6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123 - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ekim 09, 2017

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123 yayınımızda kitap içinde ve ünite sonunda bulanan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123 Etkinlikler sizi zorlayabilir ve her konunun cevaplarını yapamayabilirsiniz. Bu konu içinde sitemizden yardım olarak cevap anahtarlarına doğru ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Hammurabi Kanunlarını Tanıyalım Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Sevgi Yayınları 5. Ünite Ülkemiz ve  Dünya Sayfa 123 Hammurabi Kanunlarını Tanıyalım Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 123 Cevabı

15. Etkinlik Hammurabi Kanunlarını Tanıyalım

Aşağıda Hammurabi (MÖ 1795 -1750) Kanunlarına ait bazı maddeler verilmiştir. Bu maddeleri okuyarak ilgili soruları cevaplayınız.

a. Bu kanun maddeleri daha çok neyle ilgilidir?

Cevap: Toplum içi adalet ile ilgilidir. Toplumun günlük yaşamını sürdürmesi için gerekli olan düzeni sağlayan kurallar bütünü ile ilgilidir.
b. Bu kanunlarda kişi hakları ve özel mülkiyet korunmuş mudur? Bunu hangi maddelerden anlıyorsunuz?

Cevap: Korunmuştur. Özellikle 1 ve 4. maddelerden bunu rahatlıkla anlayabilmekteyiz. 1. maddede mağdur olan kişinin mağduriyetinin yanlışlığı yapan kişi tarafından karşılanacağı kanunlaştırılmıştır.
c. Hammurabi Kanunlarında yargı sisteminin işleyişine yönelik nasıl bir karara varılabilir?

Cevap: Yargı aldığı kararlardan kendisi sorumludur. Eğer yanlış bir karar verirse bunun sorumluluğunu taşıyarak gerekli zararı karşılamakla yükümlü olacaktır. Aynı amanda bu hükümler Tanrı buyruğu şeklinde kabullenilmiştir. Bu da kanunlara ne kadar katı olursa olsun uyulduğunu göstermesi bakımından önemlidir.
ç. Hammurabi Kanunlarının ülkemizde uygulanan yasalarla benzer ya da farklı yönleri nelerdir?

Cevap: Babil Kralı Hammurabi tarafından  toplum kurallarına düzen getirme amaçlı tanrı adıyla dikte ettirilmiştir. Sadece ceza alanında değil; borç ve evlenme, boşanma, miras, evlat edinme gibi medeni hukuk konularını da kapsamaktadır. Kanunlar kısasa kısas prensibi ile Akad dilinde yazılmıştır. Mezapotamyada daha önce uygulanan kanunlardan da esinlenerek yazılmış ve gelecek hükümdarlara da örnek olmuştur. Bu bakımdan bizim günümüzde kişilik haklarını koruyan, bireyin mağduriyetini engellemek için yapılmış kanunlara benzer. Ancak fark olarak kısasa kısas ilkesinin günümüz yasalarında olmadığını görmekteyiz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123 da yapmış olduğunuz soruların doğruluğunu test edebilir, yapamadığını ve anlamadığınız soru ve cevaplara sitemizden size örnek teşkil etmesi amacıyla faydalanabilirsiniz. 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123 Cevapları buradan birebir yapmanız sizin faydanıza olmayacak bilakis sizi tembelleştirecektir. Bu da istediğimiz bir geri dönüt değildir. Bu nedenle uyarılarımızı lütfen dikkate alınız. Öncelikle siz kendiniz yapmayı deneyin. Buradaki amacımız size yapamadığınız sorularda, ya da aklınıza takılan, yerlerde yardımcı olmaktır. Kopyala-yapıştır şeklinde yapmak size bir fayda sağlamaz

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123 hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. Cevaplar yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. Bazı sorular yorum gerektirdiği için herkesin yorumu farklı olabilir diye cevapları kısa tutmaya özen gösteriyoruz. Kendiniz kitaptaki etkinliklerini yapın, kendiniz tamamen bitirdikten sonra çözümlerinizi buradaki çözümlerle karşılaştırın. Bu vesilesiyle daha etkili bir öğrenme sağlanmış olacaktır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 123

Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla, çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde mevcuttur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder