Zeka Oyunları Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Soruları - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 27, 2015

Zeka Oyunları Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Soruları

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Zeka Oyunları Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Soruları

Seçmeli Zekâ Oyunları Dersi için 2. dönem 2. yazılı sınav soruları dır. Sudoku, Kendoku, Shuffle, Kakuro, ABC Kadar Kolay, Sihirli Piramit, Çarpmaca, ABC Bağlamaca vb konularda örnek sorular içermektedir. Zeka Oyunları Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Soruları dosyası, Zeka Oyunları bölümünde bulunmaktadır. Zeka Oyunları Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Soruları, Zeka Oyunları Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Soruları indir. 7. Sınıflar Zeka Oyunları Dersi 2.Dönem 2.Yazılı Soruları dosyası Zeka Oyunları Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Soruları, Zeka Oyunları bölümünde bulunmaktadır. Zeka Oyunları Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Soruları bugüne indirildi. Zeka Oyunları Dersi 7. Sınıflar 2. Dönem 2. Yazılı Soruları 2014-2015 Seçmeli Zekâ Oyunları Dersi için 2.dönem 2.yazılı sınav sorularıdır. Sudoku, Kendoku, Shuffle, Kakuro, ABC Kadar Kolay, Sihirli Piramit, Çarpmaca, ABC Bağlamaca vb konularda örnek sorular içermekted Zeka Oyunları Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Soruları indir.
Sitemizin İlköğretim-7 kategorisinin Sınavlar alt kategorisine eklenen Zeka oyunları dersi 2.dönem 2.yazılı soruları 2014-2015 dökümanını inceliyorsunuz.

7. Sınıflar Zeka oyunları dersi 2.dönem 2.yazılı soruları 2014-2015 dosyasını sitemizden ücretsiz ve üyeliksiz bir şekilde indirebilirsiniz. Zeka oyunları dersi 2.dönem 2.yazılı soruları 2014-2015 dökümanı 2014-2015 2.dönem eğitim öğretim yılına ait olup olmadığını dosyanın yüklenme tarihine bakarak anlayabilirsiniz. Bu dosya (Zeka oyunları dersi 2.dönem 2.yazılı soruları 2014-2015 ) 

Zeka oyunları dersi 2.dönem 2.yazılı soruları 2014-2015 dosyası tarafından sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş/yazılmamış dökümanlar sitemizde alıntıdır. 2014-2015 7. Sınıflar 2.dönem Zeka oyunları dersi 2.dönem 2.yazılı soruları 2014-2015 dosyası

7. Sınıflar Zeka oyunları, çocukların eğlenirken zekasını geliştirmesi, zihnini açması ve yeni bir şeyler öğrenmesi için hazırlanmış oyunlardır. Çocuklar bu oyunlarla var olan zihinsel ve bilişsel yeteneklerini geliştirebildikleri gibi, yeni yetenekler de kazanırlar. Zeka oyunları çocuklara; çabuk karar verme, sonraki aşamaları düşünme ve öngörme, olasılıkları hesaplama, mantığını etkili ve yetkin bir şekilde kullanma yeteneği kazandırır. 

Bu oyunlar çocukların yalnızca yeteneklerini geliştirmekle kalmaz, kötü alışkanlıklar edinmelerine de engel olur. Planlı hareket etmeyi, hızlı ve doğru karar vermeyi öğretir. Olaylara ve durumlara nasıl farklı açılardan yaklaşılabileceğini, nasıl farklı yorumlar getirilebileceğini gösterir. Kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir.

Zekâ Oyunlarının Yararları

Zekâ oyunları, boş zamanlarını değerlendirmek için aktivite arayanların, günlük yaşamın stresinden kurtulmak için biraz olsun soluk almak isteyenlerin, ders yoğunluğundan az da olsa uzaklaşmak isteyen öğrencilerin, çocuklarının eğitici oyunlarla vakit geçirerek eğlenirken öğrenmelerini isteyen ebeveynlerin; kısacası toplumun her kesiminden binlerce insanın yoğun olarak ilgi gösterdiği, internet ortamında en çok talep alan oyunların başında yer almaktadır. Yalnızca internet ortamında değil, aynı zamanda gerçek yaşamda da pek çok kişi zekâ oyunları ile ilgili kurslara kaydolmakta, zekâlarını daha verimli şekilde kullanabilmek için kendilerini geliştirmeye çalışmaktadır.

Peki her yaştan ve her kesimden insanın farklı amaçlar doğrultusunda oynadığı ve zaman geçirmekten hoşlandığı zekâ oyunlarının faydaları nelerdir? İnsanlar bu oyunları yalnızca eğlence amacıyla mı oynuyor yoksa zekâ oyunlarının çocuklar ve yetişkinler üzerinde olumlu etkileri var mıdır? Zekâ oyunları dendiğinde pek çoklarının aklına lego, puzzle ve satranç gelse de aslında özellikle akademisyenler tarafından geliştirilmiş, beynin farklı bölgelerinin çalışmasını sağlayan oyunlar mevcuttur. Zekâ ve akıl oyunlarının çocukların zekâ gelişimine olan etkisi üzerinde yapılan çeşitli araştırmaların da gösterdiği üzere bu tip oyunlar yalnızca çocukların zekâ gelişimini değil, aynı zamanda düşünsel gelişimini de sağlamaktadır. 

8 haftalık bir periyodu kapsayan bu araştırma sonucunun gösterdiği üzere haftada iki kez 1 – 1.5 saatlik zekâ oyunları çalışmasının ardından çocukların IQ puanlarında ortalama 13 puanlık bir artış meydana gelmektedir. Bu araştırmadan çıkarılacak sonuç şudur; IQ seviyesi ne olursa olsun kişi, zekâ oyunları ile düzenli olarak vakit geçirdiği takdirde birkaç ay içerisinde zekâ seviyesinde büyük ilerlemeler kaydedebilir.

Zekâ oyunlarının kapsamı, akla ilk gelen oyunlar olan puzzle, satranç veya legoların vaad ettikleri ile sınırlı değildir. Farklı zekâ oyunlarının sağladığı yararlar da çeşitlilik gösterecektir. Bilindiği üzere 2012 – 2013 eğitim öğretim yılından itibaren MEB müfredatında da zekâ oyunları ile ilgili dersler yer alacak. Yani artık çocukların eğlenmesi ve bu esnada da eğitici unsurlarla karşılaşması için yalnızca internetteki faydalı siteler aracı olmayacak. Zekâ oyunları dersleri sayesinde çocuklar uzaysal algılama, konsantrasyon, mantık hataları, eşleştirme, tahmin, uzun vadede strateji üretimi, hızlı düşünme, çözüm üretme, taktik geliştirme, soyun düşünce gibi pek çok farklı hususta kendilerini geliştirebilecek. Peki, zekâ oyunlarının yararları yalnızca zekâ gelişimi şeklinde mi meydana gelmektedir? Tabii ki hayır! Tıpkı diğer on binlerce farklı oyun gibi, zekâ oyunları ile de eğlenmek mümkün. Özellikle yetişkin bireyler günlük yaşamın stresinden, iş yerindeki karmaşadan bir nebze de olsa uzaklaşmak için son derece iyi bir alternatiftir zekâ oyunları. Üstelik eğlenirken de kişisel gelişim konusunda da büyük ilerlemeler kaydedilme ihtimali de söz konusuysa, sahip olunan en iyi alternatif olarak zekâ oyunlarını öne sürmek herhalde yanlış olmaz.  Zekâ Oyunlarının Yararları Zekâ oyunları, boş zamanlarını değerlendirmek için aktivite arayanların, günlük yaşamın stresinden kurtulmak için biraz olsun soluk almak isteyenlerin, ders yoğunluğundan az da olsa uzaklaşmak isteyen öğrencilerin, çocuklarının eğitici oyunlarla vakit geçirerek eğlenirken öğrenmelerini isteyen ebeveynlerin; kısacası toplumun her kesiminden binlerce insanın yoğun olarak ilgi gösterdiği, internet ortamında en çok talep alan oyunların başında yer almaktadır. Yalnızca internet ortamında değil, aynı zamanda gerçek yaşamda da pek çok kişi zekâ oyunları ile ilgili kurslara kaydolmakta, zekâlarını daha verimli şekilde kullanabilmek için kendilerini geliştirmeye çalışmaktadır.Her yaştan ve her kesimden insanın farklı amaçlar doğrultusunda oynadığı ve zaman geçirmekten hoşlandığı zekâ oyunlarının faydaları nelerdir? İnsanlar bu oyunları yalnızca eğlence amacıyla mı oynuyor yoksa zekâ oyunlarının çocuklar ve yetişkinler üzerinde olumlu etkileri var mıdır? Zekâ oyunları dendiğinde pek çoklarının aklına lego, puzzle ve satranç gelse de aslında özellikle akademisyenler tarafından geliştirilmiş, beynin farklı bölgelerinin çalışmasını sağlayan oyunlar mevcuttur. 

Zekâ ve akıl oyunlarının çocukların zekâ gelişimine olan etkisi üzerinde yapılan çeşitli araştırmaların da gösterdiği üzere bu tip oyunlar yalnızca çocukların zekâ gelişimini değil, aynı zamanda düşünsel gelişimini de sağlamaktadır. 8 haftalık bir periyodu kapsayan bu araştırma sonucunun gösterdiği üzere haftada iki kez 1 – 1.5 saatlik zekâ oyunları çalışmasının ardından çocukların IQ puanlarında ortalama 13 puanlık bir artış meydana gelmektedir. Bu araştırmadan çıkarılacak sonuç şudur; IQ seviyesi ne olursa olsun kişi, zekâ oyunları ile düzenli olarak vakit geçirdiği takdirde birkaç ay içerisinde zekâ seviyesinde büyük ilerlemeler kaydedebilir. Zekâ oyunlarının kapsamı, akla ilk gelen oyunlar olan puzzle, satranç veya legoların vaad ettikleri ile sınırlı değildir. Farklı zekâ oyunlarının sağladığı yararlar da çeşitlilik gösterecektir.

Bilindiği üzere 2012 – 2013 eğitim öğretim yılından itibaren MEB müfredatında da zekâ oyunları ile ilgili dersler yer alacak. Yani artık çocukların eğlenmesi ve bu esnada da eğitici unsurlarla karşılaşması için yalnızca internetteki faydalı siteler aracı olmayacak. Zekâ oyunları dersleri sayesinde çocuklar uzaysal algılama, konsantrasyon, mantık hataları, eşleştirme, tahmin, uzun vadede strateji üretimi, hızlı düşünme, çözüm üretme, taktik geliştirme, soyun düşünce gibi pek çok farklı hususta kendilerini geliştirebilecek. Peki, zekâ oyunlarının yararları yalnızca zekâ gelişimi şeklinde mi meydana gelmektedir? Tabii ki hayır! Tıpkı diğer on binlerce farklı oyun gibi, zekâ oyunları ile de eğlenmek mümkün. Özellikle yetişkin bireyler günlük yaşamın stresinden, iş yerindeki karmaşadan bir nebze de olsa uzaklaşmak için son derece iyi bir alternatiftir zekâ oyunları. Üstelik eğlenirken de kişisel gelişim konusunda da büyük ilerlemeler kaydedilme ihtimali de söz konusuysa, sahip olunan en iyi alternatif olarak zekâ oyunlarını öne sürmek herhalde yanlış olmaz.