Karıncaların Ölümcül Yönü

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Karıncaların Ölümcül Yönü

Türlerin on binlerce numaralandırma ile, karıncalar etrafımızda. Karınca nüfusu tropikal yağmur ormanlarında en yüksek, ama dünyanın her yerinde bulunabilir. Karıncaların inanılmaz derecede organize ve başarılı yaratıklar olup masum görünmeyen yönleri de vardır.


Zombi

Karıncaların Ölümcül Yönü
Karıncaların Ölümcül Yönü
Güney Amerika’da, bir mantar sporuyla enfekte olabilen bir marangoz karınca türü vardır. Spor büyüdükçe karıncanın beynini kontrol eder ve bir tür zombi haline getirir. Mantar, karınca yaprağa tırmanmaya, yaprağı parçalamaya ve ölmeye zorlar. Bu hareket mantarın karınca vücudundan yaprağa büyümesine izin verir. Araştırmacılar, bu mantar üzerine yapılan bir araştırmada, sağlıklı karıncalar, virüs bulaşmış karıncalarla sporları koloni dışında tutacaklarını keşfettiler. Sağlıklı karıncalar hastalığa maruz kalmış karıncaları koloniden uzak tutuyor ve onları sıkıyor ya da ölen bir karınca gövdeyi hastalıkla yok ediyorlar. Bu karıncalar, dış dünyadaki tüm korkunç çalışmaları yapmak için koloninin eski karıncalarını göndererek çıkarları için de dikkat çekiyorlar; genç sığır karıncalar ise yuvadaki bebeklere bakıyorlar. Karıncaların, yaşlıları tüm koloni için yiyecek toplamak için hayatlarını tehlikeye atmaya zorladıklarını ve daha sonra hastalanan karıncaları yok ettiği tespit edebilir.

Elektrikli Cihazları Yok Ediyorlar

“Çılgın karınca” adı gibi korku yaratan hiçbir şey yoktur. Bu ismi saçma gelebilir, ancak bu karıncaların sarısı ve Tawny çeşitleri korkunçtur. Sarı çılgın karıncalar, Avustralya yakınlarında Noel Adası’nda kök saldı ve ezici bir istila oluşturdu. Bugüne kadar bu adada göç eden kırmızı yengeçler için tehdit oluşturuyorlar. Tom Raspberry’den sonra “Raspberry” karıncaları olarak da bilinen Tawny deli karıncalar da korku dolu. Ahududu karıncayı keşfeden bir imha edicidir. Houston bölgesindeki istila olaylarıyla ilgili hükümet yardımı için kampanya yürüttü ancak şansını kaybetti. Her iki tip deli karıncalar birden çok kraliçeyle “süper koloniler” oluşturur ve onları imha etmek neredeyse imkânsız hale getirir. Karıncalar öldüğünde bile, bu karıncalar, evlerin ve işyerinin her kuytu ve köşesinde bulunur. Ayrıca hayvanları öldürebilirler. Karıncaların elektriğe çekici davranması, televizyon setlerini, kablo tesisatını ve diğer bazı elektrikli cihazları mahvettiği gözlenmiştir.

Onlar Kölelerdir

Kölelik yasadışı, acımasız ve insanlık dışı olarak hepimizin bildiği gibi böceklerin katıldığını kim bilirdi ki? Çene kocaman olan ve beslenmek için değil savaş için yaratılan “köle yapıcılar” olarak bilinen karıncalar var. Bu nedenle, kendilerini besleyemezler. Bu karıncalar düzenli karıncalar için farklı bir koloni istila edecek, kraliçeden yenidoğan karıncalar kaçıran ve onların hizmetkarları olarak yetiştirilmiştir. Bunlar, kolayca görebilen, çoğunlukla iletişim kokusuna bağımlı olan böceklerdir, ancak etrafında dolaşırken onları besleyecek başkası bulacak kadar akıllıdırlar. Bu uygulama kadar kötü, baskın yapılan karıncalar da korkunç olabilir. Diğer karıncalar koloninin özel kokusunu taklit edebilmelidir, aksi halde karıncalar bir saldırganın ve bir saldırının olduğunu bilecektir. Yuvalarını koruyan karıncalar, güçlü çeneleriyle parçalara ayırmadan önce saldırganın çevresini sarar, sokar ve felç ederler.

Kurbanları Tutarlar ve Onları Parçalamışlardır

Amazon’da bulunan bir karınca türü büyük böcekler için bubi tuzakları yaratabilir. Bu karıncalar büyük delikler olan bir ağ örgüsü yapmak için yaprakları kullanırlar. Avları filenin deliklerine girdikten sonra karıncalar böceklerin uzuvlarına çeneleri ile saldırır ve yaratığı yerinde tutar. Diğer işçiler daha sonra içeri girip mağduru kurtarmaya kesinlikle ellerinden geleni yapmalarını sağlıyorlar, çünkü böceklerin uzantılarını sökmek yeteri kadar değil. Bu karıncaların, çekirdeği ve kendi boyutlarının birkaç katı olan diğer böcekleri ele geçirdiği biliniyor. Kurbanı ısırık parçalara ayırdıktan sonra, karıncalar ödüllerini bir bayram için koloniye geri götürürler.

Onlar Bizim Sıcaklığımızı Çaldılar

Birçok karınca daha soğuk havalarda ölürken, Firavun karıncaları kış aylarında hayatta kalmanın bir yolunu bulmuşlardır. Onların bakış açısından, insanlar mükemmel işlevsel ısıtma ve havalandırma sistemlerine sahipken neden dondurulacaklar? Firavun karıncaları, ısıtma sistemlerinin yanı sıra evlerdeki diğer aralıklarla da yaşamak için çok meşhurdur. Okuduğumuz karıncaların bazıları birden fazla kraliçeyle “süper koloniler” yaratır, ancak Firavun karıncaları bunu yapabilir ve bütün bir koloniyi ele geçirilen bir yuvadan hızla uzaklaştırabilir. Bu karıncalar, aletleri ve cerrahi alanları kirleterek hastaneler gibi halka açık yerlere zarar verebilir. Küçük hayvanlar yapay ısıdan yararlanarak zekice olsalar da kesinlikle kötüdürler.

Ateş Karıncaları

Dünyadaki tüm korkunç karıncalar arasından, muhtemelen en ateşli karınca karıncalar. Talihsiz hayvana veya insana bir yangını karınca rahatsız eden vasıflar, çünkü bu şeytanlar intikayla saldırıyor. Ateş karıncaları, dikey yüzeylere çok hızlı tırmanabilir, bu yüzden bir yangın karınca yuvasına basmak, kişinin pantolonuna karıncalar bırakmasına izin verir. Bu karıncalar acı veren bir ısırık bırakır, çoğunlukla deride beyaz renkli bir yumru oluşturur. Nadir durumlarda, yangın karıncalanması, bir kurbanını şok haline getirebilir veya öldürebilir; ancak çoğu zaman bir insanı çok üzmekte ve mutsuz bırakmaktadırlar. Bununla birlikte, ateş karıncalarının kurbanları çok şanslı değildir. Kuşlar, kertenkeleler ve hatta geyikler gibi vahşi hayvanlar birçok yangın karıncalanmasıyla öldürüldü. Bu karıncaları bastırmak ve öldürdükleri hayvanları korumak için önlemler alındı, ancak karıncalar o kadar çok ve yaygın ki nüfusları kontrol etmek zor.

Ordu Karıncalar ve Korkmuş Filler

Ordu karıncaları dünyanın en meşhur karıncalarındandır. Güney Amerika ve Afrika’daki yağmur ormanı bölgelerinde yaşayan bu karıncalar, çoğu karıncalar gibi bir yere yerleşmezler. Yumurta bırakırken kraliçe için koruyucu bir örtü oluşturmak için bedenlerini birbirine bağlayarak geçici bir yuva yaparlar. Bebekler hareket etmeye hazır olduğunda, bu karıncalar yolda bir şey yiyen tahrip edici bir çizgi içinde havaya uçuruyorlar. Ordu karıncaları, eti tam anlamıyla parçalayabilen uzun, korkunç mandibulalara sahipler. Tek başlarına, karıncalar çok şey yapamaz, ancak büyük bir grupta avlardan yüzlerce kat daha büyük av alabilirler. Büyük hayvanlar ve hatta insanlar bu karıncalar tarafından öldürüldü. Dünyadaki en büyük kara memelilerinden biri olan fil ordu karıncalarının yüzünden kaçtığı biliniyordu. Birkaç Afrika kabilesi, ön hatları gaz veya gazyağıyla doldurarak ateşe vererek zararlıları kontrol altında tutuyor. Bu taktik, karıncalar için hatlarda daha fazla karışıklık yaratır, ancak hiçbir şey onları tamamen yok edecektir. En iyi politika genellikle mümkün olduğunca çabuk kaçmaktır.

Hayalet Karıncalar Tüm Ekosistemleri Bitirir

Firavun karıncası gibi, hayalet karıncalar içeride veya dışarıda yaşar ve çoklu kraliçe ile büyük yuvalar yaratarak ortadan kaldırmayı çok zorlar. Bu türün asıl aksaması, tüm ekosistemleri bozma ve hatta yok etme kabiliyetidir. Yiyecek avında çok iyi oldukları için, bu karıncalar diğer hayvanları yaşam alanlarından sürdürebilir veya bütün bitki popülasyonlarını yok edebilir. Hayalet görünümlü dış iskeletine adanmış bu küçük karıncalar insan yaşam alanlarını ve besin kaynaklarını da istila eder. Görünüşe göre, şanssız çantayı alan her kişi için gerçekten büyük olan patates cips çorbalarını seviyorlar. Bu türün diğer hoş bir alışkanlığı, çiçek tarlalarında yuvalanma eğilimi veya çimler üzerinde bırakılan şeylerin altında avlanma işini yaparken kötü bir sürpriz yapabilmesidir.

Yaprak Kesici Karıncalar, Avlarını Tarıyor

Pestisitler pahalı etiketleme prosedürleri nedeniyle piyasadan çıkar ve yaprak kesici karınması ABD’de kontrol edilmesi çok zor hale gelir. Neyse ki, bu karıncalar etobur değildir, ancak bitkilerden aldıkları yapraklar ev bahçelerini veya peyzaj çalılıklarını tahrip edebilir. Bu karıncalar tohum tutucularıdır, bu nedenle yaprak kesimlerini yuvalarına geri götürüp mantar tarafından yenilmek üzere orada bırakırlar. Bu mantar daha sonra tüm koloni için yiyecek olur. Yaprak kesici yuvaların kendine özgü yapısı nedeniyle, bu yuvalar bir çim alanlarına mağaraya neden olabilir veya yeşillik büyümesini bozan büyük höyükler oluşturabilir. Eğer bu karıncalar bir evin temeline girmeyi başarırsa, çimentoyu kırabilir ve tüm yapıyı baltalayabilirler. Yaprak kesiciler, kırmızı çiçekler veya çok kokulu bir şeyin tadını çıkarıyor gibi görünmektedir; bu nedenle, onları bir evden veya bir bahçenin dışında tutmak iyi bir fikirdir.

Carpenter Karıncalar Çöküş Evleri

Muhtemelen en yaygın karınca zararlısı marangoz karıncadır. Doğruca ahşap sevgisinden alıntılanan bu karıncalar tipik olarak her türlü ahşap yapıda yaşar. Çoğu ev ahşap olduğundan, marangoz karıncaları ev sahipleri için büyük bir sorun olabilir. Bu zararlılar, termit gibi çok odun içine girer ve tüm eve kolayca zarar verebilir. Bu karıncaların ortadan kaldırılmasının tek yolu yuvanın izini sürmek ama bunun yapılması daha kolay söyleniyor. Bazı yola sapık karıncalar beslemek ve onları takip etmenin bir yolu, gerçekten sıkıcı olabiliyor. Başka bir yol da, nemli olabilecek ahşapları (pencere veya kapı çerçeveleri veya cihazların arkasındaki boşluklar gibi) aramak ve bir çatırtı veya içi boş ses dinlemek için dokunun. Yuva yerleşse bile insektisit yuvaya pompalamak için delikler açarak duvarlara daha fazla zarar vermelidir. Carpenter karıncaları bulmak zor ve öldürmek zor, çünkü onları kesinlikle kötülük haline getiriyor.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.