Türk milletinin insanlığa yaptığı hizmetler buluşlar ve icatlar nelerdir? - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 12, 2015

Türk milletinin insanlığa yaptığı hizmetler buluşlar ve icatlar nelerdir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Türk milletinin insanlığa yaptığı hizmetler buluşlar ve icatlar nelerdir?


Bu yazımızda Türk Milletinin insanlığa yaptığı hizmetler buluşlar ve icatlar nelerdir bunları inceleyeceğiz. Türk milleti tarih boyunca insanlığa önemli hizmetler yapmış olup birçok buluşa imza atmışlardır. Şimdi bu buluş ve icatların yanı sıra hizmetleri inceleyelim.

Tarihte ilk kez göz hastalıkları üzerine bir kitap Ali Bin İsa tarafından yayınlanmıştır.
Batıya hastalıkların tedavi şekilleri ve metodları Ali Bin Rıdvan tarafından öğretilmiştir.
Ali Kuşcu önemli astronomik çalışmalar imza atmıştır. Bilim adamlarına ilham kaynağı olmuştur.
İbn-i Sina yapmış olduğu araştırmalar ile doktorların sultanı olarak adlandırılmıştır. Öyle ki kitapları 600 yıl boyunca Avrupa’da temel ders kitabı olarak okutulmuştur.
Cebirsel araştırmaları ve newton formülünü bulan Ömer Hayyam fiziğe büyük hizmetler yapmıştır.
Piri Reis Amerikayı keşfeden günümüz dünya haritasına benzer bir haritayı 400 sene önce çizen önemli coğrafyacıdır.
Mimari alanda birçok inşaat mühendisi, mimar hala Mimar Sinan eserlerini inceler.
Ek olarak şu bilgileri de sunmakta fayda var;

Türk milletinin insanlığa yaptığı hizmetler nelerdir?,Türk milletinin insanlığa yaptığı hizmetler,Türk milletinin insanlığa yaptığı hizmetler nedir,Türklerin insanlığa yaptığı hizmetler nelerdir?

1. Dünyanın en eski ulusu Türk ulusudur.
2. Beyaz (Ari) ırktan olan Türkler Orta Asyada ilk ileri uygarlığı yaratmışlardır.
3. Türkler, demiri ilk kullanan ve Avrupa’ya götüren ulustur.
4. Tekerliği ilk kullanan ulustur. Hitit Türkleri Anadolu’ya gelmeden önce, Türkler daha Orta Asya’da iken tekerli savaş arabalarına sahiptiler ve Türk-Çin savaşlarında kullanmışlardır.
5. Orta Asyadan doğal nedenlerle göç etmek zorunda kalan Türkler gittikleri yerlere ileri uygarlıklarını da götürmüşlerdir.
6. Anadoluya gelen Türkler Hititleri ve Truvalıları; Mezopotamyaya göçeden Türkler Sümerleri; Avrupaya göç eden Türkler ise Etrüskleri teşkil etmişlerdir. Etrüksler ise Roma İmparatorluğunu kuran halktır.
Egeye göç eden Türkler ise Yunanlılardan çok daha önce bu bölgede ileri bir uygarlık yaratmışlardır.
7. Atomun parçalanacağını ve bu yolla yok edici bir enerjinin açığa çıkacağını Einstein’dan önce söyleyen, Anadolu’da yaşayan Cabir Bin Hayyan adlı bir Türk bilginidir. (721-805)
8.Aristoteles ve Batlamyus’un kuramlarına karşı çıkarak dünyanın durağan değil, dönen bir kütle olduğunu söyleyen ilk kişi büyük Türk bilginlerinden Biruni’dir. (973-1051)
Ayrıca Cevherlerin Özellikleri Üstüne adlı yapıtında, 23 katı cismin ve 6 sıvının özgül ağırlıklarını bugünkü değerlerine çok yakın olarak saptamıştır.
9. Yoğurt ve kahve kullanımı
10. Barutun savaşlarda ilk kullanımı
11. Yerleşik hayata ilk geçen kavimlerden olduğu söylenmektedir.

Ayrıca Cevherlerin Özellikleri Üstüne adlı yapıtında, 23 katı cismin ve 6 sıvının özgül ağırlıklarını bugünkü değerlerine çok yakın olarak saptamıştır.http://matematik-tr.com/2011/11/turk-milletinin-insanliga-yaptigi-hizmetler-nelerdir.html

Aslına bakılırsa oldukça fazla özellikle icatlar konusunda ama biz alçak gönüllü mütavazi bir milletiz icatlarımızın patentlerini yabancı insanlara satarak onları kahraman, süper dahi çaldıklarıyla zeki gösterecek görebilecek kadar mesela japon yapıştırıcısı kaç insan biliyor bu yapıştırıcının bir türk öğrenci tarafından geliştirilip tubitak bilim yarışmasında dereceye girdiğini bütün uğraşlara rağmen patent alamayan adını bile bilmediğimiz dahi şahsın formülünü japonyaya sattığını iyi yemeğin y sinden anlamayan makarna yemekten başka birşey bilmeyen italyanların ünlü makarnasının bile atasının erişteyi ilk icat eden türk milleti olduğunu. 100 yıllar önce türklerde kıtlıktan dolayı Allah ne verdiyse bütün sebzeleri bir araya katıp ekmeğin üzerine dökmeleri üzerine fakir yemeği diye tanımladıkları sırf bir malzemenin o günlerde birini doyurmamasından dolayı ihtiyaçtan üretilen bu yemeğin şimdi italyanların ünlü spesyeli olan pizza olduğunu kim biliyor çok değil yakın bir zaman önce yoğurdun içine su katan bir amerikalının water yogurt water yogurt yeni bir şey buldum yoğurda su kattım müthiş bir içecek yarattım diye ortalığı ayağa kaldırmasına ne diyorsunuz varın siz düşünün bizde niye ünlü bilim adamları yok bunlar küçük örnekler araştırın daha çok bulabilirsiniz türk milletinin insanlığa yaptığı hizmetler;
1-mimari
2-ebru
3-müzik
4-edebiyat
5-çinicilik
6-hatdır