YENİ SINAV SİSTEMİNDE TEST SORULARI OLMAYACAK - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Kasım 05, 2017

YENİ SINAV SİSTEMİNDE TEST SORULARI OLMAYACAK

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

YENİ SINAV SİSTEMİNDE TEST SORULARI OLMAYACAK

Hiçbirinde test yok. Test kesinlikle öğrencinin ne öğrendiğini ölçmez. Üç alternatif üzerinde çalışıldı. Bakanlar Kurulu'na sunacağız. Duyurabilirsin dendiğinde kamuoyuna duyuracağız.

Bakan açıkladı TEOG yerine gelecek yeni sistem!

TEOG yerine gelecek yeni sistem hakkında merak edilenler yavaş yavaş yanıt bulmaya başladı. Milli Eğitim Bakanı TEOG yerine gelecek yeni sistem hakkında açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Bazı okullar notları şişiriyor eleştirileri vardı. Yeni sistem bu sakıncaları kaldıracak bir sistem. Çalışmalardan biri her lisenin kendi sınavını yapması, soruları okuldaki öğretmenler hazırlayacak." dedi.

YENİ SINAV SİSTEMİNDE TEST SORULARI OLMAYACAK
YENİ SINAV SİSTEMİNDE TEST SORULARI OLMAYACAK

Son günlerde öğrenciler TEOG yerine gelecek yeni sisteme kilitlenmiş durumda. TEOG kaldırıldı, TEOG yerine gelecek yeni sistem de belli olmaya başladı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, NTV televizyonunda katıldığı programda açıklamalarda bulundu.

Yılmaz'ın açıkmalarından öne çıkanlar şöyle:

Bakan açıkladı TEOG yerine gelecek yeni sistem!
Siz bir sınavı sadece teste dönüştürürseniz bunun öğrenciler arasında yarışa dönüşmesini engelleyebilmek mümkün değil. 8. sınıftaki sınav için 6. sınıftan itibaren hazırlanılıyor. Hayatlarının gelişme döneminde biz öğrencileri adeta yarış atına çevirdik. Kendi evladım da baba ben dershaneye gitmeyecek miyim diye sordu. Eğitim sistemi değişmiyor. 

Ölçme değerlendirme sisteminin sınav bölümünün nasıl daha az stressiz hale getirebiliriz. Nasıl okul dışı unsurların önemini azaltarak okulu ön plana çıkarabiliriz bütün kaygımız bunlar. Amacımız kaliteli bir eğitim vermek ve fırsat eşitliği. Soruları merkezden hazırlanmış bir sınav yapalım ki herkes aynı sınava girsin not şişirme oldu ithamından da kurtulalım. Bazı okullar notları şişiriyor eleştirileri vardı. Başarılı olan her çocuk her noktaya gidecek.

11 bin 57 okulumuz var. Çalışma yaptık, bir tanesi her lisenin kendi sınavını yapması. İsteyen okullar başka okulların sınav sonuçlarını kullanabilecek. Bu olabilir. Fakat bunun da sakıncaları var. Sınavların çakışmayacağı bir takvim bulabilmek hemen hemen imkansız. Çok fazla soru hazırlanacağı için hatalı soru ihtimali fazla. Bir de her okul kendi sınavını yaptı, diyelim ki Van'da sınavı kazandı. Göç ettiğinde yeni okulu onu alacak mı, liseler arasında değerlendirme farklılığı olabilirdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder