Hastanede Skandal! Yanlış Kan Verilen Hasta, Hayatını Kaybetti - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Aralık 04, 2017

Hastanede Skandal! Yanlış Kan Verilen Hasta, Hayatını Kaybetti

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Hastanede Skandal! Yanlış Kan Verilen Hasta, Hayatını Kaybetti

Denizli'nin Servergazi Devlet Hastanesi'nde, diz protezi ameliyatı için yatan ve kendi kan grubu dışında başka bir gruptan kan verilen 75 yaşındaki Hörü Kesen öldü.

Denizli'nin Servergazi Devlet Hastanesi'nde tam bir sağlık skandalı yaşandı. Diz protezi ameliyatı için yatan ve kendi kan grubu dışında başka bir gruptan kan verilen 75 yaşındaki hasta, hayatını kaybetti.

AMELİYATIN ARDINDAN YANLIŞ GRUPTAN KAN VERİLDİ
Yakınları, 75 yaşındaki Hörü Kesen'i diz protez ameliyatı için Servergazi Devlet Hastanesi'ne götürdü. Geçen cuma günü dizinden protez ameliyatı olan Kesen, Ortopedi Servisi'ne alındı. Ameliyatın ardından kan verilmesi gereken Hörü Kesen'e görevli hemşire tarafından, yanlışlıkla başka gruptan kan verildi.

Hastanede Skandal! Yanlış Kan Verilen Hasta, Hayatını Kaybetti
Hastanede Skandal! Yanlış Kan Verilen Hasta, Hayatını Kaybetti

HEMŞİRENİN HATASI CAN ALDI
Aynı odada bulunan AB RH pozitif kan grubundan olan hastaya verilmesi gereken kan, aynı odada yatan 0 RH pozitif kan grubu olan Hörü Kesen'e verildi. Kesen, bir süre sonra yatağında öldü.

HEMŞİRE "EYVAH YANLIŞ KAN VERDİM" DEMİŞ
Hörü Kesen'in oğlu Tuncer Kesen, "Ameliyattan başarıyla çıktı. Sabaha kadar başında bekledim. Hemşire geldi, ismini sordu, ardından kanı taktı. Annem bir süre sonra fenalaşmaya ve kusmaya başladı. Hemşire geri gelip, taktığı kanı görünce 'Eyvah yanlış kan takmışım' dedi. Ardından odaya doktorlar geldi. Hemşire kendi hatası olduğunu kabul etti ancak bizim canımız gitti. Suçlu kimse cezasını çeksin istiyoruz" dedi.

OTOPSİ SONUCUNA GÖRE DE ÖLÜM NEDENİ YANLIŞ KAN
Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı. Kesen, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan otopsinin ardından Buldan İlçesi'nin Türlübey Mahallesi'nde geçen cumartesi günü toprağa verildi. Otopsi sonucuna göre de Kesen'in yanlış kan yüzünden öldüğünün belirlendiği kaydedildi. Ailenin olayla ilgili şikayetçi olduğu öğrenilirken, soruşturmanın sürdüğü bildirildi. Olayın ardından hemşerinin ise açığa alındığı öğrenildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder