7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Mevsim Yayınları Sayfa 30 - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Eylül 11, 2017

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Mevsim Yayınları Sayfa 30

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Mevsim Yayınları Sayfa 30

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 30 yayınımızda kitap içinde ve ünite sonunda bulanan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 30 Etkinlikler sizi zorlayabilir ve her konunun cevaplarını yapamayabilirsiniz. Bu konu içinde sitemizden yardım olarak cevap anahtarlarına doğru ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Sayfa 30 Cevabı

Hazırlık Soruları
1- Heyecanlandığınızda, sinirlendiğinizde ve seslendiğinizde vücudumuzda meydana gelen değişiklikler nelerdir?
Sinirlendiğimizde vücudumuzun bize verdiği tepkiler
Sinirlendiğiniz andan itibaren, vücut adrenalin salgılamaya başlar. Adrenalin o anki stres durumunu ifade eder. Adrenalin salgıları kalbe ve diğer organlara farklı dozlarda etki eder.
Nabız Hızlanır - Adrenalinle beraber nabız atışı da hızlanmaya başlar ve vücut ısında yükselme meydana gelir.
Gözde Pupillalar Genişler - Sinirlenme anında gözde bulunan pupillalar genişlemeye başlar.
Muhakeme Yeteneği Azalır - Muhakeme yeteneği azalır. Vücut strese girdiğinde düşünmek yerine hamle yapmaya yönelir. Yani ‘savaş veya kaç’ durumuna geçilir.
Kan Dolaşımı Hızlanır - Vücuttaki kan dolaşımı bir anda hızlanmaya başlar. 
Kandaki Glikoz Oranı Artar - Kandaki glikoz oranı artar ve kaslara daha fazla glikoz göndermeye başlar.
Beynin Çalışma Şekli Değişir - Beyin, vücut stres durumuna geçtiği için normal çalışma yapısını değiştirir. Bu durum, trafikte yaşanan bir kaza sonrası, trafiğin akışının değişmesine benzetilebilir.
Kronik Hastalığa Dönüşebilir - Sinirlilik durumu eğer sıkça yaşanmaya başlarsa, kronik hastalıkları tetikleyip kalıcı rahatsızlıklara yol açabilir
2- Sinir sistemi dendiğinde aklınıza gelenler nelerdir?
Cevresel sinir sistemi
- Noronlardan (sinir hucreleri) olusur.
Merkezi Sinir Sistemi
-Beyin
-Beyincik
-Omurilik
-Omurilik Sogani'ndan olusur.
3- Beyinciğin görevi ile alkol ve uyuşturucunun insan vücuduna olumsuz etkileri arasında nasıl bir ilişki vardır?
Beyincik sinir sisteminde denge unsuru oluşturan kilit organdır. Beyincik alkol gibi maddelerden direkt olarak etkilenir. Beyincik alkolün yüzünden vücudun dengesini sağlayamaz. Alkolün etkisi beyinciğin işlevlerini bozar, kişinin dengesiz olmasına neden olur. Kas hareketleri, denge kontrol edilemez. Bu nedenle insanlar sarhoş olduğunda yürüme, denge bozukluğu ortaya çıkar.

4- Korkma ve sevinme durumlarında vücudumuzda meydana gelen değişikler nelerdir?
Korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda kalp atım hızımız ve solunumumuz hızlanır ve yüzeyselleşir, ağzımız kurur, kaslarımız gerginleşir ve avuç içlerimiz terler
Beynimizin stres ve rahatlamayla ilgili olan bölümü adrenalin bezlerine kimyasal bir sinyal gönderiyor ve adrenalin hormonlarını harekete geçirerek tehlikeyi daha rahat göğüsleyebilmemiz için vücudumuzu hazır hale getiriyor. Bu hormonlar aynı zamanda gözbebeklerini büyültüyor, terlemeyi artırıyor, kalp hızını yükseltiyor ve her şeyden önemlisi kasların kasılmasına neden oluyor.
Tehlike durumlarında adrenalinin en önemli etkisi de kaslar üzerinde oluyor. Normal zamanlardan çok daha fazla kasılan kaslar aşırı birr kuvvet kazanıyor. Uzmanların araştırmalarına göre bir örnek verecek olursak: Çocuğunun bir arabanın altında gören bir ebeveyn 1.5 tonluk bir arabayı bile kaldırabileceği açıklanmıştır.
BÖBREK ÜSTÜ BEZİ (ADRENAL BEZ)
– Adrenalin salgısı;
– Göz bebeğinin büyütüp küçülmesini sağlar
– Kalp atışlarını hızlandırır,kan basıncını artırır.
– Diğer salgılarıyla vücut sıvısında mineral dengesini düzenler.
– Korktuğumuzda ve heyecanlandığımızda çok salgılanır.

5- Şeker hastalığının nedenleri nedir?
Tip I diyabetin bilinen nedeni otoimmunitedir. Diğer bir deyişle vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan savunma sistemi, birtakım nedenlerle vücudun normal hücrelerini tanımayıp saldırmakta ve tahrip etmektedir. Diyabet ortaya çıkmadan önce pankreasta otoimmün olaylar başlar. İnsülin yapan hücrelere ve insüline karşı antikor denen maddelerin varlığı (Bunlara adacık hücre antikoru ve insülin oto antikoru denmektedir.) ilerideki yıllarda şeker hastalığının ortaya çıkacağını gösterebilen göstergelerdir.
Tip II diyabette ise aşırı kilo ve irsiyet en başta gelen etkenlerdir. Hastaların çoğunun ailesinde diyabet hastası vardır. Genetik yatkınlığa ek olarak hastalığın ortaya çıkmasında aşırı kilo, dengesiz beslenme, hareketsiz bir yaşam şekli, sık gebelikler, gebelikte diyabet saptanması, yüksek tansiyon, kolesterol ve trigliserid denen kan yağlarının yüksekliği gibi nedenler de önemlidir. Özellikle kortizonlu romatizma ilaçları, doğum kontrol hapları ve idrar söktürücü türü tansiyon ilaçları da bu yönden önem taşır. Genetik meyil yanında bahsedilen bu dış faktörlerin ciddiliğine veya hafifliğine göre şeker hastalığı erken veya daha geç yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Ailesinde Tip II diyabet hastası olanlar, diyabet olma yönünden daha fazla risk taşıdıklarından yılda 2 kez açlık ve tokluk şekeri kontrolü ile kendilerini izlemelidirler.


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Mevsim Yayınları Sayfa 30
7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Mevsim Yayınları Sayfa 30


7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 30 da yapmış olduğunuz soruların doğruluğunu test edebilir, yapamadığını ve anlamadığınız soru ve cevaplara sitemizden size örnek teşkil etmesi amacıyla faydalanabilirsiniz. 7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 30

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 30

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 30 Cevapları buradan birebir yapmanız sizin faydanıza olmayacak bilakis sizi tembelleştirecektir. Bu da istediğimiz bir geri dönüt değildir. Bu nedenle uyarılarımızı lütfen dikkate alınız. Öncelikle siz kendiniz yapmayı deneyin. Buradaki amacımız size yapamadığınız sorularda, ya da aklınıza takılan, yerlerde yardımcı olmaktır. Kopyala-yapıştır şeklinde yapmak size bir fayda sağlamaz

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 30

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 30 hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. Cevaplar yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. Bazı sorular yorum gerektirdiği için herkesin yorumu farklı olabilir diye cevapları kısa tutmaya özen gösteriyoruz. Kendiniz kitaptaki etkinliklerini yapın, kendiniz tamamen bitirdikten sonra çözümlerinizi buradaki çözümlerle karşılaştırın. Bu vesilesiyle daha etkili bir öğrenme sağlanmış olacaktır.


7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 30

Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla, çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde mevcuttur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder