Atatürk Kitaplığı nerededir? - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Nisan 09, 2017

Atatürk Kitaplığı nerededir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Atatürk Kitaplığı nerededir?
Atatürk kitaplığı, Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerindendir… Taksim’deki kütüphane 7 gün 24 saat açıktır… 24 saat hizmet veren Atatürk Kitaplığı birçok yönüyle ülkemiz için önemli kütüphanelerin başında gelir. Büyükşehir Belediyesi Kütüphane Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı olarak halka ve özel araştırmacılara hizmet veren Atatürk Kitaplığı, Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerindendir.

Atatürk Kütüphanesi ilköğretimden üniversite öğrencisine, akademisyenlerden uluslararası araştırmacılara kadar çok geniş kitlelere hizmet veren, ülkemizin en fonksiyonel kütüphaneleri arasındadır. Kütüphane’de 50.000’e yakın çeşitli yazma, albüm, atlas-harita, takvim, salname, kartpostal, gazete, Atatürk, İstanbul gibi özel koleksiyonlar bulunmaktadır. Koleksiyonlar dijitalize edilerek dijital ortama aktarılmakta ve böylece yırtılıp yıpranmaları nedeniyle bilgi ve belgelerin kaybolması önlenmektedir.

Yaklaşık 1.000.000 sayfa dijital ortama aktarılmış olup, çalışmalar sürdürülmektedir.
500 bin kitap kapasiteli deposu, cilt ve onarım atölyesi, arşivi, konferans ve sergi salonları, fotokopi ve mikrofilm servisleriyle sürekli bir gelişme içerisinde olan kitaplık çeşitli kültür etkinlikleriyle de ilgi çekmektedir.

Alfabetik, konu katalogları bulunan kütüphanede sözlük ve konu başlıklarıyla fiş kataloğu çalışmaları, Anglo-Amerikan Kataloglama Kuralları uygulanmaktadır. Ayrıca, kitaplarla ilgili çok yönlü sorgulamaya imkan veren bir veri tabanı oluşturulmuştur.


Kütüphanemizde ödünç kitap verme, yerli ve yabancı araştırmacılara eski ve yeni eserlerin dijital ortamda (CD) sunulması ve fotokopi hizmetleri verilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder