Google botlarına ping çekmek Web sitesini üst sıralara çıkarmak - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Nisan 27, 2015

Google botlarına ping çekmek Web sitesini üst sıralara çıkarmak

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Google botlarına ping çekmek Web sitesini üst sıralara çıkarmak

Arama motorlarına site haritasının nasıl yollanacağını anlatacağım. Yani Arama motorlarının sizin site haritanızı hemen kayıt altına almalarını…. Site haritaları, sitenizde yer alan tüm sayfaların listelendiği XML formatında bir listedir. Site haritası oluşturmak, tüm sayfalarınızın adreslerini ve sizin için olan değerlerini Google’a bildirmeniz demektir. Öncelikle sayfanız yeni doğmuş bir bebek gibi ise önce kayıt olup, google nufus cüzdanı almak için şu adrese uğrayıp sitenizi google’a haber verin. Ayrıca web sitesini google da öne çıkarmak için bir kaç ipucu vereceğim. Aşağıda bir çok ipuçları var fakat bunların sıralaması önemine göre değildir. Şunu da belirtmek isterim; bu makalem Türkiye aramalarında önemli bir yere sahiptir. Çünkü özgün,kapsamlı ve 2.5 yıldır sürekli eklentiler yapmaktayım.

1-Arama Motorlarına Ping Çekmek

Eğer site haritanız yoksa şu adresten site haritanız ile ilgili dosyalar oluşturun ve sitemap.xml,sitemap.html,ror.xml,sitemap.xml.gz,urllist.txt uzantılı bu dosyaları sitenizin root kısmına yükleyin. şu adresten de başka bir sitemap sitesine erişebilirsiniz. Eğer sitenizin haritası varsa uzantıyı şöyle yapınız. Örneğin http://Google botlarına ping çekmek Web sitesini üst sıralara çıkarmak/sitemap.xml böyle yaptıktan sonra,

Google botlarına ping çekmek için:
http://www.google.com/webmasters/sitemaps/ping?sitemap=
http://www.sinifevraklari.com/sitemap.xml
Bing.Com botlarına ping çekmek için
http://www.bing.com/webmaster/ping.aspx
siteMap=http://www.sinifevraklari.com/sitemap.xml
Ask.Com Arama motoru botlarına ping çekmek için
http://submissions.ask.com/ping?sitemap=http://www.sinifevraklari.com

Yukarıdaki adresleri kopyalarken yalnız ‘sinifevraklari.com‘ yazan yere kendi site adresinizi yazın eğer siteniz yeni ise sondaki ‘/sitemap.xml‘ yerini silin ve yollayın, önünüze zaten bilgilendirme ekranı gelecektir. 03/10/2012 tarihinden itibaren Ask sitemap linki güncellenmiştir. Yukarı da Ask linki şimdilik aktif değil. Daha kısa bir yoldan üçü içinde yapmak isterseniz http://www.fuub.net/sitemap-ping/adresinde linkinize bakabilirsiniz. Eğer site haritanız var ise siteye her içerik ekledikten sonra bu işlemi yapın ki botlar eklediğiniz içeriği hemen görebilsin. Eğer site haritanız yok ise oluşturmak için biraz araştırma yapın. Önümüzdeki zamanlar da bunun için bir makale yaınlayabilirim. Neyse konumuza devam edelim.Google şuanda yaygın olarak 3 adet bot kullanmaktadır.

Bu botlar nedir? Botlar sitemize ne yaparlar? Örümcekler sitemizde gezerken nelere dikkat ederler? Google’un kullandığı bu 3 bot şunlardır;

Adsense Botu, FreshBot ve DeepCrawl bunlar genellikle kullandığı botlardır. Daha kullandığı birçok arama indexlemesi için ve ayrı uygulamalar için botları vardır. Bu botların çalışma prensipleri sitemize bir şekilde ulaşırlar bu ya bir referans link ya da bizim Google’a sitemizden ping atmamız yolu ile olabilir.Adsense bot çok fazla sitede bulunmaz. Çünkü çoğu site Adsense geliri sağlamaz ve sağlamak durumunda da değillerdir. Bu gibi durumlarda Adsense programına katılan siteler olursa onları sitelerini kontrol ederler. Reklam kodunda herhangi bir sorun var mı? Reklam ortağı kodla oynamış mı? Aldatmaca var mı? gibi soruların cevaplarını ararlar… Freshbot genellikle Google’a yeni kayıt edilen web sitelerini ve ya yeni adreslerin içerisine gider ve bu sitelerin içeriklerini Google veri tabanına kopyalar. Bu işlemler genellikle yeni sitelerde yapılır. Günlük olarak ya da haftalık olarak web sitemizi ziyaret ederler ve yeni haberler ya da linkler varsa onları alırlar. DeepCrawl genellikle uzun süredir Google veri tabanı içerisinde bulunan eski sitelerin alt linklerine inerek derinlerdeki bilgileri kayıt etmek için kullanılır. Bu bot sayesinde web sitemizin derinlerde bulunan linklerimiz çoğu zaman açığa çıkabiliyor. Ayda bir sitemizi ziyaret ederler. Yine sitenizin RSS sayfası olmasına özen gösterebilirsiniz.Bunun için wordpress de bazı eklentiler kullanabilirsiniz. RSS oldukça önem arz eden konulardan biridir.

2-Google’a Site URL’si Eklemek

Ayrıca google’in içine sitenizin URL’sini eklemeniz de sitenizin yararına olacaktır. Nasıl eklerim derseniz şu linki kullanabilirsiniz.www.google.com/addurl.html Eğer google sizi halen daha indexlemedi ise üst sıralara çıkmayı unutun. Aslında sitenizi ilk açtıktan sonra yukarıda ki adrese sitenizi eklediyseniz en az 4 hafta indexlenmek için beklemelisiniz ya da PR değeri 5 ve üstü olan bir siteden baclink alarak bir kaç gün içinde indexlenebilirsiniz.Google’da kaç indexsinizin olduğunu öğrenmek için şu adresten index sayınıza bakabilirsiniz. Eğer çok hızlı bir şekilde google’da indexlenmek isterseniz www.pingler.com/ adresinden faydalanabilirsiniz. Google botlarının en son ne zaman sitenize uğradığını da şu adresten öğrenebilirisiniz

3-Site Kodlarının Uygun Standartta Yapılması

Tabi sitenizin yapısının xhtml ve css standartlarına uygun bir şekilde hazırlanması gerekir. Çünki arama botları kodlarda hatalar varsa okumadan geçebilir.Bunun için kodlarınız da hata olmamalı.Söyleyeceğim başka bir olay da şudur:wordpress’in alt yapısı, yazılımı ve kriterlerinin Google ‘a uygun olması sebebiyle; google dizinlerinde ,diğer benzeri sistemlere göre çok daha hızlı ilerlemektedir. Onun için wordpress kullanmak bir avantaj mıdır? diye sorarsanız cevap: Evet!. Heryer de avantaj sağlar.Mesela seo çalıştırması yaptırmak isteseniz sırf site alt yapısı wordpress olduğu için indirim kazanırsınız. Kodlarınız da hata olup olmadığını www.sitebilgi.net‘te arattırdıktan sonra site detaylarında çıkan sayfada sol üst köşede ki linkten hatalarınızı kontrol ederek düzeltebilirsiniz.

Ayrıca sitenizde malware veya spam olmaması gerekir. Eğer sitenizde virüs falan bulunursa indexlenmeyi unutabilirsiniz. Bu kontrolü de buradan yapabilirsiniz. Aslında wordpress avantajlarını anlatmakla bitmez. Yazılım alt yapınız wordpress olduktan sonra tema seçimini de seo uyumlu bir tema seçerseniz, responsive tema olması da tavsiyemdir geriye özgün içerik,güncelleme ve iyi bir SEO eklentisi kalır ki değmeyin keyfinize. Aslında Author Bio eklentisini de kurmakta fayda var. Author Bio eklentisi ile wordpress alt yapısı ile logonuzu da kullanarak 3 ve 4. sıradaysanız da çabucak dikkat çekebilir ve müşterilerinizi sitenize çekebilirsiniz derdim ama resmin içinde yüzünüzün açık bir şekilde çıkması gibi bir şart varmış denedim gördüm. Tabi bu dediklerim için profesyonel birisinden yardım alabilirsiniz. Örnek olarak kendi kullandığım bir örneği sizlerle paylaşabilirim. Google’da “Web sitesini üst sıralara çıkarmak” kelimesini arayarak sıralama da benimde resmimi görebilirsiniz.

Ayrıca Google+ ilede başlayabilirsiniz.

HTML kodlarınızın içinde iframe etiketi olmazsa daha iyi olacaktır. Çünkü google iframeetiketinden fazlaca hoşlanmaz.Yine a tagı kullanacaksanız target kullanmamaya dikkat edin derim. Ayrıca javascript yönlendirmelerinden de uzak durun.HTML dil etiketi kesinlikle kullanın. Evet şimdi ise çok önemli bir konu daha eklemek istiyorum. Aslında ayrı bir başlık ile uzun uzun anlatılmayı hak ediyor fakat konuyu dağıtmamak adına burada bahsedeceğim. H1 etiketi: Genellikle site içinde başlıklarda kullanılır ve H2,H3,H4,H5,H6 gibi kullanımları da mevcuttur. Seo açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü Google başlıklara önem verir.Sitede 1 adet H1 tagı kullanmanızı tavsiye ederim. Nedeni ise Google H1 tagını başlık olarak algılar diğerlerini H2,H3… kullanabilirsiniz. <h1 title="web notları">web notları</h1> şeklinde kullanarak Seo’ya katkısını artırabilirsiniz. Çıkmak istediğiniz kelimelerinizi bu tag içine yazabilirsiniz.

4-Sitenizde Kullandığınız Web Teknolojileri ve İçerik/Kod Oranı

Google,HTML tarzında ki siteleri daha hızlı okur ve sunucuya aynı hızda gönderir. Bir sitedeki içerik boyutu, kod boyutuna oranı ne kadar fazla ise, o sitenin temiz bir kodlamaya sahip olduğu ve arama motorlarına dost olduğunu söyleyebiliriz. Bir sitedeki içerik / kod oranı %25 in altında olmamalıdır.Sitenizin içerik/kod oranını seohocasi.com/seo adresinden sorgulayabilirsiniz.

5-Meta Taglar

Meta tag kodlarını güzel kullanmak gerekir. Özellikle “title” etiketini (70 karekterden az olmalı-Mahmut Aydın’ın web notları(35 karekter)), “keywords” anahtar kelimeler, “descriptiton” sayfa içeriği gibi etiketleride kullanmanızda fayda var.Alt” taglarına da açıklayıcı bilgiler girmeyi, Başlıklar da H1,H2,H3,H4 taglarını kullanmayı da unutmayın. URL ve Resimlerde “title”, kesinlikle kullanılmalıdır. Seo açısından bunlar oldukça önemlidir.Şu kodları da öğrenmenizde fayda var.

?View Code HTML
1
2
<META NAME="ROBOTS" CONTENT="INCLUDE, FOLLOW">
<META NAME="revisit-after" CONTENT="1">

Yukarıda ki kodlarda ilk satırda ki kod botlar tarafından sitenin indexlenmesi içindir.İkinci kodlar ise botların haftada bir indexlemeleri için davetiyedir. Aslında bazı arkadaşlar 1 hafta yerine 5 dakikada bir botların çağrılmasını isteyebilirler fakat sayfa güncellemeniz 5 dakikada bir yapılmıyorsa,bu işlem sizin için zararlı olacaktır. Çünkü botları çağırdınız diyelim ve sayfayı 5 dakika da bir güncelle yemezseniz bir süre sonra, botların size güveni kalmaz ve indexleme işlemi sona erer. Onun için ne kadar sürede güncelleme yapacaksanız onu kullanmanızı tavsiye ederim. Meta taglar hakkında bu makaleme bakabilirsiniz. Ayrıca metatag,title ve keywords ler ilk defa belirlendikten sonra defalarca kurcalanıp değişmemelidir.Bir anda aramalarda kaybolmanız içten bile değil. Title ve Description’lar hiçbir şekilde çakışma yaratmamalı ve özgünlüğü korumalı. Yine keywords anahtar kelimeleriniz makale içinde ilk 100 ya da 200 kelime içinde geçerse iyi olur. Ayrıca bu kelimelerde vurgu yapmayı unutmayalım. Ancak bu tavsiyeleri çok aşırıya kaçıp kullanarak google bomb cezasına düşmeyelim.Bunun içinde google sıralamam düştü adlı makaleme bakabilirsiniz.

6-Görsellik ve Kullanılan Web Teknolojileri

Web sitenizde görselliği artırmak için kullandığınız flash animasyonlar (içerikleri okunamadığı için)herhangi bir fayda vermezler. Onlara güvenmeyin.Ayrıca içerikte fazlaca javascript vb.teknoloji kullanmak ta sitenizin arama motorlarınca indexlenmesini engeller.Siteniz de arananların hemen bulunmasına dikkat edin.

7-Hız

Sitenizin oldukça hızlı açılması gerekmektedir. CSS ile yapılan bir sayfa ile tablo ile yapılmış bir sayfa arasındaki boyut farkı yüzde 25 ile 50 arasında değişmektedir.Unutmayın yavaş açılan bir siteyi kimsecikler beklemez. Bunun için Flash animasyonlardan ve yüksek boyutlu görsellerden kaçının. Css kullanırken resimleri çağırmak için Sprite tekniği kullanabilirsiniz. Web sitenizde bulunan resimlere mutlaka width ve height değerlerini verin aksi takdirde botlar bu resimleri okurken öncelikle tam ekran açarlar ve daha sonra orjinal boyutuna getirirler bu da zaman ve hız kaybı demektir. Ayrıca siteyi yavaşlatacak çeşitli web teknolojilerinde abartıya kaçmayın. •Yine sitenizin hızını www.sitebilgi.net‘ten öğrenebilirsiniz. •Sitenizi var olandan daha hızlı hale getirmek istiyorsanız: Resimlerinizi CSS ile kullanırken sprite tekniğini kullanın, Tarayıcılarınızın önbellekleme özelliklerinden yararlanın,Yönlendirmeleri en aza indirin,Küçük CSS’leri satır içi yapın, Ön bellek doğrulayıcı belirtin,Küçük JS kodlarını satır içi yapın, CSS @import kullanmaktan kaçının,HTML’i küçültün,CSS’i küçültün, JS’yi küçültün. •Kod kirliliğinden muhakkak kurtulmalısınız.w3 standartlarında bir yapıya kavuşmak sitenizin daha hızlı açılmasına neden olabilir. Sitenizin w3 yapıya sahip olup olmadığını ve hatalarınıhttp://validator.w3.org/ adresinden kontrol ettirebilirsiniz.W3C hataları genelde yanlış yere konan fazla tırnak, kapanmamış taglar, hatalı embed kodlar, gereksiz fazla css,js kodlarından oluşur. Daha fazla bilgi almak için w3c-nedir adlı makaleme bakabilirsiniz. Ayrıca gereksiz içeriklerden kurtulun. Çün ki site içeriği kb cinsinden arttıkça sayfa hızı da azalmaya başlar. •Eğer başka sunucularda bulunan web sitelerinden içerikler çekiyorsanız ve site yavaşlıyorsa bu içerikleri kendi sunucunuza almaya özen gösterin. •Eğer kendi sunucunuz yavaş ise bu da sayfa hızına olumsuz etki edecektir. Sayfanızın hızını ölçebilecek 2.Adres:http://pagespeed.googlelabs.com/ Aslında site hızı Google Cafeine ile önem kazanmış bir özelliktir diyebiliriz. Bu hız değeri site içi özelliklere bağlı olduğu kadar sitenizin dosyalarını barındıran sunucunun hızı ile de bağlantılıdır.Sunucu önemli bir etkendir ve sunucuda yaşanan sorunlar belirli bir oranda sitenizin arama sonuçlarında aşağıya düşmesine neden olur. Onun için sunucu almadan önce sunucunun aşağıda ki özelliklerinin bulunmasına dikkat ediniz. Sunucular hız kazanmak için bazı yazılımlar kullanırlar.Bunlar Litespeed, Nginx, lighttpd ‘dir. Onun için hosting satın alırken bu kriterlerin bulunmasına dikkat edin.Hızı ölçmek için farklı farklı yollar var tabi mesela bilgisayarınızdan BAŞLAT–>ÇALIŞTIR–>cmd–>ENTER Yazdıktan sonra ping aydinmahmut.com yazıp ENTER derseniz size hız ile ilgili gerekli bilgileri verecektir. Başka sitelerden de sorgulama yapabilirisiniz. Son bir örnek daha:tools.pingdom.com/ping Sizler için diğer bir tavsiyem de PİNG sürenizin çok az olması için yurt içi hosting firmaları ile çalışmanızdır ama bu ufak bir etkendir diyebiliriz. IP bloglarınızın da bu arada önemli olduğu da bariz bir gerçektir.Bu IP bloklarının da C,D gibi sınıfları vardır.Bu sınıflardan C sınıfı IP bloklarını tavsiye ederim. Bu arada sunucu’dan bahsetmişken önemli bir konu hakkında daha bilgi vermek isterim. Web sitenizi barındırdığınız sunucu çok önemlidir ve sunucuda ki anlık değişmelerden de haberdar olmanız gerekir. Mesela yurt dışından saldırı oldu ve sizde IP Ban çalışması yaptıysanız proxy’lerden korunmak için buda yurt dışı IP’lerini kapatmış oluyor ve dolayısıyla sitenize örümcekler uğramıyor. Sonuç olarak örümcek yoksa ekmek yok demek.

8-Kullanacağınız Resimler

Web sitesi içinde kullandığınız resimlerden faydalanmak isterseniz resimlerinize mutlaka -alt” “- etiketi verin.Çünki google botları sitenizin içinde ki alt” etiketlerini okuyacaklar.Ama bu etiketler açıklayıcı olsunlar.Önemli bir konu daha söylemek isterim ki; “alt” etiketlerine sürekli aynı isimleri sakın vermeyin.Sürekli aynı isimler kullanmanız gerekse de yeni isimler türetmeye çalışın.Mesela Cep telefonu yerine cep telefon kılıfı,telefon melodisi,telefon fiyatları gibi.

9-Domain

Sizin kullandığınız Domain yani websitenizin ismi de Google için çok önemlidir.Yani içeriğinizin Domain ile alakalı olması …Mesela:kasap.com un içeriği et ile ilgili olmalıdır.Yada siteniz hangi içerikte ise o içeriğin mutlaka domain içinde geçmesine önem veriniz.ev depolama kelimesinde en ilk sıraya çıkmak isterseniz ev ve depolama kelimeleri domain içinde mutlaka geçmelidir. Hatta sırası dahi oldukça önemlidir.Daha da ileri gidersek hayati önem arz eder.Tavsiyem hedef kelimeleriniz domain içinde geçmiyorsa domaininizi hemen kelimelerin geçeceği bir domain ile değiştirin.Bence en önemli konu budur. Mesela ben domain konusunda biraz zarardayım. Çünkü kodlar paylaşıyorum,bilişim ve yazılım ile ilgili makaleler paylaşıyorum ama domainim aydinmahmut.com olduğu için google, isminde yazilim,kod,bilisim gibi kelimeler içeren diğer sitelere göre beni daha geç gösterebilir.Ayrıca kullanacağınız anahtar kelimeniz domain’in başlangıcında yer almalıdır.Mesela wordpress ile ilgili bir konuda wordpressdersleri.com, derslerwordpress.com’dan daha iyi bir domain sayılır.Bunun sebebi Google botlarının insan zekası gibi davranmasındandır.. İnsanların metinleri soldan sağa ve yukarıdan aşağıya okumasını taklit eden Google botları bu düzen içerisinde önce rastlayacağı kelimelere önem vermektedir. Bu arada domaininizin yaşı da önemli kriterlerden biridir.10 yıllık bir domain ile yeni alınmış bir domain arasında bazen farklar olabiliyor.Mesela yeni açılan bir domain ile eski açılan bir domain in google sıralaması oldukça fark eder.Bazen yeni açılan bir site ilk zamanlarda backlink almaya kalkarsa google bu işe fazlaca güvenmez ve yapılan her hareketten şüphe duyar. Domain tescil süresi de diğer etkenlerden biridir.En az 3 yıllık bir tescil almanız önemli bir konu.Ama dediğim gibi “google algoritmaları o an için hangi algoritmaları kullanıyor” buna dikkat etmek gerekir.Diğer etkenlerden biride domain in sonunda ki uzantılardır. Yani .com, .net, .org gibi uzantılar. Domaininizi seçerken .com almaya özen gösterin hatta alabilirseniz .com.tr almaya özen gösterin.Çün ki bir zamanlar google, uzantılar da .com vaya .com.tr uzantılara daha iyi davranıyordu. Bu konu prestij açısından da oldukça önemlidir. Mesela diğer domain uzantılarına bakacak olursak .edu domain uzantıları eğitim(Education-Eğitim) içerikli siteler için kullanılmakta ve yine .gov ise devlet kurumları(Government-Hükümet) için kullanılmaktadır.Bu içeriğe sahip siteler karşılıksız ve faydalı hizmet verdikleri için Google ve diğer arama motorları tarafından el üstünde tutulurlar.Domainlerinizin whois kaydının gizli olup olmadığı da oldukça önemli etkenlerden biridir. Whois kaydınız gizli olursa Google bu site dürüst ve şeffaf değil diye size pek fazla güvenmeyebilir.Çünkü Google sitenin yaşını ve tescil süresini whois bilgilerinden okuyabilmektedir.Whois ile ilgili başka bir diyeceğim olay ise şu whois sorgusu sonucu elde edilen bilgiler ile iletişim bilgilerinin aynı olmasına dikkat etmek gerekir.Güvenilirlik açısından bu önemlidir.

10-Güncelleme ve İçerik

Kimilerine göre en önemli unsur içeriktir.Daha doğrusu kaliteli içerik.Evet bencede en önemli kurallardan biri de budur.•Siteniz sık sık güncellenmelidir.Her zaman yeni içerikler yüklenmelidir.

Unutmayın bloglarınızda ki zengin içerikler eğer iyi etiketlenmiş ve Google tarafından indexlenmişse her yazınız (en az 200 kelimeden oluşan) == günlük 1 ziyaretçi demektir.Yani 600 yazınız varsa günlük 600 ziyaretçi demektir.(tabi bu kesin bir yargı taşımaz,tamamen benim gözlemlerim)

•Google ;yapıldıktan sonra terk edilmiş sitelerden fazla hoşlanmaz ve güvenilirliği az olduğu için ilk sıralara yerleştirmeyebilir. Sitenizi ne kadar sık güncelerseniz o kadar google size uğrar ve sizi üst sıralara taşır.Örneğin 1 ay kadar sitenize herhangi bir makale eklemezseniz ziyaretçi sayınız da direk azalmalar yaşamaya başlarsınız çünki arama sonuçların da yavaş yavaş kaybolmaya başlarsınız.Benim size tavsiyem haftalık en az iki makale girmeniz olacak. Ayrıca içerikleriniz de mesela google,alexa,yahoo,bing gibi arama motorları ve rank siteleri ile ilgili yazılar yazın ve bu kelimeleri fazlaca kullanmaya çalışın çünki bu web siteleri sizi üst sıralara taşıyacakları için biraz yağ yakmaya bakın… •Ayrıca güncel konulara mutlak değinin.”kampanya”,”indirim”,”nedir”,”haber”…gibi kelime ve etiketleri yazılarınızda mutlaka kullanmaya çalışın ama spam kelimeler olmasın. •Yine sitenizin google tarafından fişlenip fişlenmediğini öğrenmek için bu linki:http://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=siteismi.com kullanabilirsiniz. Ayrıca sitenizi zararlı yazılım var mı yok mu diye buradan kontrol edebilirsiniz. Ayrıca sitemizi text tabanlı yapmamız oldukça önem arz eder.Çünkü google botları text tabanlı siteleri daha kolay okur ve dizine aktarır.Dikkat etmemiz gereken başka bir konu ise içerikler girerken gizli metinler yazmaktan kaçınmalıyız.Gizli metinleri ziyaretçiler göremezler fakat botlar bu gizli metinler okuyabilirler ve spam olarak işaretlerler.Bu da sizin için kötü sonuçlar doğurur, dikkat etmek gerekir.

11-Backlink ve Pagerank,Trustrank

•En önemli konulardan biri de sitenizin diğer yüksek hit sahibi web sitelerinde ki linkleridir. Ne kadar çok yüksek hitli web sitesinde linkinizi paylaşırsanız o kadar avantajlı olursunuz.Ama aldığınız site ile aynı kategoride olmaya dikkat edin. Diğer bir deyişle Backlink(bir zamanlar en önemli konu idi)…yani diğer sitelerden aldığınız referanslar.Referans aldığınız sitelerinde Pagerank değeri yüksek olmalı.Ya da .edu veya.gov gibi uzantılara sahip olmalı ki bir değeri olsun. Pagerank, sayfaya verilen puandır. Web sitenizin bağlantı sayısına ve bu bağlantıların kalitesine göre 1 ile 10 arası verilen bir puandır. Google 1998 yılından itibaren bu puan değerini kullanmakta ve buna değer vermekteydi.Ama son zamanlarda bu puan baya bir sekteye uğramaya başladı ve önemini kaybetmeye başladı gibi haberler var . Trustrank ise kaliteli sitelerle kalitesiz sitelerin ayrımını yapan algoritmadır. Son zamanlarda web siteleri arasında spam olanlarının bulunması ve ayrımı için Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından tanımlanmıştır. Backlink sayınız azaldıkça arama sonuçlarında belirli bir oranda düşme yaşayabilirsiniz.http://www.fuub.net/trustrank/ adresinden de web sitenizin trustrank değerini öğrenebilirsiniz. Trustrank değerini etkileyen faktörleri sıralamak istersek:web sitenizin yaşı,sitemize gelen linkler,sitemize gelen linklerin yaşı,özgün içerik,siteden çıkan linkler,SSL sertifikası,Domain ne kadar süreli kayıt edildi,hosting,IP adresi,webmaster tools kaydınızın olup olmamasıdır. Google Webmaster Tools’a eklenmiş sitelerin arama motorları ve SEO açısından önemli olduğu hakkında bir çok söylenti olduğunu da bura da yazmak isterim. Web sitelerinin pagerank değerlerini www.sitebilgi.net‘ten öğrenebilirsiniz.Diğer web sitelerden sürekli ve düzenli olarak karşılıksız link almaya çalışın.Ama zamanlamayı iyi ayarlayın.Eğer 1 hafta içinde 500 tane backlink alırsanız bu defa Google sizden şüphelenir ve sandbox’a atar.Yani sitenize güveni kalmaz ve aşağı sıralara gerilersiniz.Onun için yavaş yavaş ve aynı ivmede devam edin.Sadece kaliteli ve aynı kategoride ki site olmasına özen gösterin. Google başka sitelerden bir siteye link verilmesini ve hit gelmesini sever. Bu google gözünde web sitenizin değer kazanmasını sağlar ve sizi ilk sıralara yükseltir. Sürekli aynı sitelerden backlink almayın. Backlink alacağınız siteler sizin sitenizin içeriği ile alakalı olmalıdır. Yani rakip web siteler olmalıdır. Ancak şuna dikkat edin:sizin pagerank’ınızdan düşük siteler sizin pagerank’ınızı olumsuz etkileyebilir.Hatta Google Penguen güncellemesinden sonra baya etkiliyor diyebilirim.Hatta zarar vermeye başladı.Aynı host içinde barınan sitelerinde birbirine link vermeleri fazla bir fayda sağlamaz. Rakip sitelerden alacağınız backlink sizi kısa sürede üst sıralara taşıyacaktır.

•Yüksek Pageranklı sitelerden link almanız gerekli mesela “100” tane pr “0” siteden link aldınız diyelim ! Onun yerine pagerankı “7”-“8″-“9″ arası bir siteden “1” Link Almanız Daha Mantıklı ve etkilidir.Bu işi bir zamanlar yapan Hintli yazılımcılar vardı.1 Dolar karşılığı 1000 tane baclink.Fakat Google yeni güncellemeleri le onların da ekmeğine taş koymuş oldu. •Google örümcekleri siteleri indexlemek için gezinirken bir web sayfasından başka bir web sayfasına geçerken linkleri kullanırlar.Onun için sitenizin linki ne kadar fazla yerde bulunursa o kadar iyi olur. •Sizde kendi sitenizin pagerank değerini öğrenebilirsiniz aynı zamanda kendi sayfanıza pagerank değerinizi gösteren kodları ekleyebilirsiniz. Pagerank Türkçede tam karşılığı olmayan bir Google terimidir, genelde internet kullanıcıları ve site tasarımcıları tarafından “Link Popülerliği Puanı” olarak algılanır ama kullanılan terim PageRank’dır. Buyrun Link:http://www.pageranksorgulama.com/ Diğer bir link ise :http://www.fuub.net/site-bilgi/ Önemli sitelerden backlink almak önemlidir.Mesela Wikipedia. Wikipedia’nın içerikleri özgün kullanıcılar tarafından oluşturulduğu için bu sitede kendi alanınızla ilgili bir konuya linkinizi yerleştirmenizi tavsiye ederim.Ya da alanınızla ilgi bir konuda kendiniz içerik üretip linkinizi koyduktan sonra backlink cepte demektir. Backlink almanın farklı farklı kurnazlıkları da vardır.Aslında bunları pek tavsiye etmem(Oldukça zarar vermeye başladı) ama hedefe giden yolda herşey mübahtır sözünü baz alabilecek bazı arkadaşlara da diyeceklerim var.Bedava site veren bazı internet sitelerinden açabileceğiniz sitelere de kendi linklerini de ekleyip kullanabilirsin.Bu yöntemi SEO ile ilgilenen arkadaşlar genellikle yaparlar.Onların backlink dosyaları vardır ve bu dosyalara müşterilerinin linklerini koyarlar.10 tane paravan site açsalar 10 backlink cepte demektir.Kaliteli mi değil! Diğer bir baclink çeşidi ise video backlinkdir. Mesela web sitenizle alakalı bir tanıtım videosunu youtube ya da vimeo gibi popüler bir video paylaşım sitesinde paylaşıp anahtar kelimelerinizi ve linkinizi burada paylaşırsanız iyi bir backlink almış olusunuz.Tavsiye ederim. Bir dipnot:Google son güncellemelerinden sonra backlink ve hit arasında ki orana da bakmaya başladı.Yani sitenin 1000 veya üzeri backlinki var ama ortada ziyaretçi yok mantığı ile yola çıkarsak aldığınız tüm backlinkler, ziyaretçi(hit) olmadan elinizde patlayabilir.

12-sosyal bookmark (imleme)-Dizin Sitelerine Ekleme

Ayrıca Facebook, twitter gibi sosyal alanlarda web sitenizi tanıtmalısınız. Son olarak web sitenizi sosyal bookmark (imleme),dizin sitelerine mutlaka ekleyin. Bu gerçekten çok önemlidir. Google sosyal bookmark sitelerine eklenen web sitelerini inanılmaz bir hızla indexler ve üst sıralara taşır.Ama özellikle bu sitelerin PR değerlerine bakın.PR değeri 0-10 arası olur ve siz genelde en yüksek PR değerli siteleri tercih edin.Çünkü bu değer oldukça önemlidir.Bu sitelere girdikten sonra siteye en son eklenen linklerin en son ne zaman kaydedildiğine bakın.Eğer 1 gün den daha kısa bir zaman da link eklenmişse bu fırsatı kaçırmayın ve hemen sizde link eklemeye başlayın.Çünkü site ne kadar güncel olursa google botları o kadar erken indexlemeye çalışırlar.Öyle ki google botları bu güncel sitelerden neredeyse hiç çıkmazlar ve sizin sitenize de buralardan gelirler. Sosyal bookmark (imleme) siteleri için bu makaleme bakabilirsiniz. http://www.aydinmahmut.com/turkce-sosyal-imleme-bookmark-siteleri/ Bir web sitesini google’da üst sıralara taşımak 3 günde olacak kadar kolay bir iş değildir. Sabır ve düzenli çalışma gerektirir. Sabırlı olun ve web sitenizle ilgilenin.Arama kriterlerine ve kategorinize göre 1 Ay ve 2 Yıl kadar sürebilir. 

13-Seo

Sitenizin Google’de yükselmesini istiyorsanız Seo ayarlarını mutlaka yapmalısınız. Artık site içi seo ayarlarını yapmak için uzman olmanız gerekmiyor. Çünkü artık WordPress gibi mükemmel bir içerik yönetim sistemi var. Seo açısında web sitenizi kesinlikle wordpress tabanlı oluşturmanızı tavsiye ederim. Çünkü SEO kavramı 2 ana unsurdan oluşur.Site içi SEO ve site dışı SEO.Site içi SEO %30 luk bir önem arz ederken site dışı SEO %70 ‘lik bir öneme sahiptir.Site içi SEO konusunda wordpress neredeyse kusursuzdur.Bazı kusurları vardır tabi ama bunlardan birisi sitenize başkaları tarafından yazılmış eklentilerden dolayıdır.Bazen bu eklentilerde zararlı yazılımlar olabilmektedir.Bunlara dikkat etmek gerekir.Ama fazla eklenti hız ve güvenlik açısından bazı eksiklikler çıkarabilmektedir. WordPress sayesinde sadece 2-3 eklenti kurarak site içi seo ayarlarını yapabiliyoruz. Wordpress’de en önemli konuların başında Etiket kavramı gelmekte;kullanabildiğiniz kadar konuyla alakalı etiket girmeye çalışın.

WordPress seo eklentileri;
1- All in One SEO Pack
2- Google XML Sitemaps
3- SEO Smart Links

Wordprees site içi seo ayarları için bu 3 eklenti fazlasıyla yeterlidir. Wordprees için binlerce eklenti var. Mesela bunlardan birisi benzer yazılar eklentisidir. Benzer yazılar eklentisi sayesinde sayfanıza gelen ziyaretçi ilgilendiği konu hakkında başka yazılara bakarken sitenizde vakit geçirmiş olacak ve siteniz ile ziyaretçi arasında bir bağ kurmuş olacaksınız.Bu arada sitenizin ortalama ziyaretçi süresini de artırmış olacaksınız.Ayrıca bounce rate (sitenizi ziyaretçinin anında terk etmesi)oranını düşüreceksiniz. Bu sayede ziyeretçi sayınız artabilir.Fakat çok fazla eklenti kullanmak veri tabanını yoruyor ve sitenin yavaş açılmasına sebep oluyor. Bu nedenle kesinlikle fazla eklenti kullanmayın. Aslında SEO kelimesi için bu kadar yazı yetmez.Bu konu için kitaplar dolusu bilgi yazılabilir.Aslında makalemin ana teması da SEO’dur. SEO her şeyden etkilenir,herşeyden pay alır.Sayfanızda kullandığınız ufak bir kod parçacığından,sayfada ki hatadan,sayfa içinde ki resimlerden ,başlıklardan ,linklerden ,sayfanın bulunduğu sunucudan, ziyaretcilerin sayfanızda ki bulunma sürelerinden,sitenizin başka sayfalarda bulunan linklerinden, domain isminizden ve hatta sizinle aynı sunucuda bulunan virüslü bir websitesinden. Kısacasıherşey==SEO demektir. Wordpress sistemler haricinde SEO yapmak isterseniz uzman biriyle bu işlemi halletmenizi tavsiye ederim.Peki bu uzmanlar neler yapacaklar, bunlardan bahsedelim:

-Öncelikle site içinde hatalı kodlar kaldırılıp yerine w3C standartlarında kodlar yazılmalı.
-Arama motorlarının standartlarına göre başlıklar ve açıklamalar eklenecek.
-Sayfaya ait meta taglar yazılacak veya düzenlenecek.
-Robotları yönlendirebilecek haritalar oluşturulacak.
-wiki sayfalarında tanıtım yazıları yazılacak
-Baclink inşası yapılacak
-siteye her gün hit sağlanacak ve ortalama gezinme süresi artırılacak
-Haftalık raporlamalar vs…

Başka bir konuya daha değinmek isterim. Seo Kalitesi:Web sayfanızda bulunan makaleniz içeriği ile kullandığınız etiketlerin uyumlu olması gerekir.Yani kullandığınız etiketler makale içinde geçmeli, yoksa seo kaliteniz oldukça düşecektir.İdeal etiket kullanımı yapmalısınız.İdeal etiket kullanımı için profesyonel bir kişiden yardım almanızı tavsiye ederim.Etiket sayınız yazının uzunluğuna göre olmalıdır.50 kelimelik bir içerik için 50 adet etiket girmenin anlamı yoktur.Kelime sayısı arttıkça etiket yoğunluğunda düşüş olmalıdır.

14-İstatistik

•Ayrıca Blogunuzun istatistik bilgilerini kontrol edin! makalesine de bakarak sitenizin istatistiklerini takip ederek sitenizi daha da çok kitleye ulaştırabilirsiniz. •Sizin yapmanız gereken konulardan biri de sitenizi google analiytics’e kayıt yaptırıp daha sonra sitenizin bütün analizlerini görüp ona göre içerik yayınlamak olacaktır. google analiytics’e üye olduktan sonra size verilen kodu siteniz kodları arasına koyuyorsunuz ve olay başlıyor. Günlük olarak sitenize kaç kişi uğramış,hangi ülke veya şehirlerden uğramışlar,hangi websitelerinden veya arama motorlarından gelmişler,hangi anahtar kelimeler ile gelmişler, işletim sistemleri,tarayıcıları,servis sağlayıcıları gibi bütün bilgileri size günlük,aylık,yıllık raporlar ile sunulur. Bu şekilde hangi sayfanızın daha çok ziyaret edildiğini görerek daha uygun işler yapabilirsiniz. Şimdilerde kendini biraz daha geliştiren Google Analiytics ,sayfanızda ki anlık kullanıcı sayısını da veriyor. O anda sitede kimler var ,hangi kelimeleri arayıp gelmişler,hangi sayfaya bakıyorlar,hangi ülkeden geldiler gibi bütün istatistik bilgileri sizlere anlık gösterebiliyorlar.

•Siteniz için daha fazla sonuç görmek isterseniz size önerebileceğim başka bir site de www.sitebilgi.net’tir. Bu siteden sitenizin arama motorlarında ki indexlenme sayısından tutun da Alexa sıralamalarınız ,hız skorunuz,DMOZ kaydınıza kadar bir çok bilgiye erişerek sitenizin web dünyasında ki sıralamalarını öğrenip buna göre içerik geliştirebilirsiniz.

15-Alexa

Alexa.com, internetteki sitelerin ziyaret edilirlik oranlarını, dolayısıyla reyting sıralamasını çıkaran bir webservistir. Bu konu: Alexa ve Google işbirliğinden dolayı çok önemlidir. En çok ziyaret edilebilirlik sıralaması, Alexa’nın ‘Alexa Toolbar’ adlı yazılımını kullanan internet kullanıcılarından elde edilen verilere göre oluşturulmaktadır. Bu yazılım kullanıcıların tarayıcılarına yüklenen bir toolbar’dan ibarettir. Google kaliteli siteler seçiminde tek başına çalışmıyor; Alexa ile çalışıyor yani Alexa rankı yüksek olan sitelere google çok önem veriyor. Onun için siz de kendi tarayıcınıza Alexa Toolbar yükleyin .Konuyu daha da açacak olursak ; Kendi tarayıcınıza Alexa toolbar yüklerseniz devamlı kendi sitelerinize bakacağınızdan bu toolbar sayesinde Alexa.com ‘a rapor gönderiliyor ve böylece sitenizin Rank’ı artmaya başlıyor. Başka kullanıcılarda da bu toolbar yüklü ise ve sizin sitenize girdilerse değmeyin keyfinize. Sitede kalma oranları ne kadar çok olursa ve sayfa gezinmeleri fazla ise bu size fazlasıyla puan kazandıracaktır. Bu toolbar’ı ziyaretçilerinize yüklemeye de teşfik edin.Çünki toolbar sahibi ziyaretçiler ne kadar çok sitenize gelirlerse bu o kadar iyi olur.Alexa Toolbar’ı bu adresten tarayıcınıza yükleyebilirsiniz. Bu Toolbar sayasinde sitenizin rankını anlık takip edebilirsiniz.Ayrıca sitenizde Alexa ile ilgili makaler yazmaya gayret edin.Bir nevi Alexa’ya yağ yakacaksınız :)

Alexa nasıl sıralama yapar diye merak ederseniz, şu kriterleri de kullanır:
1-Sitenin tekil ve çoğul ziyaretçi sayıları
2-Sitede geçirilen aktif süre
3-Hemen çıkma oranı
4-Toplam sayfa görüntüleme
5-Arama motorlarındaki kalitesi
6-Siteye gelen ziyaretçilerin geldikleri sayfaların da kalitesi
7-Alexa backlink sayısı
8-Olumlu yorumların sayısı
9-Sitenin güncellenme sıklığı

Alexa’da kullanabileceğiniz bir özellik daha var ki genelde bu özellik gözden kaçıyor.Reviews for aydinmahmut.com özelliği ile bir site hakkında ki eleştiriler ya da yapıcı yorumlar da alexa için oldukça önemli. Alexa için önemli olan google içinde önemli olacaktır.Burada yapacağınız şey(hile) farklı mail ile kullanıcı açıp kendi siteniz hakkında 20 ve üzeri yorum yazmak olabilir.

16-DMOZ Kaydı Yapın

Dmoz Nedir ? Kısaca bahsetmek gerekirse Web dünyasının en büyük dizinidir.Diğer dizinlerden farkı gönüllü editorlerin katkılarıyla inşa edilmiştir ve varlığı onlar tarafından sürdürülmektedir. Kısacası Çöplüğe dönmüş bir internette aradığınız kelimelerle ilgili gerçek içerikleri bizler için ayıran gönüllü editörlerin sahip çıktığı bir dizindir ve google bu gerçek içeriklerden ilk önce yararlanır. Her özgün içerikli web sitesi sahibi bu dizine kayıt için başvurmalıdır. DMOZ kaydının onaylanması gerçekten çok zordur.Bir çok etken vardır ve bunlar:

-Sitenizin alan adı yaşı
-Siteniz aynı kategoride bulunan tüm sitelerden içerik yönünden faklı olmalı
-Sitenizin tasarımı diğer sitelerin tasarımından eksik olmamalı
-Siteniz Türkçe gramer kurallarına uygun olmalı
-Siteniz kendi kategorisinde en iyilerden olmalı
-Sitenizin kendi kategorisinde olan diğer sitelerden farklı özelliklere sahip olmalı

Kayıt için başvurunuzdan sonra biraz sabırla bu editörlerin sitenize gelip içeriklerinizin gerçekliği ile rapor vermelerini beklemelisiniz. Daha geniş bilgi için bu makaleyi okumalısınız. DMOZ önemlidir neden derseniz arama sonuçlarında ilk sıralarda bulunan sitelerin ilk 5 tanesinde 3 tanesi genellikle DMOZ kaydına sahiptir ya da Alan adı yaşı oldukça eskidir.

17-Google AdWords

Bir diğer konu da Google’dan reklamlar için kelime satın almak olacak. Bu kelimeler sayesinde Google’ın ilk sayfasında reklamlar kısmında da gözükmüş olacaksınız.Bunun için kuponlar satın almanız gerekmekte. Daha ayrıntılı bilgi için: https://services.google.com/fb/forms/adwordskupon/?site=992265 adresine bakabilirsiniz.Aradığınız kelimelerin sonucunda sayfanın en üstünde sarı renkte reklamlar çıkar.Bu reklamlar para verilerek elde edilmiş konumlardır.Ama araştırmalara göre arama sonuçlarında paralı reklamlara tıklama oranı %10 oranını geçmez.Kalan %90 oran ise kişilerin doğal arama sonuçlarına tıkladığını söylemektedir.Bu şunu ifade eder. SEO yapmak SEA dan daha etkilidir.Yani SEO daha önemlidir.

18-İçeriğin Taze ve Güncel Olması- Google Caffeine

Yeni Değişiklik Google Arama Sonuçlarının %35’ini Etkiliyor.Geçtiğimiz yıl Google Caffeine ile gerçek zamanlı ve daha canlı arama sonuçlarının kapısını resmen açmıştı. Google artık arama sonuçlarında daha taze ve güncel içerikleri ön plana çıkarmakta. Ayrıntı için bu habere bakabilirsiniz.Başka bir ayrıntı daha vereyim sizlere.İçeriğinizin taze ve güncel olması dışında doyurucu bir yazı olması da gerekir.Mesela içeriğiniz bir kaç cümleden oluşursa google açısından pekte iyi karşılanmaz.Asgari bir yazı da 200-300 kelime olması google açısından daha iyidir.Eğer böyle makaleleriniz varsa hemen artırmaya bakın.

19-Sosyal Medya Paylaşımı-Sosyalleşme

Her geçen gün Google ve diğer arama motorları, arama sonuçlarında siteleri üst sıralara çıkarmak için farklı algoritmalar geliştiriyorlar. Son olarak da geliştirdiği algoritmalar arasında sosyal medyada paylaşılan içerikleri indexlemek de var. Onun için yazdığınız yazıların ve içeriklerin sosyal medyada var olması sizin ve siteniz için iyi olacaktır. Yazılarınızın ve içeriklerinizin sonuna muhakkak sosyal paylaşım iconları koymaya çalışın ve bu içeriklerin facebook-twitter-friendfeed-googleplus ve diğer sosyal medyada paylaşılmasını sağlayın.Son olarak TV’de izlediğim bir program da inci sözlük ya da ekşi sözlük ‘ün(tam hatırlamıyorum) kurucularının anlattığı bir olayı da sizlerle paylaşmak isterim.Normal günlerde web sitelerinin günlük 30.000 ziyaretçi aldığını söyleyen site sahipleri,entry’lerini eğer sosyal medya da paylaşırlarsa bu ziyaret sayısı 50.000-60.000 arasın da bir rakama çıkıyormuş ve dakika da 50 yorum alabiliyorlarmış.Benden söylemesi.Yani ziyaretci sayısı direk 2 ye katlanabiliyor.Tv’de özellikle deneme yaptılar ,şahidim. Sonuç olarak etiketleriniz de ki kelimelerde arama sonuçlarında yükseldiğinizi fark edeceksiniz.Bu arada SEO açısından tavsiye edebileceğim en iyi sosyal medyaFrienfeed‘dir.Bu sosyal medya, Facebook ve twitter’den daha etkilidir.Paylaşım için sınırınız yoktur,bu mecrayı genellikle webmaster’lar kullandıkları için burada paylaşımlar da bulunabilirsiniz. Google, son zamanlar da bu websitesine çok değer vermektedir.Ben de genelde burayı kullanıyorum. Sosyal Medya mecralarını sıralarsak:Google Plus ,Facebook ,twitter ,friendfeed ,linkedin ,Pinterest ,Delicious ,StumbleUpon ,wikipedia, sözlükler vs…

20-Google Arama Trendlerini Takip Edin

Bloglarınız da başarıyı yakalamak için arama motorlarından gelecek ziyaretciler çok önemlidir.Ziyaretcilerinizin hangi bölgeden daha çok sizi ziyaret ettikleri hangi kelimeler ile size ulaştıkları google analiytics sayesinde artık biliniyor.Ama bulunduğunuz ülke ya da ilde en çok aranan kelimeleri de yani google tarama trendlerini de bilirseniz ona göre yeni içerikler geliştirip bu arama sonuçlarından sayfanıza ziyaretci çekebilirsiniz.Aşağı da güncel olarak google dan çekip siteme eklediğim son 3 aylık Türkiye sonuçları var .Sizde kendi bölgenizi bulabilirsiniz. ya da Google arama trendlerinden herhangibir kelimenin de aranma sayısına bakabilirsiniz.Hem de yıllara göre istatistik grafikleri halinde bakmanız mümkün.İşte link:Herhangibir kelimenin arama trendi.

21-Link Yapısı-Tam SEO uyumlu URL Yapısı

Burada söyleyeceğim en önemli cümle şu olacak.En kısa link en değerli link demektir.Yani sayfalama yapınızda ki linklerinizi olabildiğince kısa tutmaya çalışın.Örnek vermek gerekirse http://www.aydinmahmut.com/1061call-to-a-possibly-undefined-method-addeventlistener-through-a-reference-with-static-type-class/ linki yerine bu yazıyı bir kaç kelime ile özetleyecek link kullanırsanız daha iyi olur.Mesela: http://www.aydinmahmut.com/1061-hata Yine link yapınızda bağlaçlar ve diğer işaretler kullanmayınız.Bu ve benzeri linkler fayda yerine zarar verecektir.Ya da liklerinizi sakın aşağıda ki gibi kullanmayın http://www.aydinmahmut.com/post=?789 Yukarıda ki link yapısından Google asla hoşlanmaz. Anlatacağım diğer bir olay ise ölü linklerdir. Bilmeyenler için ölü link ne demek onu anlatayım.Eğer google da daha önceden indexlenmiş bir linkiniz var fakat siz sonradan bu linkin bulunduğu sayfayı kaldırdınız diyelim. Google botu geldi ve aranan şeyi bulamadığı anda çok sinirlenir.Onun için ölü linklerinizi google dan kaldırın yada robots.txt dosyanızda google botlarının bu linke bakmaması gerektiğini bildirmeniz gerekir. Google den index silmek için şu adrese bakabilirsiniz.Ancak linklerin okunmasını engellemek her zaman garanti olmayabilir.Başka sitelerden link takip ederek gelen botlar engelli linkelere ulaşabilirler ve okuyup indexleyebilirler.

22-Rekabet Alanınız

Web sitenizin bulunduğu kategori-konu oldukça önemlidir.Üst sıralarda olmak istediğiniz kategorilerde güçlü rakipleriniz varsa onları geçmeden asla üst sıralara çıkamazsınız.Mesela spor ayakkabı sattığınızı varsayalım; ama üzgünüm! bu konuda satış yapan büyük firmaları geçme şansınız 0’a yakın bir şeydir.Çünkü onlar SEO-SEARCH ENGINE OPTIMIZATION (Arama motoru optimizasyonu),SEA-SEARCH ENGINE ADVERTISING(Adwords-reklam),SEM-SEARCH ENGINE MARKETİNG(Arama motoru reklamcılığı),PPC-PAY PER CLICK(Tıklama başına ödeme),SMM(SOSYAL MEDYA PAZARLAMA) ve diğer yüzlerce yöntemi profesyonel destek alarak yaptıkları ve bu işe büyük ölçüde para harcadıkları için kısacası şansınız yok.Ama rekabet ettiğiniz alan açık bir alan ise şansınız bu defa yükselecektir.Ya da bölgesel aramalar da daha iyi yükselebilirsiniz.Mesela Türkiye geneli haberler kategorisinde şansınız az iken Erzurum yerel haberler konusunda daha iyi yükselebilirsiniz.Ticari bir site sahibi iseniz ve bu siteden para kazanma amacınız var ise profesyonel Adwords reklamları için bütçe ayarlamanızı tavsiye ederim.Yani SEM. Ayrıca rekabet edeceğiniz kelimelerin SEO açısından zorluk değerini http://www.fuub.net/seo-rekabeti/ adresinden sorgulatabilirsiniz.

23-ROBOTS.TXT

Site için gerekli uygulamalardan biri de ROBOTS.TXT dosyasıdır.Bu dosya, arama motorlarının site üzerinde ki erişim yeteneklerini düzenleyen bir dosyadır.Arama motorları tarafından algılanabilen bir dosyadır ve sitenin ana dizininde hep aynı isimle yer alır.Bu dosyaya eklenen kodlar yardımı ile arama motorları, site haritanızın yerini tespit edebilir ayrıca sitenizde ziyaret edilmesini istemediğiniz sayfaların da adreslerini tutabilirsiniz.Arama motorları sitenizi ilk ziyaret ettiklerinde bu dosyada gerekli izinlere bakarlar.Peki neden bu dosya bize google’da yükselmek için fayda sağlayacaktır.

1-Yapım aşamasında ki sayfaların indexlenmesini engelleriz.
2-Arama motorları dışında ki zararlı botları engellemiş oluruz.
3-Site haritasının yerini botlara gösteririz.
4-Sitemize gelen botların gerekli izinlerini veririz.

Bazı url’leri botların okumaması için disallow yapabiliriz ancak bu her zaman garanti değildir.Çünkü başka sitelerden link takip ederek gelen botlar bu izinlere bakmadan linklere ulaşırlar ve içlerini okuyup indexleyebilirler. http://www.seohocasi.com/robots-txt-yapimi/ adresinden de ROBOT.TXT dosyasının nasıl ayarlandığını öğrenebilir ve bana dua edebilirsiniz.

24-Hangi Kelimede Kaçıncı sıradasınız-Hedef Kelimeler

Arama motorlarında ilk sıralarda çıkmak için siteniz ile ilgilenmeniz gerekir.Hedef kelimelerinizi belirlediğinizi varsayalım ancak rakiplerinizi geçmek için bu kadarı yetmeyecek.Hangi kelimelerde kaçıncı sıradasınız ve rakiplerinizin kimler olduğunu öğrenmeniz gerekir.İşte bunun için aşağıdaki linkten hangi kelimelerde kaçıncı sıralarda olduğunuzu bulabilirsiniz.Link:http://wmaraci.com/sira-bulucu.Buradan rakiplerinizi öğrenip ne kadar çalışmanız gerektiğiniz fark edebilirsiniz.Size daha hızlı sonuç veren başka bir link daha vereyim:Google sıra bulucu-Amokas ve daha başka bir link daha kaçıncı sıra

25-Paravan Sitelerden link almak-Linkwheel

Arama motorlarında ilk sıralarda çıkmak için backlink öneminden bahsetmiştik.Bazen bu işlemi başka sitelere link bırakarak yapabiliriz ancak kendimizde zaman zaman paravan siteler açarak yapabiliriz.Mesela “wordpress” ve “blogspot” gibi ücretsiz site veren sistemlere konumuzla alakalı paravan site kurarak diğer sitelerimize link çıkışı sağlayabiliriz.Dikkat etmemiz gereken noktalardan biri de siteyi özgün içeriklerle doldurduktan sonra link çıkışı sağlamak olacak.Bu şekilde de backlink elde etmiş olacaksınız.Aslında bu işlem, SEO dünyasında Linkwheel olarak adlandırılır.Yani basit bir ifade ile link döngüsü.Ama bir miktar risk oranı vardır.Yeni site açıp hemen bu işlemi yaparsanız sandbox’a(Google filtre) düşme ihtimaliniz var.Google Domain ban kontrolünü de buradan yapabilirsiniz.Paravan site seçiminiz de bir miktar önem arzeder.

26-Anahtar Kelimeleri Vurgulamak

Anahtar kelimelerin önemini bahsettik ama kuru kuruya anahtar kelimeleri yazmanızı tavsiye etmem.Makaleleriniz de anahtar kelimeleri kullanırken vurgulu yazmanızı tavsiye ederim.”strong” tagları arasında kullanabileceğiniz gibi renkli yazarak da kullana bilirsiniz.Tabi anahtar kelimelerinizi fazlaca kullanmanızı da tavsiye etmem.Yoğunluk olarak anahtar kelime/yazı yüzdesi %5-%10 arasında olmalıdır.Rekabet oranı fazla olan kelimelerde bu oranı %2-%3 oranında ayarlarsanız daha iyi olabilir. Acemi zamanlarım da yapıp sonra Google filtreye düştüğümü çok bilirim.300 kelimeye sahip bir yazı yazıp 50 tane anahtar kelime kullanmak spama düşmenize neden olur.Filtre cezası yersiniz ve filtreden çıkamayabilirsiniz.

27-Tanıtım-Tanıtım Videosu

Web sitenizin tanıtımı oldukça önemlidir.Peki nerelerde tanıtılacak.Sosyal medyada tanıtım, form siteleri tanıtım, Sosyal imleme siteleri tanıtım derken daha fazla ve daha fazla tanıtım gerekir.En az 50 forum tanıtımı ,50 tane blog tanıtımı, 50 tane blogspot, 20 tane firma rehberi, 50 tane wiki, 20 tane imleme,20 tane forum yorum, 20 tane video backlink, 10 tane sosyal medya yorum, tanıtım, retweet,10 tane friendfeed yorum, 50 tane flickr,50 tane Tumblr vs vs vs… Eğer kurumsal bir firmanız varsa ve iyi bir akıl yürütüp yaptığınız işleri video çekerek uzman tv’de veya diğer video sitelerinde tanıtarak hit kazanabilirsiniz.Google’da ilk sıralarda büyük rakipleriniz olsa dahi bu video siteleri ile (iyi bir etiketleme sistemi hazırlayıp) ilk sıralara girebilirsiniz.

28-Server-Sunucu Durumu

Daha önceden web sitenizin bulunduğu server durumu konusunda gerekli bilgileri sizlere anlattım.Ama server durumu bazı konularda oldukça önem arz eder.Mesela,server hızı yavaş ise ve sayfa, google botlarına belli bir zaman aralığında cevep veremiyorsa google botları beklemeden dönebilirler.Yani google botları sitenize uğramadan geri döneceklerdir.Kısaca server durumunu şu adresten öğrenebilirsiniz. Ya da sunucuda bulunan diğer sitelerde virüs varsa siz de bundan olumsuz etkilenirsiniz.Onun için ucuz sunuculardan hizmet alıp dana sonra neden arama sonuçlarında istediğim yerlere gelemiyorum demeyin.Unutmayın google gözünde sunucu IP’lerinizin de artı ve eksi değerleri var.C class IP değerine sahip sunucuların olmasına özen göstermelisiniz. Eğer kuvvetli bir SEO yapmayı planlayacaksanız, domain ve sunucu işini de uzmanlara bırakmanızı tavsiye ederim.Zaten kurumsal SEO yapan bir çok firma bu seçenekleri ile sizlere hizmet vermek zorundalar. Web sitelerini kendi sunucularına taşıyarak ve sektörünüze göre bir gruba dahil ederek bu işlemi tamamlayacaklardır.Mesela mobilya ve dekorasyon ile ilgili bir siteyi bu kategoride ki bir IP’ye haber ile ilgili bir siteyi ise haberler kategorisine dahil edeceklerdir.Daha sonra link bağlantılarını kuracaklardır. Sunucunuz da bulunan diğer siteleri de buradan öğrenebilirsiniz. Sunucunuzun hizmet verme kesintisine uğraması SEO’nuzu çok etkiler.Eğer sitenize bir kaç saat ulaşılamazsa ve bu da google botlarının siteye gelme saati ile çakışırsa aramalardan bir anda düşersiniz.Tekrar sayfa da bir güncelleme, yazı içerik girme ve ping ile durumu kurtarabilirsiniz ama bu hanenize bir eksi olarak yazılır.Onun için sunucunuzun ücretini günü geçmeden yatırın. Daha bir çok konu var fakat ilerleyen zamanlarda değineceğim.

29-Hızlı İndex

Web sitenizin arama sonuçlarında daha hızlı indexlenmesi için kullanacağınız birçok yöntem var.Hızlı indexlenmek oldukça önemli olduğundan İnanılmaz Hızlı İndexlenme İpuçları adlı makaleden de bu ipuçlarına bakabilirsiniz.Başka bir bilgi daha vermek istiyorum. Google normal bir siteye ayda bir uğrar ve indexler. Ancak BBC ve Amazon gibi güncel sitelerden neredeyse çıkmazlar.Bu sitelerden demiyorum ama buna benzer yani botların sıklıkla uğradığı sitelerden bağlantı alırsak , bağlantıları takip eden botlar daha kısa bir zaman içinde bizim sitemizde uğrayarak sitemizin index işini yapacaklardır. Son zamanlar da gördüğüm hızlı indexleme işlemlerinden biride buraya linkinizi eklemek olacak.5 dakikadan daha az bir sürede sonuç alabiliyorum.Ama kesin bir sonuç vermeyebilir ama tavsiye ederim.Bu sayfaya girdikten sonra google webmaster tools hesabınız varsa google gibi getir diyerek linkinizi ekleyin.

30-Hit – Ziyaretci Sayısı

Web sitenizi yaptıktan ve yayımladıktan sonra google’de üst sıralara çıkmak için binlerce değişken değerler var ve hit yani ziyaretci sayınız da bunlardan biridir.Ziyaretci sayınızın da organik olması google tarafından değerlendirilir ve sonuçlarını inşallah alırsınız.Web sitenize google Analitic kodları ekleyerek ziyaretçi sayınızı takip etmenizi tavsiye ederim.Bu şekilde ziyaretçi niteliklerini de takip edebilirsiniz ve google ile siteniz arasında organik bir bağ olması da cabası.

31-Anti SEO-Negatif SEO

Eğer web sayfanız anahtar kelimelerde belirli bir yere kadar gelmişse mesela ilk sıralara kadar yükselmişse ve rakipleriniz sizi asla geçemiyorsa karşılaşacağınız muhtemel sorunlardan birisidir.Çünkü rakibinizin felsefesi artık şu olacak:”Rakibini geçemiyorsan çelme tak ve düşür.” Yani rakipleriniz artık web sayfanızın olumsuz etkileneceği belirli hilelere başvuracaklar.Bunlardan bir kaç tanesi web sayfanız için kalitesiz baclink ya da Olumsuz yorumlar olacak.Bunlarla başa çıkmak içinse profesyonel bir SEO uzmanından yardım almanızı tavsiye ederim. Google Penguen güncellemesinden sonra backlink sayısının değeri azalmaya başladı.Özellikle yapay olarak alınan baclinkler ya da alakasız sitelerden alınan backlinkler önemini kaybetti hatta önemli derecede zarar vermeye başladı.Bunu fırsat bilen bazı Anti-SEO’cular geçemedikleri siteleri porno içerikli sitelere ya da kalitesiz sitelere ekleyerek rakiplerinin google gözünde ki prestijini sarsmaya çalışıyorlar. Seo uzmanları bu işlemleri bildikleri için Google’ın bu tür tehlikelere karşı geliştirdiği “Bağlantıları Reddet Aracı”-Google Disavow Link aracı (Disavow Links Tool) kullanıyorlar.Bu şekilde kendilerinin bin bir zorlukla aldıkları PR değerlerini korumayı hedefliyorlar.Sizlerde böyle bir tehlikenin farkında olun ve sitenize zarar verecek linkleri webmaster tools’dan silmeye çalışın.Yoksa hiç fark etmediğiniz halde arama sonuçlarından bir anda silinmeniz an meselesi.

32-Rakiplerinizi Takip edin ve tanıyın Google Alert

Web aramalarında belirli bir yere geldikten sonra ya da belirli bir aşama kat ettiğinizi farz ederek bu konuya değiniyorum.Eğer bir savaş meydanında iseniz rakibinizi tanımak ya da her hamlesinden haberdar olmak en önemli stratejilerden biridir.Sizin çıkmak istediğiniz kelimelerde eğer otoriter siteler varsa ve siz bu siteler neler yapıyorlar da böyle başarı elde ediyorlar diyorsanız size google alert‘i tavsiye ederim.Bir konu hakkında internete en son ne konulmuş ya da rakipleriniz hangi forum sitesine konu açmış,nerelerden backlink almışlar gibi bütün haberlerden mail yolu ile bilgi alabilirsiniz. Bu haberleri aldıktan sonra sizde aynı sitelerden backlink alırsınız ya da forum sitelerinde konu açabilirsiniz.Olmadı güncellemelerden haberdar olursunuz.

33-Google webmaster tools

Google dostu siteler elde etmek için Google Web Yöneticisi Yönergelerini iyi bilmek gerekir.Bu yönergeleri iyi okuduktan sonra Google webmaster araçlarını iyi kullanmanız da gerekecek.Bunun için bir adet GMAİL hesabı açmanızı ve webmaster tools’a kayıt olmanızı tavsiye ederim.Zaten kayıt olduktan sonra onlarca yönlendirme ile web sitenizi google dostu haline getirmeniz kolaylaşacak.Burada sadece 1 adet site değil onlarca siteyi yönetmeniz de mümkün.Eksikleriniz ve yapmanız gerekenler sizlere detaylı olarak anlatılacak ve Google ile bir akrabalık bağı kurmuş olacaksanız.Sonrasında sırtınız yere gelmez.Öyle ki sitenize bir saldırı olduğunda, iframe gibi bir virüs bulaştığında veya google botları sitenize erişemediğin de bunları sizlere haber verir.Kırık linklerinizi sizlere gösterir ve bu linkleri kaldırmanıza olanak sağlar.Bu konu artık oldukça önemli hale geldi hatta olmazsa olmazlardan. Diğer bir avantajını da anlatayım:Kalitesiz backlinkleriniz artış gösterdiğinde ya da anti-SEO ile karşılaştığınızda Site Yöneticisi Araçları üzerinden Google Link Reddetme aracını kullanabilirsiniz. Yine bazı saldırılar sonucu ya da acemiliğinizden dolayı sandbox’a(Google engeli-filtre) düşerseniz içeriğinizi temizledikten sonra web sayfanızı filtreden çıkarmak için webmaster tools üzerinden tekrar değerlendirme isteği gönderebilirsiniz.1-2 hafta içinde bilgilendirme maili gelecektir.

34-Özgünlük ve İçerik Filtresi

Web sitenizin özgün olması gerekir.Bu Google ‘in sizi çok önemseyeceği anlamına gelir. Şayet sitenizin içeriğini başka yerlerden copy-paste(kopyala-yapıştır )yaparsanız kaybedersiniz.Bunu Google nasıl anlar diye sorarsanız.Size cevabım şudur:Çok rahat anlar… Sayfanızın içinde ki herhagi bir cümleyi (” “)tırnak işaretleri arasına yazın ve Google’da aratın.Eğer sonuç olarak tek siz çıkarsanız içeriğiniz özgün demektir. Aksi taktirde Google size güvenmez. Google Özgün İçerikli Sitelere Çok Önem Verir Mesela :”10″ alıntı konu yerine ” 1″ tane özgün kendi yazdığınız konunuzun olması Pagerank açısından daha iyidir.Başka bir konu daha anlatabilirim sizlere.Eğer sitenize özgün içerik yazdırmak isterseniz 300-400 satırlık bir yazıyı 2 TL civarında bir ücret ödeyerek yapabilirsiniz.İlk zamanlar da sizlere en az 25 tane yazı gereklidir hesabından yola çıkarsak ilk 1 ayda 50 TL civarında bir para ödeyerek 25 tane özgün içerik sahibi olabilirsiniz.Ama bu konularda da profesyonel içerik üreticilerden yazı satın almanızı tavsiye ederim.

35-Yazım ve Dilbilgisi Hataları

Bu konu ne kadar önemli bilmiyorum, beni hiç etkiledi mi onu da bilmiyorum ama okuduğum bütün kitaplarda ve uzmanlarca yazılmış makalelerde karşılaştım.Yazım, imla ve dil bilgisi konularına uymak gerekiyor.Bunun için içeriğinizi microsoft-word ile denetleyip öyle yayına koymanızı tavsiye ederim.Ancak bir yerde karşıma çıktı diyebilirim. DMOZ kaydı onayı çok önemli ve bu onayı almak için sitemizin dil bilgisi kurallarına uyması oldukça önem arz eder.

36-Site Analizi

Eğer bir web sayfanız varsa ve ilk defa SEO yaptırmak istiyorsanız web sayfanızın analizini çıkarmanız gerekecek.Bunun için bu makale boyunca onlarca link paylaştım ve az çok web sayfanızın google dünyasın da ki yerini görebilirisiniz. Ancak google de yükselmeyi etkileyen en az 1000 tane faktör var ve sizlere tavsiyem uzman birine Yaklaşık 200 TL vererek 1 hafta içinde düzenli ve anlaşılabilir bir rapor almalısınız.Eğer bu uzman kişiye SEO işini teslim edecekseniz bu işi ücretsizde yapabilir(Sanırım,galiba).Uzmanların kendilerine göre onlarca programları var ve daha profesyonel olarak yardım edebilirler. Sizlere analiz yapabileceğiniz bir site daha önereyim:siteanaliz.analizsitesi

37-Google Maps-Google Haritalarına kayıt

Son zamanlar da google bazı firmaları harita üzerinde sıralamaya koydu ve daha bilinçli müşteriler firma arama işlemlerini buradan yapmaktalar.Haliyle firma sahipleri de google maps’de görüntülenmek istiyorlar.Firmalar için önemli olan bu özellikten faydalanmak için profesyonel birinden yardım alarak haritalarda firmalarını ve harita da ki yerlerini kaydettirebilirler. Ayrıca Google ile organik bağ kurma açısından bu da oldukça önemli.

38-Özel Sertifikalar almak

Bu da nereden çıktı demeyin. Google kendinin birçok algoritmasını kullanıyor fakat bütün algoritmaları aldatılabilir olduğu için her ülkede inanıp güvendiği bazı organizasyonların sertifikalarını geçerli kabul ediyor ve önem veriyor.Mesela ülkemizde Altın örümcek web ödüllerini dağıtan sitenin sertifikasını alıp sitenize koyduğunuz zaman google botları için muhakkak artı bir avantaj olacak.Altın örümcek web ödüllerinden birini alabilmek için tasarım,içerik,teknoloji,sosyal sorumluluk gibi herhangi bir kategoriden ödül almanız gerekecek. Bu da oldukça zor ama çok kaliteli bir kural demektir.

39-Etiket Kullanımı ve Semantik SEO

Etiket kullanımı bir sanattır.Etiket/makale kelime sayısı oranı önemli olduğu gibi etiketin makale içinde geçmesi ve içeriği desteklemesi de gerekir.100 kelimelik bir makalede 5 etiketi geçmeden ,ideal olarak da 3 etiket kullanmak sizi spam sitelere düşmekten kurtarabilir.Fazla etiket kullanımı google tarafında spam olarak algılanabilir.Ayrıca SEO eklentileri kullanıyorsanız google’ın etiketleri indexlemesini engellemek için no-index kullanın.Aksi taktirde çift içerik olarak algılanır ve google sıralamanız bir anda düşebilir. Ayrıca son zamanlar da çıkan semantik SEO olayını da bilmek gerekir.Bu ne demek derseniz şöyle diyebilirim. Google botlarının artık bazı eş anlamlı kelimeleri tanıyor olabilmesidir.Mesela Google’a “evden eve taşımacılık” yazarsanız sizlere “evden eve nakliyat” başlıklı makaleleri verecektir.Bu ne demektir ikisi de aynı şey demek olduğu için sizlere bu sonucu verecektir.Sizin bu gibi kelimelerde dikkat etmeniz gereken olay şu aynı anlam veren kelimeleri sık sık kullanırsanız spam kelime olayına düşme riskiniz artabilir.Onun için bu kelimeleri farklı diye algılamayın zira Google aynı şeyler olduğunu biliyor.

40-Google Arama Algoritmalarını Takip Edin

Google canı sıkıldığında mı diyelim ya da spam siteler ile daha iyi mücadele edebilmek için mi bilmem ama zaman zaman bazı arama algoritmaları çıkarıyor. Cafeine,Panda,Penguen ve daha bir çok isim verdiği algoritmalar.Sizler son algoritmaya göre web sayfanızı düzenlemek durumundasınız.Onun için bu Google güncellemelerinden anında haberdar olun ve iyice inceledikten sonra uygulayın.Biraz zor iş ama ne yapıcan ekmek parası.

41-Static Sayfa Yapımı ve Anasayfa da sorgu sayısının Azaltılması

Anasayfanız açılırken veritabanından çekilen sorguların çok olması dezavantaj bir durumdur.Mesela sayfa açılırken bir taraftan haberler diğer taraftan duyurular üs taraftan slider açılması facebook eklentileri ,twitter widgetleri alt tarafta bilmem ne derken sayfanın sorgudan(afedersiniz ama) anası ve dini ağlar diye bir tabirle tabir edeceğimiz bir durum olur hani. Anasayfa da mümkün olduğunca az sorgu çalıştırın.Şimdi günlük 100 ziyaretçi için fark etmezsiniz ama 10.000 ve üzeri bir ziyaretçi akınında veritabanı bu sorgulara cevap veremez hale gelir.Onun için Anasayfanızı static olarak yapmanız sizin için bir avantaj olacaktır.Bunu nasıl yaparız derseniz uzun hikaye ama google’a bir danışın derim.İpucu vermek gerekirse her haber eklediğinizde anasayfanızın(kaynağı görüntüle kısmında ki) kodlarını tekrardan oluşturan bir kod yazıp anasayfaya her veri eklendiğinde anasayfanın kodlarını yeniden oluşturan bir kod yazmanız gerekecektir.Biraz karışık olmuş olabilir ama dediğim gibi net’den biraz araştırın derim.Bu iş biraz profesyonellerin işidir.Bir bilenden danışmanlık da alabilirsiniz.

Örneğin bildiğim atauni.edu.tr ve bizim yaptığımız atateknokent.com.tr siteleri static sayfa ile çalıştırıyorlar ve ana sayfalarında sorgu yoktur.Onun için en az 50.000 ziyaretçiye rahatlıkla hizmet verebiliyorlar.

42-siteadı.com yerine www.siteadı.com

Sitenin siteadi.com yerine www.siteadi.com şeklinde açılması bazı çevreler tarafından, sitenin SEO puanı açısı için olumlu bir durum olarak görülüyor.Bazen de www yazmadan siteler açılmaz, bunun her platform da sebebi farklı olabiliyor.Bu durum genellikle yazılım alt yapınıza ya da .htaccess dosyasındaki bazı ayarlara göre değişebiliyo