Gunese Don Yuzunu Kitap Ozeti - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Haziran 13, 2013

Gunese Don Yuzunu Kitap Ozeti

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
505 GÜNEŞE DÖN YÜZÜNÜ KİTAP ÖZETİ


KİTABIN ADI
GÜNEŞE DÖN YÜZÜNÜ
KİTABIN YAZARI
AYŞE KULİN
YAYIN EVİ VE ADRESİ
REMZİ KİTABEVİ (CAĞALOĞLU-İSTANBUL)
BASIM YILI
2000


1.KİTABIN KONUSU: Emine adında küçük bir kızın Atatürk’e ve Cumhuriyet’e karşı duyduğu vatani duygular.1940’lı yılları ihtiyar Türk insanının sahip olduğu düşünce.

2.KİTABIN ÖZETİ: Emine ilkokul’a giden küçük bir kızdır.O yaşta Atatürk düşüncesini benimsemiş, Cumhuriyete karşı tutkusunu geliştirmiştir.On Kasım,Cumhuriyet vb. Milli Bayramlar’da içinde bulunan vatan aşkı onu ağlandırrarak duygulandırır.Okulda öğrenci andını dimdik, yüksek sesle her sabah Emine okurdu.Ona en yakın insan dedesiydi.Dedesi köyde yaşayan bir ihtiyardır.Kendisi çiftçilik yapar.Emine’yi çok sever.Emine geceleri dedesiyle uyurdu.Bir gün dedesine Atatürk ve Cumhuriyet hakkında düşüncelerini vurgulamak ister.Cumhuriyet’i, Atatürk ilkelerini anlatmaya başlar.Dede kaşlarını çatar ve bu hususla ilgli konuşmak istemez.Emine şaşırır.Çünkü dedesi Atatürk’ü sevmiyordu. Vatanlarını kurtaran onlara Cumhuriyet’i armağan eden ,Emine için Tanrı’dan sonra gelen bu kahraman ismini duymak istemiyordu.Emine dedesinin hastalandığını düşünür.Anneannesi, dedesinin Osmanlı içinde büyüdüğünü , mecliste çalıştığını , o devrin insanı olduğunu söyler.Emine böylece ilk düş kırıklığını yaşar.Ankaray’a okuluna annesinin yanına dönmek ister. 3.KİTABIN ANA FİKRİ: Cumhuriyet sevgisini küçük yaşlarda çocuklara aşılatmalıyız ki ilerde bunun bilinci sağlam temeller üzerinde kalsın.

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: 
EMİNE: İlkokul iki’ye giden küçük bir kızdır. Cumhuriyet’i ve Atatürk’ü çok sever.Dedesine bazı şeyler anlattıktan sonra büyük hayal kırıklığına uğrar.
DEDE: Bir Osmanlı hayranıdır.Emine’nin anlattıklarını reddeder.1940’lı yılların bir özelliği de Cumhuriyet sevgisinin yerleştirilmeye çalıştırılması özel olduğundan henüz bunun bilincinde değildir. 

5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER: Kitap, Ayşe Kulin’nin akıcı, anlaşılır üslubuyla yazılmıştır.Her yaştan insana hitap eden bir kitaptır.

6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:
AYŞE KULİN,Arnavutköy Amerikan kız koleji Edebiyat bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde editör muhabir olarak çalıştı.Uzun yıllar televizyon,reklam ve sinema yapımcısı,sanat yönetmeni olarak görev yaptı.

ESERLERİ:Güneşe Dön Yüzünü, Gülizar,Adı: Aylin, Bir Tatlı Huzur,Sevdalinka,Füreya adlı yayınlarıdır.

Kamil Balkan harbinde çarpışmış başarılı bir subaydır. O ailenin uzaktan akrabası olmaktadır. Kamil Meliha evde bulunduğu sürece birbirlerine aşık olurlar. Kamil İstanbul’a evine giderken yanında Melihayı da götürür. Meliha ile Kamil birlikte yaşarlar; fakat Kamil Meliha’ya nikah kıymaz. Bir nevi Meliha’yı bir metres gibi kullanır. Kamil yaşantısını Roma imp.’na ait kitaplarla ilgilenerek , kendine yol gösterici olarak örnek alır.

Bir gün Paris’ten Madam Bert adında biri gelir. Bayan, zengin bir Fransız manufaturacının kızıdır. Kamil ile Balkan Savaşları esnasında tanışmıştır ve ondan bir çocuk edinmiştir. Savaş sırasında Bertle Kamil ayrılır. Bert Fransa’ya Kamil ise İstanbul’a döner. Aradan altı yıl geçer. Bert’in oğlu babasınla yani Kamil’le görüşmek ister. Bert eve geldiğinde Meliha ile karşılaşır. Meliha çok büyük şoka uğrar. Kamil ile bozuşur ve Onun ne kadar hayırsız biri olduğuna kanaat getirir. Meliha Kamil’in bu büyük darbesine karşın başka erkeklere ilgi duyar.Ferdi diye bir adam ile tanışır. Ferdi Kamil’in arkadaşıdır. Ferdi Melihayı bir süre sonra terk eder.Bu sırada Kamil Bert’le beraberdir. Bert bir süre sonra Fransa’ya döner.Kamil kurtuluş mücadelesi için İnönü savaşlarında yer alır.Meliha Ferdi’ den de darbe yeyince erkeklere karşı kin güder.Kamil savaş esnasında Melihaya mektuplar yazar.Meliha’yı gerçekten çok sevdiğini söyler.Meliha O’na aldırış etmez.Kamil şehit düşer.Meliha Kamil’e hiçbir acıma duygusu hissetmez.

3.KİTABİN ANA FİKRİ:İnsanların birbirlerine karşı saygılı ve düşünceli davranması gerektiği.

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Meliha: Kocasına bağlı, güzel bir bayandır.Kamil’in ve ilişkide bulunduğu erkeklerden yediği darbeler kendisini büyük bir depresyona sokar. 

Kamil: Maymun iştahlı zevkine düşkün bir zabittir. Roma imp.’la ilgili kitaplar okuduğundan onların yaşam tarzını ele alır,karısını başka kadınlarla aldatır.

Meliha’nın babası: Hasta bir adamdır. Kızını evden gitmesiyle daha çok kötüleşir, büyük üzüntüye boğulur, ve ölür.

Melihan’nın annesi: Kızına kocasına pek düşkün biri değildi.Yalnız kızından ayrıldıktan sonra onu çok özler ve beraber yaşantısını devam ettirmek ister. Kızının yaşadığı kötü durumlardan o da üzüntü duyar.

Ferdi: Kendi zevkine düşkün, çapkın bir kişidir. Kamil’in arkadaşı olmasına rağmen onun karısına karşı ilgi duyar ve zevkini aldıktan sonra Meliha’ yı terk eder. 

Bent: Kamil’le Balkan savaşları esnasında tanışır. Kamil’den bir çocuk doğurur. Altı yıl sonra Kamil’il evine geldiğinde Meliha’yı görünce şaşırır.

5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Kitap güzel bir anlatım uslubuna sahiptir. Olaylar okuyucunun ilgisini çekecek, merak edecek biçimde yazılmıştır.

6.KİTAP YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:
Peyami SAFA
1899- 15 Haziran 1961): Yazar. İstanbul'da doğdu. Meşhur şair İsmail Safa'nın oğludur. Düzenli bir öğrenim göremedi. Kendi kendisini yetiştirdi. 13 yaşında hayata atıldı. Posta Telgraf Nezaretinde çalıştı. Öğretmenlik (1914-1918), gazetecilik (1918-1961) yaptı. Hayatını yazıları ile kazandı. İstanbul'da öldü.

Romanları: Gençliğimiz (1922), Şimşek (1923), Sözde Kızlar (1923), Mahşer (1924), Bir Akşamdı (1924), Süngülerin Gölgesinde (1924), Bir Genç Kız Kalbinin Cürmü (1925), Canan (1925), Dokuzuncu Hariciye Koğuşu (1930), Fatih-Harbiye (1931), Atilla (1931), Bir Tereddüdün Romanı (1933), Matmazel Noralya'nın Koltuğu (1949), Yalnızız (1951), Biz İnsanlar (1959). Hikâyeleri: Hikâyeler (Halil Açıkgöz derledi, 1980). Oyunu: Gün Doğuyor (1932).


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme