6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117 - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ekim 09, 2017

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117 yayınımızda kitap içinde ve ünite sonunda bulanan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117 Etkinlikler sizi zorlayabilir ve her konunun cevaplarını yapamayabilirsiniz. Bu konu içinde sitemizden yardım olarak cevap anahtarlarına doğru ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Demokrasinin Geçmişini Öğreniyorum Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Sevgi Yayınları 5. Ünite Ülkemiz ve  Dünya Sayfa 116 Demokrasinin Geçmişini Öğreniyorum Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 116 Cevabı

7. Etkinlik: Demokrasinin Geçmişini Öğreniyorum

a. Aşağıdaki metni okuyarak ilgili sorulan cevaplayınız.

Cevap:
1. Yunan şehir devletlerinde uygulanan demokrasi biçiminin günümüzde uygulanması imkânsızdır. Bu durumun nedenleri neler olabilir?

Cevap: Çünkü günümüzde devletler çok daha kalabalık nüfusa sahiptir. Oysa eski Yunan şehir devletlerinde çok daha az insan yaşamaktaydı. Bu da onların çok daha rahat bir şekilde alınacak her türlü kararı ortak almalarını sağlamaktaydı.
2. Orta Çağdaki demokrasi uygulamaları ile günümüzdeki demokrasi uygulamaları arasında hangi farklar bulunmaktadır?

Cevap: Demokrasi sözcüğü Yunancadan gelir. Eski Yunancada “demos’ halk, ‘kratos’ iktidar ya da egemenlik anlamında kullanılırdı. Buna göre, demokrasi halkın egemenliğini ifade eder. Demokrasinin ilk ortaya çıktığı ülke eski Yunanistan’dır. Orta Çağ’da dere beylerinin, kralların sözü geçerli iken günümüzde ise demokratik olarak halkın her bireyi söz sahibi durumundadır. Orta Çağ’da kölelik varken kölelerin söz hakkı yokken bugün her birey aynı zamanda vatandaş olarak devlet yönetimine seçimler yoluyla katılım sağlamaktadır.
3. 18 ve 19. yüzyıllarda yaşanan gelişmeler sizce demokrasinin hangi ilerlemeleri yaşamasına neden olmuş olabilir?

Cevap: Avrupa’da 18. ve 19. yüzyıllardaki yeni buluşların etkisi ve buhar gücüyle çalışan makinelerin üretimde kullanılması Avrupa’daki sermaye birikimimi artmış ve bu süreç de Sanayi Devrimi olarak adlandırılmıştır. Bu da hem halkın bilinçlenmesini sağlamı hem de halkın üretim gücünü elinde tutarak güç sahibi olmasını hızlandırmıştır.
4. Değişik dönemlerde demokrasinin farklı nitelikler taşımasının nedenleri sizce neler olabilir?

Cevap: Çünkü her dönemde devlet yönetim şekilleri değişiklik göstermektedir. Bunun sonucunda demokrasiyi istedikleri çıkarları doğrultusunda yorumlayan yönetimler yüzünden bu tür farklılıklar gözlenmiştir.
b. Türklerde demokrasinin gelişim aşamalarını araştırınız. Edindiğiniz bilgilerle sınıf panosunda sergilenmek üzere bir kronoloji hazırlayınız.

Cevap: Senedi İttifak ile ayanlara devlet yönetiminde söz verildi. Ardından Tanzimat sonrası Kanun-i Esasi ile anayasal haklar verilmiştir. Ardından cumhuriyetin ilan edilmesiyle halk yönetimde söz sahibi olmuştur.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117 da yapmış olduğunuz soruların doğruluğunu test edebilir, yapamadığını ve anlamadığınız soru ve cevaplara sitemizden size örnek teşkil etmesi amacıyla faydalanabilirsiniz. 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117 Cevapları buradan birebir yapmanız sizin faydanıza olmayacak bilakis sizi tembelleştirecektir. Bu da istediğimiz bir geri dönüt değildir. Bu nedenle uyarılarımızı lütfen dikkate alınız. Öncelikle siz kendiniz yapmayı deneyin. Buradaki amacımız size yapamadığınız sorularda, ya da aklınıza takılan, yerlerde yardımcı olmaktır. Kopyala-yapıştır şeklinde yapmak size bir fayda sağlamaz

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117 hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. Cevaplar yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. Bazı sorular yorum gerektirdiği için herkesin yorumu farklı olabilir diye cevapları kısa tutmaya özen gösteriyoruz. Kendiniz kitaptaki etkinliklerini yapın, kendiniz tamamen bitirdikten sonra çözümlerinizi buradaki çözümlerle karşılaştırın. Bu vesilesiyle daha etkili bir öğrenme sağlanmış olacaktır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 117

Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla, çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde mevcuttur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder