Flamingolar Neden Tek Ayaklarının Üzerinde Durur? - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ocak 31, 2018

Flamingolar Neden Tek Ayaklarının Üzerinde Durur?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Flamingolar Neden Tek Ayaklarının Üzerinde Durur?

Pembe parlak tüyleri ve uzun boyunları ile hayli dikkat çekici hayvanlar olan flamingoların belki de en ilginç özelliği çoğunlukla tek ayakları üzerinde durmaları. Aslında flamingolar tek ayak üzerinde duran tek kuş türü değildir. Ördek, kaz, kuğu gibi farklı kuş türleri de tek ayak üzerinde durur. Ancak flamingolar çok uzun süre bu durumda kalabildikleri için daha fazla ilgi çekerler.

Flamingoların neden uzun süre tek ayakları üzerinde durdukları konusunda çeşitli görüşler var. Ancak bu açıklamaların henüz küçük bir kısmı bilimsel olarak sınanmış durumda.

Flamingolar Neden Tek Ayaklarının Üzerinde Durur?
Flamingolar Neden Tek Ayaklarının Üzerinde Durur?

Bu görüşlerden biri flamingoların tek ayak üstünde durmasının bacak kaslarının daha az yorulmasını sağladığı yönünde. 

Her iki bacaktaki kasların kasılmasını dolayısıyla yorulmasını engelleyen bu duruş sayesinde flamingoların tehlikeli durumlarda daha hızlı hareket edebileceği düşünülüyordu. Ancak Zoo Biology dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları flamingoların ilk adımlarını eğer iki ayakları üzerinde duruyorlarsa -tek ayakları üzerinde durdukları duruma göre- daha hızlı attıklarını belirledi.

İkinci görüşe göre ise tek ayak üzerinde durmak flamingoların vücut sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı oluyor. 

Araştırmalar hava sıcaklığının yüksek olduğu durumlarda daha fazla sayıda flamingonun iki ayakları üzerinde durduğunu, havanın soğuk olduğu durumlarda ise çoğunlukla tek ayak üzerinde durmayı tercih ettiklerini gösteriyor. Çoğunlukla tropikal bölgelerde yaşayan flamingoların vücut sıcaklıklarını korumasının çok zor olmadığının düşünülmesi nedeniyle, bu görüş mantıklı gelmeyebilir. Ancak flamingolar zamanlarının büyük kısmını suda geçirir ve su ısıyı havadan daha kolay ilettiği için, flamingoların vücutlarından ısının daha hızlı yayılmasına neden olur.

Ayrıca bu duruş şeklinin flamingoların sudaki zararlı mikroorganizmalarla daha az temas etmesini sağladığı düşünülüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder