Yalancı Doğrucu Mantık Oyunları Nedir? Nasıl Oynanır? Etkinlik, Soru ve Çalışma Kağıtları - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 30, 2016

Yalancı Doğrucu Mantık Oyunları Nedir? Nasıl Oynanır? Etkinlik, Soru ve Çalışma Kağıtları

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Yalancı Doğrucu Mantık Oyunları Nedir? Nasıl Oynanır? Etkinlik, Soru ve Çalışma Kağıtları
Yalancı ve Doğrucu Kardeşler
Adamın biri uzun bir yola çıkmış (Ali) ve yol bir yerde ikiye ayrılıyor. Yollardan biri uzun ve tehlikelerle dolu, biri kısa ve güvenli. Varmak istediği yere haliyle kısa yoldan gitmek istiyor. Tam yol ayrımının olduğu yerde bir ev var ve bu evde yaşayan iki kardeş var. Kardeşlerden biri sürekli yalan (Bay Y) söylüyor ve biride sürekli doğruları (Bay D) söylüyor adam kapıyı çalıyor ve kapıyı açan kardeşlerden biri ama hangi kardeş olduğunu bilmiyor (Y veya D ikisinden biri ama ali hangisi olduğunu bilmiyor)

Ali kapıya çıkan kardeşe sadece bir soru sormak şartıyla kısa yolu nasıl bulabilir?

İpucu: Öyle bir soru sorulmalı ki iki kardeşi de kapsasın.

(Herhangi bir yanıltmaca, şaşırtmaca yoktur.
Sadece bir soru sorulacak ve bu soru öyle bir soru olacak ki kapıya çıkan ister doğru söyleyen olsun ister yalan söyleyen olsun Ali ye kısa yolu gösterecek.)

Padişahın Hazinesi

Padişahın bir hazinesi varmış ve bu hazineyi sürekli bir kişi bekliyormuş. Bir gün hırsızın biri buradan bir çuval altın çalmış ve kaçmış.

Bunu duyan padişah bekçiye hemen benim en hızlı atıma bin, köyün çıkışında hırsızı yakala demiş.Köyün sadece bir çıkışı varmış.

Bu çıkıştan sonra yol ikiye bölünüyormuş ve burada da her yolun başında iki bekçi varmış bunlardan biri %100 yalan diğeri ise %100 doğru söylüyormuş.Adamın ise sadece bir soru sorma hakkı varmış adam ne sormuş?

Kim yalancı kim doğrucu?

bir evde 3 kişi yaşıyor. biri hep doğru söylüyor, biri hep yalan söylüyor sonuncu da bazen yalan bazen doğru söylüyor 

(ard arda 10 kere doğru söyleyip ardından 3 kere yalan söyleyebilir yani bi doğru bi yalan söylemek zorunda değil).

evdeki herkes kimin yalancı kimin doğrucu olduğunu biliyor. eve gidip sadece 3 tane evet­hayır sorusuyla kimin neci olduğunu bulabilir misiniz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder