"Gezici kütüphane" köy çocuklarını kitapla buluşturuyor - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Kasım 01, 2017

"Gezici kütüphane" köy çocuklarını kitapla buluşturuyor

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

"Gezici kütüphane" köy çocuklarını kitapla buluşturuyor

Diyarbakır'ın köylerindeki çocuklar, kamyonetten dönüştürülen gezici kütüphane sayesinde, ulaşamadıkları kitapları okuyabilmenin mutluluğunu yaşıyor


Diyarbakır'ın merkez köylerindeki öğrenciler, kamyonetten dönüştürülen "gezici kütüphane" ile kitaba kavuşuyor.

AA'nın haberine göre, Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğünce başlatılan "gezici kütüphane" uygulamasıyla Yenişehir, Bağlar, Sur ve Kayapınar köylerinde yaşayan çocukların kitap ihtiyaçları, kilometrelerce yol katedilerek gideriliyor.

"Gezici kütüphane" köy çocuklarını kitapla buluşturuyor
"Gezici kütüphane" köy çocuklarını kitapla buluşturuyor

Kamyonetten dönüştürülen, kasasında "Size bilgi taşıyoruz" yazılı gezici kütüphaneyle çocuklara ödünç kitap dağıtan görevliler, iki hafta sonra yeniden ziyaret ettikleri köylerde topladıkları kitapların yerine yenilerini veriyor.

Kırsalda kitap sıkıntısı çeken öğrenciler, "gezici kütüphane" ile okuyamadıkları kitaplara ulaşabilmenin mutluluğunu yaşıyor.

"VATANDAŞIN AYAĞINA KİTAP GÖTÜRÜYORUZ"

İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Özbek, 18 köyde gezici kütüphane hizmeti verdiklerini söyledi.

Her hafta 9 köye kitap götürüldüğünü anlatan Özbek, "Gidilen her durakta 100'ün üzerinde ödünç ve iade işlemi yapılıyor. Haftada 2 bin kitabı gezici kütüphane aracılığıyla köylere ulaştırıyoruz. Gezici kütüphanenin kitap koleksiyonunda, yaş grubunu göz önüne alıyoruz. Koleksiyonumuzun yüzde 80'ini 6-15 yaş, geriye kalanını da yetişkinlere yönelik kitaplar oluşturuyor." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kütüphanelere sürekli kitap gönderdiğine işaret eden Özbek, "Halk kütüphanelerinin amacı bilgiye ulaşmada eşitliği sağlamaktır. Biz kitaba ulaşamayan vatandaşın ayağına kitap götürüyoruz." diye konuştu.

Görevli Abdullah Aktaş, köydeki çocuklara kitap götürmenin ayrı bir heyecanı olduğunu dile getirdi.

Aktaş, "Bir çocuğun 3 kitap alma hakkı var. Bu, devletimizin köylerdeki öğrencilere yönelik bir hizmetidir. Yazın susamış insanlar nasıl suya koşuyorsa, köylerdeki çocuklar da o şekilde gezici kütüphaneye koşuyor." ifadelerini kullandı.

"ÇOCUKLARA BÜYÜK KATKI SAĞLADI"

DİMER Yaytaş Ortaokulunda İngilizce Öğretmen Dilan Arat, köy okullarında okuma alışkanlığı olup kitaba ulaşamayan çok sayıda öğrencinin bulunduğunu söyledi.

Köylerdeki çocukların şehirde oturan akranlarına oranla kitaba ulaşmada dezavantajlı olduğunu vurgulayan Arat, şöyle devam etti:

"Gezici kütüphaneden önce öğrenciler kitap bulmakta zorluk yaşıyordu. Okuma saatlerinde kitabı olmayan öğrencimiz çoktu. Gezici kütüphaneyle artık bu sıkıntı sona erdi. Bizim için çok büyük bir gelişme. Çünkü köy şartlarında çocukların okumaya ve eğitilmeye ihtiyaçları var. Gezici kütüphane çocuklarımıza çok büyük katkı sağladı."

ÇOCUKLAR ÇOK MUTLU

Öğrencilerden Esra Eser (13), daha önce okumak istediği kitapları köyde bulamadığını dile getirdi.

Sunulan hizmetten çok memnun olduğunu belirten Eser, "Artık daha önce ismini bilmediğim kitapları da okuyabiliyorum." diye konuştu.

Musa Bay (12) ise maddi durumlarının yetersizliği nedeniyle kitap alamadığını anlatarak, "Artık gezici kütüphane geldiği için yüzlerce kitap arasından 3'ünü seçip okuyorum. Kitap okuduğum zaman duygu ve düşüncelerim gelişiyor. Kelime dağarcığım daha fazla gelişiyor." dedi.

Zeynep Çitare (14) de gezici kütüphane hizmetinden çok mutlu olduklarını kaydetti.

İki haftada 3 kitap okuduğunu vurgulayan Çitare, "Kitap okudukça hayal dünyamız gelişiyor, kendimizi daha iyi hissediyoruz." ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder