E-Müfredat modülü öğretmenler ile zümre başkanının yapması gerekenler - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Şubat 07, 2018

E-Müfredat modülü öğretmenler ile zümre başkanının yapması gerekenler

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

E-Müfredat modülü öğretmenler ile zümre başkanının yapması gerekenler

2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi için e-müfredat modülü aktüel hale getirildi. MEB e-müfredat modülü üzerinden Zümre Başkanı, Zümre Öğretmenleri için yapılması gerekenler açıklandı.


E-Müfredat modülü öğretmenler ile zümre başkanının yapması gerekenler

E-Müfredat modülü öğretmenler ile zümre başkanının yapması gerekenler
E-Müfredat modülü öğretmenler ile zümre başkanının yapması gerekenler

Okulların açılmasına az bir süre kala il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri okulları uyararak zümre işlemlerinin e-müfredat üzerinden yapılmasını istemeye başladı. ogretmenlericin.com olarak tatilde olan öğretmenlerin tatilleri bir nevi yine iş yükü ile dolduruldu diyebiliriz. E-müfredat modülü üzerinden yapılması gereken işlemler ilk defa uygulanacak ve bu konuda eksik bilgiler olduğu gibi e-müfredat giriş sayfasının da zaman zaman açılmadığını görüyoruz.

E-MÜFREDAT MODÜLÜ YAPILMASI GEREKENLER

Öğretmenler İçin olarak E- Müfredat Bilgilendirme yazısını ve detaylarını sizlerle paylaşacağız. Ancak tekrar belirtelim modüle giriş yapmak şu anda çok zor çünkü sayfa açılmıyor. Sistemden kaynaklı sıkıntılar bulunmaktadır. Bu işlemlerin okullar açılıncaya kadar yetişmesi de çok zor.

Zümre Toplantıları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi 25.08.2017 tarihinde yayınlanmıştı. Bu yönerge kapsamında Zümreler ve Zümre Kurulları ile yapılması gereken toplantılar ayrıntılı olarak yer alırken zümre toplantıları için;

Eğitim kurumunda aynı sınıfı okutan veya alanı aynı olan öğretmenlerden oluşur.

Alanında bir öğretmen olması durumunda zümre toplantısı, müdür veya müdürün görevlendireceği bir müdür yardımcısı ile yapılır.

2 yıl geçerli olacak şekilde başkan ve yedek başkan seçilir.

Zümre toplantıları; ders yılı başlamadan önce, ikinci dönem başında ve ders yılı sonunda yapılır. Ders yılı sonunda yapılan toplantıda eğitim ve öğretim yılı boyunca alınan kararların sonuçları değerlendirilir.

Zümre toplantıları ders saatleri dışında yapılır.

Toplantı tarihi, yeri ve gündem maddeleri 5 gün önceden duyurulmalıdır.

Kararlar oy çokluğuyla alınır. Eşitlik halinde zümre başkanının katıldığı görüş kabul edilir.

bilgileri yer almaktadır. Her zaman yapılan bu zümre işlemleri artık e-müfredat modülü üzerinden yapılacak.

E-MÜFREDAT VE ZÜMRE BAŞKANI İŞLEMLERİ

Zümre Başkanının E-Müfredat Modülü Üzerinden Yapması Gerekenler:

e-mufredat.meb.gov.tr sistemine kişisel bilgiler ile MEBBİS girişi yapılmalıdır. Giriş yapıldıktan sonra aşağıdaki işlem sırası takip edilecek.

Yıllık Plan,

Eğitim Kurumu işlemleri

Kurul Tanımlama

Kurul/Zümre Adı bölümünde Zümre Öğretmenler Kurulu seçilecektir.

Kurul/Zümre Tarihi bölümünden tarih ve saat seçimi yapılmalıdır.

Kurul/Zümre Açıklaması kısmının uygun açıklama ile doldurulması gerekmektedir. (İlköğretim Matematik Zümre Toplantısı belirtilen saatte öğretmenler odasında yapılacaktır gibi.)

Kaydet butonuna basılacaktır.

Oluşan zümre toplantısı kaydımızın sol başında bulunan kalem simgesi tıklanarak ayrıntılar tamamlanır.

Toplantıya katılacak olan öğretmenler seçilerek katılımcı ekle denir. Listede adı olmayan öğretmenleri eklemek için TC kimlik numaraları manuel olarak eklenir.

Seçilen kişilerden zümre başkanının adı tıklanarak “Başkanı Kaydet” butonuna basılır. Aynı işlem yedek başkan içinde geçekleştirilir.

Yönetmelik ve Yönergede olan gündem maddelerinden toplantıda görüşülecek olanlar işaretlenerek “Gündem Ekle+” butonuna tıklanır.

Yönetmelik ve Yönergede olmayan gündem maddeleri eklemek için ilgili kısma yazıp “Yönetmelik ve Yönergede Olmayan Gündem Ekle+” butonuna tıklanır.

Gündem maddelerinin sıralamasını yapmak için ilgili madde mouse’un sol tuşu basılı tutularak istenilen yere taşınabilir.

Gündem maddelerinin sayı sıralamasını sağlamak için “Sıralamayı Tekrar Oluştur.” butonu tıklanır.

Toplantının katılımcılara duyurulması için “Kurul/Zümre bilgilerini katılımcıların görebilmesi için onaylıyorum.” Seçeneği işaretlenerek kaydet butonuna basılır.

Bütün öğretmenler gündem maddelerine onay verdikten sonra kişisel şifresi ile “Yıllık Plan/Eğitim Kurumu İşlemleri” bölümünden “Kurul Toplantı Bilgilendirme” kısmında ilgili toplantını sol başındaki kalem simgesi tıklanarak açılan sayfa “Kurul/Zümre toplantısı sona ermiştir.” Seçeneğini işaretleyip kaydet butonuna basmalıdır.

Yönetici tarafından toplantı uygun bulunduktan sonra kişisel şifresi ile “Yıllık Plan/Eğitim Kurumu İşlemleri” bölümünden “Kararlar ve Sonuçları” kısmında ilgili zümre toplantısının her bir maddesi için “Karar olumlu sonuçlandı.” Seçeneği işaretlenip “Karar Sonucu” kısmına karar sonucu işlenip kaydet butonuna basılmalıdır.

E-MÜFREDAT VE ZÜMRE ÖĞRETMEN İŞLEMLERİ

Zümre Öğretmenlerinin Yapması Gereken İşlemler:

E-mufredat.meb.gov.tr sistemine kişisel MEBBİS şifresi ile giriş yapılmalıdır. Sonrasında aşağıdaki sıralamaya göre iş ve işlemler takip edilmelidir.

Yıllı Plan

Eğitim Kurumu İşlemleri

Kurul Toplantı Bilgilendirme

İlgili toplantının sol başında bulunan kalem simgesi tıklanır.

Katılım durumunun herhangi bir mazeret yoksa “Toplantıya katılacağım.” Şeklinde işaretli olması gerekmektedir.

Her bir gündem maddesi için alınan karar varsa ilgili maddenin sol başında bulunan kalem simgesi tıklanarak açılan sayfada ilgili kısma alınan kararların işlenmesi gerekmektedir. Kaydet butonu her madde için tıklanmalıdır. Zümre öğretmenlerinden bir kişinin işlemesi yeterlidir.

Zümreye katılan her öğretmenin “Kurul/Zümre kararlarını okudum ve kabul ediyorum.” Seçeneğini işaretleyip kaydet butonuna basması gerekmektedir.

ÖNEMLİ: MEB E- Müfredat Yıllık Plan Modülü Kullanım Kılavuzu için TIKLAYIN



Hiç yorum yok:

Yorum Gönder