En sağlıklı mutfak hangisi? - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Şubat 04, 2018

En sağlıklı mutfak hangisi?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

En sağlıklı mutfak hangisi?

Dünyada açlıkla mücadelede önemli kurumlardan biri olan Oxfam, dünyada en sağlıklı mutfakların olduğu ülkeleri sıraladı.

125 ülkenin incelendiği liste, nüfus, yemeğe ulaşılabilirlik, gıdaların kalitesi, gıda fiyatlarındaki dalgalanmalar, ülkelerdeki diyabet ve obezite gibi hastalıklar dikkate alınarak oluşturuldu. Türkiye ilk 25 ülke arasına giremedi ve listede 77′inci sırada yer aldı.

En sağlıklı mutfak hangisi?
En sağlıklı mutfak hangisi?

Araştırmada, yeterli beslenme durumu, gıda maddelerine maddi açıdan ulaşma imkanı, yemek kalitesi ve yiyeceklerin sağlıklı olup olmaması kriterleri gözetildi.

Hollanda dünyanın beslenme açısından en iyi ülkesi seçilirken, ikinci İsviçre, üçünü Fransa oldu.

İlk 10′daki diğer ülkeler Danimarka, İsveç, Avusturya, Belçika, İrlanda, İtalya ve Portekiz olarak sıralandı.

Dünyada en kötü beslenme şartları Çad’da. Angola, Etiyopya, Madagaskar, Yemen, Nijer, Burundi, Mozambik de en altlardaki diğer ülkeler.

Listede İngiltere 13′üncü, ABD 21′inci ve Kanada 25′inci olabildi.

BDT ( Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkeleri içinde en iyi durumda olan, 33′üncü sıradaki Belarus. Rusya’dan sonra, 57′inci Belarus ve Ermenistan. Azerbaycan ise 91′inci.

Rusya yiyecek yeterliliğinde iyi durumda. Açlık sınırında yaşayanlar da az. Ama yiyeceklerin kalitesizliği, pahalılığı, diabet oranı ile obezitenin artması olumsuz faktörler.

Sizce, Türkiye çeşitlilik açısından bu kadar zengin bir mutfağa sahipken, neden sınıfta kaldı?..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder