8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61 - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Aralık 08, 2017

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61 yayınımızda kitap içinde ve ünite sonunda bulanan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61 Etkinlikler sizi zorlayabilir ve her konunun cevaplarını yapamayabilirsiniz. Bu konu içinde sitemizden yardım olarak cevap anahtarlarına doğru ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 61, 62 4. Ünite Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar Yeni Hukuk Düzenine Geçiş Etkinlik Metni Soruları ve Cevapları
Bu etkinlik alanında Türk Medeni Kanunun Türk hukuk sistemine ve Türk kadınına getirmiş olduğu tüm hak ve özgürlükleri örnek metin sayesinde karşılaştırma yaparak kavrayacaksınız.

YENİ HUKUK DÜZENİNE GEÇİŞ

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 61 Cevabı

“Müslüman olmayan uyruklara kendi dinsel hukuklarını uygulama hakkı tanınmıştır. Müslüman erkeklerle kadınlar arasında da hukuk yönünden ayrılıklar vardır. Kadınlara, kamu yönetimine katılma konusunda hiçbir hak tanınmamıştır. Boşanma hakkı yalnız erkeğe tanınmıştır. Mirasta kız çocuklar, erkek çocukların yarısı kadar pay alabilirdi. Mahkeme tanıklıklarında ancak iki kadın bir erkek tanığa denk sayılırdı. Hukukun şeriat ve örf olmak üzere iki ayrı kaynağı vardı. Ancak bunda da birlik olmayıp mezhep ayrılıklarına göre değişik yorum ve uygulamalar görülmekteydi. Gerekli denetimler de yapılmadığı için mahkemeler giderek güven yitirmişlerdi. Tanık, en önemli delil sayılıyordu.

Osmanlı adalet düzenine güven duyulmaması, Avrupa devletlerinin elde ettiği hukuksal ayrıcalıkları sürdürmek istemelerine de gerekçe oluşturuyordu.”

A. Osmanlı Devleti hukuk sisteminin eksik ve olumsuz yönlerini, hukuk alanında yapılan çağdaş düzenlemeler ile karşılaştırarak aşağıdaki bölümlere yazınız.

Osmanlı Hukuk Düzeninin Olumsuz Yönleri
Cevap: Müslüman erkekler ile kadınlar arasında hukuksal eşitlik yoktu ve kadınlar kamu yönetiminde hak sahibi değildi. Boşanma hakkı sadece erkeklere verilmiştir. Kız çocuklarına erkek çocuklarına verilen mirasın yarısı veriliyordu. Hukukun şeri ve örfi olarak ayrılması nedeniyle hukuk uygulamaları mezhep farklılıklarına göre de değişkenlik gösteriyordu ve mahkemeler eski güvenini yitirmişti.

Hukuk Alanındaki Olumsuzlukları Gideren Çağdaş Düzenlemeler
Cevap: Kadınlara da erkekler ile eşit hak ve özgürlükler verilirken tek bir hukuk düzenine geçilerek hukukun işleyişi tek düzen haline getirilmiştir ve böylece haksızlıkların, mahkemelere olan güvensizliğin önüne geçilmiştir.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 50
8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 50


8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61 da yapmış olduğunuz soruların doğruluğunu test edebilir, yapamadığını ve anlamadığınız soru ve cevaplara sitemizden size örnek teşkil etmesi amacıyla faydalanabilirsiniz. 8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61 Cevapları buradan birebir yapmanız sizin faydanıza olmayacak bilakis sizi tembelleştirecektir. Bu da istediğimiz bir geri dönüt değildir. Bu nedenle uyarılarımızı lütfen dikkate alınız. Öncelikle siz kendiniz yapmayı deneyin. Buradaki amacımız size yapamadığınız sorularda, ya da aklınıza takılan, yerlerde yardımcı olmaktır. Kopyala-yapıştır şeklinde yapmak size bir fayda sağlamaz

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61 hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. Cevaplar yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. Bazı sorular yorum gerektirdiği için herkesin yorumu farklı olabilir diye cevapları kısa tutmaya özen gösteriyoruz. Kendiniz kitaptaki etkinliklerini yapın, kendiniz tamamen bitirdikten sonra çözümlerinizi buradaki çözümlerle karşılaştırın. Bu vesilesiyle daha etkili bir öğrenme sağlanmış olacaktır.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61

Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla, çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde mevcuttur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder