Perihan Savaş Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Kasım 18, 2017

Perihan Savaş Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Perihan Savaş Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Türk sinemasında gerçekten başarılı işler yapan Perihan Savaş, İbrahim Tatlıses ile olan birlikteliği sayesinde özel hayatıyla da çok konuşulmuştur. Sinema filmleri yanında, dizi ve tiyatro ile de başarılı bir profil çizmiş, sunuculuk da yapmıştır. Hayatı ve aldığı ödüllerle daha birçok bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.


Sinema ve dizi oyuncusu olarak bilinen Perihan Savaş’ın tiyatro oyunculuğu geçmişi de bulunmaktadır. Gerçek adı Şerife Perihan Savaş olan sanatçı 1 Ocak 1955 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Annesinin adı Fahrünisa’dır.

İlkokul eğitimini Şehzadebaşı İlkokulunda aldıktan sonra ortaokulu Ahmet Rasim Ortaokulunda tamamlamıştır. Ortaokul sonrasında okumaya devam etmemiş olan Perihan Savaş, ilk oyunculuk deneyimini henüz 5 yaşında iken kazanmıştır. İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk bölümünde ilk oyunculuk heyecanını yaşamıştır.

Perihan Savaş Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
Perihan Savaş Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Hale Soygazi Kimdir? Hayatı ve Eserleri

15 yaşına kadar tiyatro alanındaki çalışmalarını sürdürmüş; Romeo ve Juliet, Küçük Prenses ve Kibarlık Budalası gibi oyunlarda yer almıştır. 1971 yılında ise ilk film deneyimini Şehzade Sinbad Kaf Dağında adlı filmdeki ufak rolü ile kazanmıştır.

Navigasyon 

1. Perihan Savaş Kimdir?

2. Perihan Savaş’ın Hayatı

3. Perihan Savaş’ın Ödülleri ve Çalışmaları

Perihan Savaş’ın Aldığı Ödüller

Perihan Savaş’ın Sunduğu Programlar 

Perihan Savaş’ın Oynadığı Diziler 

4. Konu Hakkında Bilgilendirici Video

5. Sonuç ve Okura Sorular

6. Okur Yorumları

7. Bilgi Alabileceğiniz Diğer Kaynaklar

Perihan Savaş Kimdir?


Perihan Savaş Kimdir?

Türk sinemasının ve günümüz televizyon ekranlarının başarılı sanatçılarından biri olan Perihan Savaş, küçük yaşlardan itibaren atıldığı oyunculuk serüveninden bu günlere kadar gelmiştir. Eğitim hayatının kısa sürmesinin ardından kendisini tiyatro sahnelerinde bulan Savaş, henüz çocuk sayılan 13 yaşında ilk evliliğini gerçekleştirmiştir. Evlendiği kişi askeri okulda okuyan yirmi yaşlarında bir gençtir. Evliliği 7 ay gibi kısa bir süre sonra boşanma ile sonuçlanmış ve Perihan Savaş boşanmanın ardından bekaret raporu alma gereği duymuştur.

Perihan Savaş’ın Hayatı

13 yaşındayken evlendiği nişanlısından kısa sürede boşanan Perihan Savaş, İbrahim Tatlıses ile tanışarak bir süre beraber yaşamışlardır. Bu birlikteliğin ardından 1987 yılında Yılmaz Zafer ile nikah masasına oturmuştur. Her iki beraberliğinden de birer evlat sahibi olan Perihan Savaş’ın, İbrahim Tatlıses’ten Melek Zübeyde adında bir kızı, Yılmaz Zafer’den de Savaş Zafer adında bir oğlu olmuştur. Eşi ile birlikte Yönetim Film ve Reklamcılık şirketini kurmuşlardır. 1994 yılında kalp krizi geçiren ve bakıma muhtaç hale gelen eşine uzun süre oldukça iyi şeklide bakmış olması da takdire şayandır.

İbrahim Tatlıses ile sansasyonel birlikteliğinin ardından özel yaşamı ile çok fazla gözler önünde olmayı tercih etmemiş olan Perihan Savaş, yayınlanan haberlere göre İbrahim Tatlıses’ten şiddet gördüğü gerekçesi ile ayrılmıştır. İbrahim Tatlıses ile 1979 yılında Kara Yazma adlı filmde tanışmışlar ve birlikte yaşamaya başlamışlardır.

Perihan Savaş 1986 tarihinde Kadir İnanır ile Su filminin çekimlerinde dizanteri hastalığına yakalanmıştır. Bu süreçte Kadir İnanır, Perihan Savaş’ı yalnız bırakmamıştır. Ünlü sanatçı hakkında elde ettiğimiz bilgilerden biri de Yeşilçam’ın sert görünümlü aktörü Erol Taş’tan fazlasıyla korktuğunu belirtmiş olmasıdır. Çok tutucu ve disiplinli bir anneye sahip olan Perihan Savaş, sırf Alman Tiyatrosuna katılabilmek için çok küçük yaşta evlendi. Ancak eşi onun oyunculuk yapmasına izin vermediğinden evlilikleri 7 ay gibi kısa bir sürede sona erdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder