak yerine deve dikeni tohumu kullananlar, bu tohumla çay demleyenler deve dikeninden maksimum derecede fayda sağlayabilirler.

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar Çayı Nasıl Yapılır Demlenir?
Deve Dikeni Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar Çayı Nasıl Yapılır Demlenir?

Deve Dikeni Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

1 tatlı kaşığı deve dikeni tohumu
1 su bardağı kaynak su
Yapılışı: 1 su bardağı suyu kaynatıp kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağı kısın  İçine 1 tatlı kaşığı deve dikeni tohumu atıp 3-5 dk demleyin. Taze demlenmiş çay sıcakken ve yudumlanarak, sabahları aç karnına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce birer bardak içilir. Deve dikeni tohumu, lezzet katması için naneyle karıştırılarak da demlenebilir.

Vücudu, Karaciğeri Toksinlerden Arındırır

Deve dikeninin en bilinen özelliklerinden birisi, karaciğeri koruması ve bu organın kendini yenilemesini sağlamasıdır. Yapılan bazı araştırmalara göre deve dikeninin, içerdiği silymarin adlı flavoniod, karaciğeri toksinlerden, zehirli atıklardan arındırmaya yardım ettiği, acetaminophen(Tylenol) gibi yüksek dozlarda tüketildiğinde karaciğere zarar veren ilaçlardan koruduğu açıklanmıştır. Devedikeninde bulunan silymarin maddesinin antioksidan ve iltihap önleyici özellikleri vardır.

Yaşlanmayı Geciktirir

Deve dikeninin, yaşlanmanın etkilerini önlediği kanıtlanmış bir gerçektir. Devedikeni antioksidan açısından zengin içeriği sayesinde vücut içerisindeki serbest radikalleri yok eder. Serbest radikallerin, yaşlanmayı hızlandıran en önemli etken olduğu bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde deve dikeni, yaşlanmayı geciktirir.

Yüksek Kolestrolü Düşürür

Uzun yıllardır, deve dikeninin iyileştirici özellikleri bilinmektedir. Bunlardan birisi de yüksek kolestrolü düşürmesidir. Yapılan birçok araştırmaya göre deve dikeninin, kolestrolü düşürmede etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca deve dikeni içinde bulunan silymarin adlı bileşen kötü kolestrolü düşürmede çok başarılıdır.

Kanseri Önler

Devedikeni, kanseri önlemekte çok başarılıdır. Deve dikeni tohumları, çok etkili bir antioksidan olan flavanoid silymarin bakımından çok zengindir. Bu antioksidan flavanoidler, kanser hücrelerine karşı savaşmada ve sayılarını azaltmakta çok başarılıdır. Çalışma şekli, bağışıklık sistemini geliştirerek, DNA zararını onarma şeklindedir. Bu özellikleri sayesinde kanser hücrelerini etkisiz halde tutar

Böbreklerin Çalışmasını Destekler

Karaciğerde de görüldüğü üzere, deve dikeni, böbrek fonksiyonlarını da arttırarak, vücudu toksinlerden arındırır. Deve dikeni, böbrek hücrelerini tedavi edip, koruyarak aynı karaciğerdeki gibi onarır. Yapılan birçok araştırmaya göre, kullanılan çeşitli ilaçların zarar verdiği böbrekleri, deve dikeninin düzenli kullanımı, tedavi etmektedir.

Kalp Sağlığını Güçlendirir

Deve dikeni, içerisinde yüksek miktarda yağ asitler ve omega 3 barındırır ve kalp sağlığını korumak için bu içerikler oldukça önemlidir. Omega 3 yağ asitleri, vücuttaki kolestrol seviyelerini dengelemek için de etkilidir ve bu sayede damar tıkanıklığını giderir, kalp krizi ile felç gibi sorunları engeller.

Krampları ve Ağrıları Giderir

Deve dikeni, 4 hafta boyunca düzenli olarak kullanıldığında, mide bulantısını, kusmayı, krampları ve karın ağrılarını giderir.

Şeker Hastalığını İyileştirir

Deve dikeninin bir başka özelliği ise, şeker hastalığını iyileştirip, tedavi etmesidir. Yapılan birçok araştırmalara göre, deve dikeninin içerdiği silymarin bileşeninin, şeker hastalığını iyileştirdiği açıklanmıştır. Silymarin, şeker hastalığının kontrolünde çok etkili olan glisemik kontrolü sağlar. Kandaki şeker miktarını kontrol eden bir diğer özellik ise içerdiği antioksidanlardır.

Mide Ekşimesini Geçirir

Çoğu insan, bazı yemekleri yedikten sonra, midede oluşan yanma hissini bilir. İltihap önleyici özellikleri sayesinde deve dikeni, mide ekşimesi belirtilerini azaltmak için kullanılabilir.

Deve Dikeni Yan Etkileri

Mide ve bağırsak problemleri nadir olarak görülür. (mide bulantısı, ishal, hazımsızlık, karında şişkinlik, midede doluluk veya acı, iştahsızlık ve bağırsak hareketlerinde değişim)
Baş ağrısı
Cilt reaksiyonları (pruritus, kızarıklık, kurdeşen, egzema)
Nöropsikolojik etkenler (dermansızlık, keyifsizlik ve uykusuzluk)
Eklem romatizması
Rinokonjonktivit (burun tıkanıklığı, burun akması, aksırma)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder