Emniyet kemeri nedir, neden kullanılır? - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Şubat 24, 2018

Emniyet kemeri nedir, neden kullanılır?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Emniyet kemeri nedir, neden kullanılır?

“Emniyet kemeri hayat kurtarır” sözünü sıkça duyarız. Peki emniyet kemerleri nasıl hayat kurtarıyor?
Bir emniyet kemerinin temel işlevi çarpma anında oluşabilecek etkileri vücudun daha güçlü bölgelerine yönlendirerek ölüm ve yaralanma riskini azaltmaktır. Bu açıdan emniyet kemerleri kaza önleyici değil, başta kafa ve göğüs yaralanmaları olmak üzere olası bazı yaralanma türlerine karşı geliştirilmiş koruyucu düzenektir.


Düzgün ayarlanmış emniyet kemeri sürücü ve yolcuları bulundukları koltuğa sabitleyerek oluşabilecek ciddi yaralanmaları büyük ölçüde engeller. Kaza istatistikleri, emniyet kemerinin, otomobildeki hayat kurtaran araçların en önemlisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Emniyet kemerinin görevi, durdurma gücünü vücudunuzun en dayanıklı bölgelerine dengeli bir şekilde yaymaktır.

Emniyet kemeri nedir, neden kullanılır?
Emniyet kemeri nedir, neden kullanılır?

Daha yaygın olan üç nokta emniyet kemerleri, vücudu karın bölgesinden kavrayan bir kemer ve göğsü çapraz olarak saran omuz kuşağından oluşur. Kaza anında yolcuları koltuklarına sıkıca sabitler. Emniyet kemeri vücudunuzun büyük bir bölümünü sararak durdurma kuvvetinin yaralanma ve ölüme yol açabilecek şiddette olan etkisinin tek bir noktada yoğunlaşmasını engeller. Ayrıca sık dokunmuş bir çeşit kumaş olan emniyet kemeri, aracın direksiyon ve ön cam gibi sert bölümlerinden daha esnek bir yapıya sahip olduğundan vücudunuzun maruz kalacağı durdurma kuvvetini azaltacaktır.

Emniyet kemerinin önemi nedir?

Emniyet Kemeri kullanmak sadece ciddi yaralanmaları önlemekle kalmaz kemer önemsiz yaranmaları dahi aza indirger.

Emniyet Kemeri kullanmak toplam yaralanma ihtimalini %30 kadar azaltır.
Ciddi yaralanmalar hafif kazalardan daha da aza indirgenir.
Bütün ağır ve hafif yaralanmalarda emniyet kemeri kullanmak etkilidir. Kemer kullanmak öncelikle baş ve ciddi göğüs yaralanmalarını azaltır.
Kemer kullanmak, kazanın yalnızca hafif yaralarla atlatılmasını sağlar. Bunların çoğu da çürük ve ezik şeklindedir.

Emniyet kemerinin önemini unutmayın…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder