Dengeli beslenmenin insan sağlığına etkileri nelerdir - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Kasım 11, 2016

Dengeli beslenmenin insan sağlığına etkileri nelerdir

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Dengeli beslenmenin insan sağlığına etkileri nelerdir Yeterli ve dengeli beslenme insan sağlığı açısından çok önemlidir. Beslenme sadece karın doyurmak için veya istediklerini yeme içme değildir. Besinlerle sağlığımızı koruruz, vücudumuz güçlü olur, yaraların iyileşmesi sağlanır. Bu nedenle beslenmenin bilinçli olarak yapılması gerekir. Dengeli beslenmenin insan sağlığına etkileri nelerdir?

Dengeli beslenen kişiler aşağıdaki özellikleri göstermektedirler Dengeli beslenen kişiler sağlıklı bir yaşam sürer. Sık sık hastalanmaz, besinlerden aldığı güçle hastalıklara karşı dirençli olur. Hücreleri kolayca yenilenir, vücut gelişimi normaldir. İyi beslenmeyen bebeklerde vücut gelişimi yavaşlar, sık sık hastaanır. Zeka geriliği ve davranış bozuklukları görülebilir.

Bedenleri hareketli ve esnektir. Uzun yaşar. Yaşam standardı yüksektir. Bedensel ve zihinsel olarak zindedir. Hafızası güçlü olur. Düşünme kavrama yeteneği artar. Çalışma verimi fazlalaşır. Güçlüdürler, kas gelişimi yeterlidir. Ergenlik dönemini sorunsuz atlatılır. Gelişimin hızlı olduğu ergenlik döneminde dengeli beslenen kişilerin bedensel ve ruhsal gelişimleri yerindedir. Gereğinden fazla besin almadıkları için vücutlarında fazla yağ bulunmaz.Aşırı kilolu değildirler. Çalışamaya isteklidir, uyuşukluk fazla görülmez. Tırnak, saç ve ciltleri sağlıklıdır. Yeme iştahları yerindedir. Büyümeleri ve gelişmeleri yaşlarına göre normaldir. Az beslenme büyümeyi azaltabilir, aşırı beslenme ise gelişimi hızlandırır. 

Kısaca dengeli beslenen insanların vücudunda büyüme, gelişme ve çalışmasında herhangi bir sorunla karşılaşmaz. Vücudumuzun ihtiyacı olan protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral ve suyun ihtiyacımız ölçüsünde alınması gerekir. Bu besinlerden ne kadar alınması gerektiğini aşağıdaki besin piramidinden inceleyebilirsiniz.

Besin piramidinde en fazla alınması gereken tahıl gurubu besinlerdir. Bunlarda karbon hidrat miktarı fazladır. En az tüketilmesi gereken besinler ise yağlı ve tatlı besinlerdir. Bazı çocukların kızartma veya et ürünü besinleri sevdiklerini biliyoruz. Bunlarla beslenen kişilerde sağlıklı beslenmemektedir. Kızartılmış ürünler sağlık açısından önemli bir risk oluşturmaktadır. Fazla karbonhidrat alımı şişmanlığa neden olur. Fazla miktarda et tüketimi gut hastalığına neden olmaktadır. Su ve lifli gıdaların az alınması kabızlık gibi hastalıklara neden olur. Bu nedenle bütün gıdalar vücudumuz için önemlidir.

Dengesiz  beslenen kişiler öğünlerini sağlıksız besinlerle geçiştirmektedirler. Bu şekilde açlık hissini gidermeye çalıştıkları için vücutları sağlıksız olur. Öğle yemeği yerine çay ve simitle geçiştirmek veya hamurger tost gibi gıdalar yemek sağlıklı beslenme değildir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder