Blogger Blogspot meta tag eklemek - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Nisan 27, 2015

Blogger Blogspot meta tag eklemek

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Blogger Blogspot meta tag eklemek


Blogspot meta tag eklemek

İlk olarak meta tag nedir? Sorusu ile başlayalım ve sonra blogger yani blogspot uzantılı subdomain alt domain için nasıl meta tag eklenir ondan söz edelim. Meta taglar arama motorlarının web sitelerinize gönderdikleri örümceklerin (spider) okuduğu kodlardır. Web sitenize gelen ziyaretçileriniz bu html tag’ları görmezler. Bunları görmeleri için siteniz üzerindeyken tarayıcıların kaynağını görüntülemesi gerekmektedir.

Description, keywords, author, distribution, content-language, robots, revisit-after v.s. gibi birçok meta tag bulunmaktadır. 

Description ve Keywords meta tag etiketleri, Blogger blog'unuza nasıl ekleyeceksiniz aşağıda inceleyelim. Meta tag, sayfalarınızın Ana şablonunda <head>ve</head> kodları arasına eklenir.

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Şablon → Html'yi Düzenle→ CTRL+F ile aşağıdaki satırı bulun. Aradığınız etiketin hemen üst kısımda olduğunu göreceksiniz.

<b:include data='blog' name='all-head-content'/>

Bulduğunuz bu etiketin hemen altına aşağıdaki kodlarımızı ekliyoruz. Tırnaklara dikkat edelim açık kalırsa hata verir.


<meta content='Açıklamanızı buraya ekleyin' name='description'/>

İlk etiket ile sonraki etiket aynı değildir. Lütfen farklılığa dikkat edin. 


<meta content='Anahtar kelimeleri buraya ekleyin' name='keywords'/>

Aşağıda yaptığımız işlemin sonuçları görülmektedir inceleyelim
Resim 1 :
Meta taglar

Resim 2 :

Meta taglar

Description: Web sitenizin tanımıdır.

Keywords: Web sitenizi arama motorlarına anlatan anahtar kelimelerdir. Aralarına virgül koyarak ekleyin. 20 taneden fazla kelime eklememeye dikkat edin. 

Blogger blog’unuza Description meta tag’ı eklemediğinizde info:siteniz.blogspot.com türü sorgularda google'un verdiği karşılığı görürsünüz. Genellikle ilk yazdığınız post'a ait satırları alıyor. Fakat bu Description tag’ını eklerseniz sitenize ait tanım çıkmaktadır. Yukarıdaki resimden ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli bir noktada /> şeklinde görülen etiketlerin kapatılmış olmasıdır. Çünkü blogger'a meta tag eklenerken karışılaşılan sorunların başında tag kapama hatası gelmektedir.


Meta Tag Nedir? Meta etiketleri arama motorlarına, bir web sayfası hakkında bilgi vermek amacıyla kullanılan HTML ögeleridir. Meta Etiketler şablonunuz da başlık bölümünde yer almaktadır ve arama motorları  sonuçlarında siteniz veya içeriğiniz ile ilgili bir kesit gösterecekleri zaman bu bilgiyi kullanırlar.
Arama motorları dışında Facebook ve Google Plus gibi birçok sosyal paylaşım aracı da sosyal Networklerde paylaşılan kesitleri bulabilmek için yine sözü edilen meta tagleri kullanırlar. Bu denli önemli olan meta etiketlerin, temanız da mutlaka yer alması gerektiği için sizde bu konuya gerekli önemi vermelisiniz. 
Blogger'a Meta Etiketler Nasıl Eklenir?


Blogger SEO özelliklerine göre düzenlenerek ve Google'un SEO güncellemelerine paralel olarak sık güncellenen bir yazılımdır ve bu nedenle de meta tagleri eklemek oldukça kolaydır. Kullandığınız şablona bağlı olarak her hangi bir şablon düzenlemesi yapmadan ve yanlış yaparmıyım diye endişelenmeden Blogger kullanıcı arayüzünde yer alan Ayarlar sekmesinde bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

1. Meta Açıklaması Ekleyin

Blogger Kumanda Paneli Ayarlar > Arama Tercihleri yolunu takip ederek, burada bulunan "Arama açıklaması etkinleştirilsin mi?" Sorusuna "Evet" diyecek şekilde işaretliyoruz. 
Daha sonra ise karşınıza çıkacak metin yazma alanına Bloğunuzu tanıtan 150 kelimelik yazıyı yazıyoruz. Arama motorlarının blogunuzu veri tabanlarına alırken meta tagleri okurlar o yüzden Meta etiketlerinizdeki açıklamayı özenle seçin,   meta açıklamasını ekledikten sonra kaydet butonuna basmanız yeterli. 

Bundan sonra arama motoruna anahtar kelimeler girildiğinde bloğunuz girdiğiniz meta açıklamasıyla görüntülenecektir. Aşağıda buraya kadar anlattıklarımızın resimli gösterimi mevcuttur. 


 


2. Postlarınıza Meta Açıklması Ekleyin.

Bloggerın 21 mart 2012 yaptığı SEO güncellemeleri sayesinde eğer birinci adımda anlatıldığı şekilde Arama açıklamasını "Evet" olarak işaretlediyseniz, yazı paneline girdiğinizde sağda bulunan "Post Ayarları" bölümüne  "Arama Açıklaması"  diye yazan  bir seçeneğinde eklendiğini göreceksiniz.

Meta açıklaması eklemenin ikinci bir yolu da post oluştururken eklemektir. Bunun içinde post’u hazırlarken  "Arama Açıklaması" yazan bölüme postunuzla ilgili  açıklayıcı bir metin girelebilirsiniz. 
Bu sayede hazırladığımız her yayın arama motorları tarafından ayrı bir sayfa olarak indexleneceği için  sayfanın içeriği ile ilgili daha fazla bilgili vermiş olursunuz.

3. Yazı başlıklarınız Blog başlığından önce görünsün.


Blog başlığını düzenlemek farklı bir yazı konusu olsada oda yapılması gerek bir işlem olduğu için onada bu yazı içerisinde yer veriyoruz.

Nomal şartlarda blog başlığınız yani "TİTLE" diye tabir edilen bölümü düzenlemediğinizde yukarıda bahsettiğimiz gibi her post ayrı bir sayfa olarak indexleneceği için arama motorları postunuzu blog başlığı | post başlığı şeklinde indexleyeceklerdir. Ama siz bu kodlar üzerinde  küçük bir düzenleme yaparak eğer ana sayfa ise sadece blog başlığı değilse sayfa başlığı ve ondan sonra blog başlığı şeklinde indexlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bunu yapmak içinde  Blogger Kumanda Paneli Şablon > HTML'yi düzenle yolunu takip ederek, burada bulunan kodlar içerisinde aşağıdaki kodu aratın.

Açılan kod bölümünde her hangi bir yere tıkladıktan sonra Ctrl ve f tuşlarına aynı anda basarak kodu ararsanız daha kolay bulabilirsiniz.


<title><data:blog.pageTitle/></title>

Yukarıdaki  kodu sildikten sonra aşağıda  bulunan kodu kopyalayıp onun yerine yapıştırın 

<b:if cond='data:blog.pageType == "index"'>
<title><data:blog.title/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/>-<data:blog.title/></title>
</b:if>

Düzenlemeyi yaptıktan sonra arama sonuçlarında bu şekilde görüntülenecektir.


4. Anahtar kelime(Meta Keywords) ekleyin.

Anahtar kelimeleride  eklemek için aşağıdaki kodu kopyaladıktan sonra bir önceki adımda eklediğimiz kodların hemen altına ekleyebilirsiniz.

<meta name="keywords" content=" Anahtar kelimler " />

Daha sonra "Anahtar kelimeler" diye yazan bölüme 20 kelimeyi geçmeyecek şekilde virgülle ayırarak blogunuzla ilgili kelimeleri yazmanız gerekiyor.

"Anahtar kelimeler artık Googlede bir işe yaramıyor" gibi ifadeleri sıkça duymuş olabilirsiniz ama yinede bir noktanın altını çizmemek gerekiyor. Google'ın sayfanızı tanımak, hangi amaca hizmet ettiğini anlaması için pekte fazla seçeneği yok. Bu yüzden Meta Keywords diye tanımlanan etiketleri de şablonunuza eklemek en doğru hamle olacaktır.

Son olarak yaptığımız tüm işlemleri kodlar üzerinde inceleyecek olursak, size daha fazla fikir 
verebilir.


10'dan fazla META Etiketi çeşidi bulunmasına rağmen, şablonuza eklemeniz gerekenleri ve blog başlığı üzerinde yapmanız gereken değişiklikleri yukarıda sıraladık. Daha iyi sonuç verir düşüncesi ile bulduğunuz tüm meta etiketleri temanıza eklemeniz blogunuzun gerilere bile gitmesine neden olabilir buda aklınızda bulunsun. 


Not: Yaptığınız işlemlerin sonuçlarını hemen görmeniz mümkün değil bu yüzden sabırlı olup arama motorları sitenizi indexleyene kadar beklemeniz gerekiyor.